Breadcrumb

5 kunstniku 5 isikunäitust A-galerii Akendel

13.10.2023

TÄNA 13. oktoobril kell 18:00 avatakse A-Galerii AKENDEL 5 kunstniku 5 isikunäitust. Näitused avavad Olga Tea Krek (EST), Matthias Kühn (DE), Merike Balod (EST), Sorge (EST) ja Ritva Kara (FI).

Olete väga oodatud avamisele ja ka hiljem näitustega tutvuma.
Näitused jäävad avatuks 27. novembrini.


Näitustest ja kunstnikest

Olga Tea Krek (EST)

J.DOE
Projekt J.DOE on ajaliste ja ruumiliste piiride metafoor – nagu olemise sügavikku heidetud juveel, põhjustab see lainete ahela, mis kujundab ümber reaalsuse enese. Eksponeeritud teos sarnaneb matrjoškaga, mida on kiht-kihi haaval kaetud anonüümsusega, kuid mille tuumas asub potensiaalselt maailma muutev idee.

Olga Tea Krek on Eesti ehtekunstnik, ta lõpetas Eesti Kunstiakadeemia ehte- ja sepakunsti erialal 2019. aastal. Vahetusüliõpilasena jätkas ta õpinguid Iisraeli Shenkari Tehnika-, Disaini- ja Kunstikolledžis. Lisaks kunstile omab Krek bakalaureusekraadi farmaatsias.


Matthias Kühn (DE)

VORMUMISED
Kunstnik Matthias Kühn otsib vastuseid kiireloomulistele ökoloogilistele probleemidele seoses tootmisega. Oma teoste loomiseks taaskasutab ta vanarauda, muutes tööstusliku prügi kunstiks. Võrreldes rauamaagi traditsioonilise kasutamisega ja vanaraua sulatamisega, on see protsess palju energia- ja ressursisäästlikum.

Uue elu saavad baasmaterjalid nagu kõverdunud plekk, tööstuslikud lõikejäägid või kõrvalejäetud ehituses kasutatavad kandekonstruktsiooni elemendid. Vormid valmivad, vältides sirgeid jooni ja täisnurki.

Matthias Kühn on metallikunstnik ja sepp. Ta sündis Osnabrückis, Saksamaal ning nooruses pendeldas tihti Hollandi, Põhja-Saksamaa ning Lõuna-Saksamaa vahet. Pärast kooli lõpetamist sai temast õpipoiss Kunstschmiede Althammeri sepikojas Leipzigis, Saksamaal. Metallikunsti kraadi omandas ta HDK-VALANDis Stenebys, Rootsis.

Merike Balod (EST)

EEBENIPUU JA ELEVANDILUU
Eebenipuu ja elevandiluu* – klassikaline kooslus – akord klaveriklahvidel. Must nagu mullapind ja valge nagu pilveharja valevus. Üheskoos moodustavad materjalid vastandite harmoonia. Balod püüab puitu ning luud oma ehetes kaasajastada seda tükeldades ja geometriseerides. "Hõbedaga loob see läikiva kooskõla, matiga justkui erinevad toonid muusikas..." leiab kunstnik.

*Kunstnik ei kasuta elevandi- vaid mammutiluud. Näituse pealkiri on inspireeritud Paul McCartney ja Stevie Wonderi loost "Ebony and Ivory" (1982).

Merike Balod on lõpetanud endise Eesti Riikliku Kunstiinstituudi (praeguse Eesti Kunstiakadeemia) metallehistöö erialal 1988. aastal. Samast aastast alates on ta osalenud näitustel. Ehetega tööd teeb ta"10 kunstniku ateljees" Hobusepea tänaval.

Sorge (EST)

VAIGUTAJAD
Näitus jätkab Sorge seeriat "Vaigutajad." Vaigutamine on metsatööstuses viis koguda elus puudelt vaiku, selleks lõigatakse puu tüvele iseäralik sulge meenutav muster. Kunstnik valmistab vanadest vaigutustööriistadest keevisskulptuure, tegelaskujusid, kes on värvitud vastavalt teose karakterile.

Sorge sõnab: "Algmaterjal jõudis minuni täiesti juhuslikult. Jalutades endise metsakombinaadi territooriumil jäid silma vana paneelihunniku alt turritavad metallitükid. Korjasin mõned kokku ja – ja nagu iseenesest oli esimese vaigutaja kavand valmis. Tundus, et õnnestus ning siis tulid ka ülejäänud tegelased. Head vaatamist!"

Sorge e Margus Tiitsmaa (1963) on Rakveres sündinud, Roelast pärit Eesti kunstnik. 2008. aastal lõpetas ta Eesti Kunstiakadeemia interdisiplinaarsete kunstide magistrantuuri ning eelnevalt õppis ta Tallinna Pedagoogilises Instituudis joonistuse ja kunstiõpetuse erialal. Sorge on tegelenud nii maalimise, graafikaga, skulptuuri, installatsioonide kui ka performance'i kunstiga. Kogu elu loominguga tegelenult on kunstnik esinenud üle 200 performace'is ning osalenud ligi 100 näitusel Eestis ja mujal.

Ritva Kara (FI)

PUULT
PUULT näitusel on väljas värvilised puidust rinnanõelad, hõbedast ja merevaigust ripatsid ning ehted, mis on valmistatud kuivatatud banaanidest ja oksadest. "KaranBa Banana" ehtekollektsioon taaskasutab riknenud banaane. Lisades nende pinnale kuld- ja hõbelehte, tõstab kunstnik materjalide väärtust. See ehtekollektsioon on ökoloogiline, eetiline ja esteetiline avaldus.

Kara sõnab: "Ma arvan, et unikaalne ehe on osa isiksusest, kogetud elust ja olulistest mälestustest. Ma tunnistan, et olen kirglikult hullumeelne kollektsionäär ja looja (...)".

Ritva Kara on soome ehtekunstnik ja õpetaja, kes on õppinud erinevates ülikoolides ning koolides, keskendudes käsitööle ja disainile. 1997. aastal sai Kara magistrikraadi Helsingi Ülikoolist. Tema ehteid on näidatud alates 1980. aastatest nii Soomes kui ka rahvusvaheliselt. Viimastel aastatel ammutab kunstnik inspiratsiooni looduslikest materjalidest, nagu röövikute poolt söödud oksad, kuivanud banaanid, õunad ja merevaik.


Sündmus Facebookis
https://fb.me/e/1zGPB8LzN

Näitus kodulehel
https://agalerii.ee/olga-tea-trek-matthias-kuhn-merike-balod-sorge-ritv…;

Lisainfo:
A-Galerii
Tel: +372 510 5036
E-post: info@agalerii.ee
Hobusepea 2, 10133 Tallinn
E–R 10.00–18.00
L 11.00–16.00
www.agalerii.ee

Tagasi algusesse