Tallinna Kunstihoones avatakse 13. detsembril rahvusvaheline kaasaegse kunsti näitus „Sõna mõjutus: puue, suhtlus, katkestus“. 13 kunstniku teosed valisid välja kuraatorid Christine Sun Kim ja Niels Van Tomme ning näitus saab teoks koostöös Õiguskantsleri Kantselei ja Brüsseli kunsti- ja meediakeskusega ARGOS.
Väljapaneku kuraatorid peavad oluliseks murda puuetega seotud eelarvamusi ning seetõttu valisid nad näitusele puuetega kunstnike teosed, mida on eksponeeritud maailma tippgaleriides Guggenheimist Tate’ini. „Kunstnike töid uurides nägime, et need kõik puudutavad keelt ja suhtlust. Keel aitab teha puude nähtavaks ja selle kandjat kaasata, aga võib muuta selle ka nähtamatuks ja tõrjutuks,“ kirjeldasid Kim ja Van Tomme.
„Kunst on vaba, ütleb põhiseadus. Kuid juurdepääs kunstile pole seda kahjuks sugugi mitte. Kuidas ikkagi tajuda Ants Laikmaa maali „Vaade Caprilt“, Arvo Pärdi tintinnabulit, mõnda skulptuuri, tikandisse või videotaiesesse kätketud sõnumit, kui vastavad meeled ei tööta? Kuidas pääseda näitusele, kuhu viib kitsas trepp, kuid ainsaks liikumisvahendiks on ratastool? On liigutav, et peagi avatav näitus püüab – loodetavasti edukalt – nii mõnegi ületamatuks peetud takistuse ületada. Tere tulemast näitusele!“ lisas õiguskantsler Ülle Madise.
Eestist osaleb näitusel tunnustatud tekstiilikunstnik Erika Tammpere. Andrea Crespo (USA) tegeleb video- ja heliinstallatsioonide ja graafika abil keerukate kultuuriliste ja ajalooliste teemadega, mis ümbritsevad psühholoogilisi ja kehalisi erisusi. Alison O’Daniel (USA) on visuaalkunstnik ja filmitegija, ta kasutab oma loomingus heli, skulptuuri, installatsiooni ja performance’it. Shannon Finnegan (USA) on multidistsiplinaarne kunstnik, kelle looming uurib puuet ümbritsevat kultuuri. Jeffrey Mansfield (USA) toob näitusele fotoprojekti kurtide kooliarhitektuurist. Carmen Papalia (USA) astub performance’itega vastu suutmissurvele. Heather Kai Smith (USA) tegeleb oma loomingus protesti, kollektiivsust ja teadlikku kogukonnaloomist käsitlevate visuaalsete arhiivimaterjalidega. Sunaura Taylor (USA) on kunstnik ja kirjanik, kes pälvis 2018. aastal raamatu „Beasts of Burden: Animal and Disability Liberation“ eest kirjandusauhinna American Book Award. USA kunstnike rühmitus Canaries ehk Kanaarilinnud on samas ka autoimmuunhaigusi või muid kroonilisi haigusi põdevate naiste ning ebatraditsioonilise sooidentiteediga inimeste võrgustik. Jesse Darling (UK) on teinud skulptuure, installatsioone, videoid, joonistusi ja ka performance’eid. Tema teoseid on eksponeeritud ka Veneetsia biennaalil. Taani tekstiilikunstnik Gudrun Hasle vahendab oma tikanditega düslektilisi sõnumeid.
Noëmi Lakmaier on live- ja performance’i-kunstnik, kes esineb Tallinna Kunstihoone näituse avamisel 13. detsembril kell 16 performance’iga „The Task of Containing“.
Näituse kuraator Christine Sun Kim on ka ise rahvusvaheliselt tunnustatud kunstnik, kes kasutab performance’ites ja joonistamisel heli, uurides oma suhet suulise kõne ja helikeskkonnaga. Ta on esinenud isikunäitustega näiteks Pekingi galeriis White Space, Londoni galeriis Carroll/Fletcher, Amsterdami De Appelis ja veel mitmel pool mujal maailmas.
Niels Van Tomme on Brüsselis asuva kunsti- ja meediakeskuse ARGOS direktor. Ta on koostanud näitusi ja näituseprogramme Berliini kunstiakadeemiale, New Yorgis tegutsevale näitusepaigale The Kitchen, New Orleansi kaasaegse kunsti keskusele, Amsterdami De Appelile, Washingtoni rahvusgaleriile ning New Yorgi eksperimentaalse kunsti keskusele P!.
Näitus jääb avatuks 24. veebruarini 2020. See on ligipääsetav nii liikumis-, nägemis- kui ka kuulmispuudega inimestele.
Näitusetuur eesti viipekeele tõlgiga: 14.12; 11.01; 25.01; 8.02 kell 14:00
Näitusetuur vene viipekeele tõlgiga: 12.01, 26.01, 9.02, kell 16:00
Näitusetuur kirjeldustõlkega eesti keeles: 18.01; 01.02; 15.02 kell 15:00
Näituse kuraatorid on Tallinnas 9.–14. detsembril. Christine Sun Kim kasutab intervjuude andmiseks ameerika viipekeele tõlki.
Lisainfo:
Tallinna Kunstihoone
Vabaduse väljak 8
10146, Tallinn
K - P 12.00 - 19.00