Breadcrumb

Tanja Muravskaja loeng „Uus ukraina kunst sõja ajal“

03.01.2024

Homme, 4. jaanuaril algusega kell 18.00 annab kunstnik Tanja Muravskaja Tartus Kogo galeriis loengu „Uus ukraina kunst sõja ajal“. Loeng toimub galeriis praegu avatud näituse „Vägivalla lõputu sära“ publikuprogrammi raames. Loeng on eesti keeles ja tasuta.

Ettekanne koosneb suures osas visuaalsest materjalist ning tutvustab lähemalt, mis toimub Ukraina praeguse aja kunstis ehk kuidas ukraina kunstnikud on jätkanud oma loomepraktikaid sõja ajal. Kunstnike uskumatu aktiivsus, rahvusvaheline institutsionaalne tugi, selge avalik kommunikatsioon – kõik see kirjeldab ukraina nüüdiskunsti skeenet alates veebruarist 2022. Teemasse süvenedes selgub, et kunst on ukrainlaste üks sõjarelv, mida nad aktiivselt oma kodumaad kaitstes kasutavad. Ukraina kunst annab edasi euroopalikku kuvandit Ukrainast ja uut unistust homsest Ukrainast, luues täiesti uue narratiivi ukraina kunstist ja kultuuriidentiteedist. Vaatame lähemalt nii ukraina kunstnike varasemaid praktikaid kui ka nende uudisloomingut.
Loeng toimus esmakordselt Kumus näituse „Futuromarennia. Ukraina ja avangard“ publikuprogrammi raames.

Kogo galeriis on praegu avatud Ukraina kunstniku ja kuraatori Alina Kleytmani isikunäitus „Vägivalla lõputu sära“, mis dokumenteerib Venemaa inimsusevastaseid kuritegusid sõjas Ukraina vastu. Näitus on avatud 13. jaanuarini.


Tanja Muravskaja (sündinud 1978) on kunstnik, kes käsitleb oma loomingus identiteedi ja mälu teemasid ning ühiskonna ja selle liikmete omavahelisi suhteid. Peamiselt keskendub ta fotograafiale, luues üksikisikute, ühiskonna ja paikade psühholoogilisi portreesid. Muravskaja on õppinud fotograafiat Eesti Kunstiakadeemias (2002–2010) ja Westminsteri ülikoolis (2004–2005) ning ajakirjandust Tallinna Ülikoolis. Tema tööd kuuluvad Eesti Kunstimuuseumi ja Tartu Kunstimuuseumi püsikogusse. 2018. aastal pälvis Muravskaja Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi Köler Prize’i peapreemia ning 2019. aastal Valgetähe V klassi teenetemärgi. Tema hiljutised näitused on „Statecraft“ (Ateena Rahvuslik Kaasaegse Kunsti Muuseum (EMST), 2022), „Politics in Art“ (Krakówi Kaasaegse Kunsti Muuseum (MOCAK), 2022), „Hingelähedane sõna“ (Tallinna Linnamuuseumi vene muuseum, 2022), „Kunst mugavustsoonis? Nullindad Eesti kunstis“ (Kumu kunstimuuseum, 2022) ja isikunäitus „Tanja aiad“ (WIELSi kaasaegse kunsti keskuse projektiruum, Brüssel, 2023).

Lisainfo: 
KOGO Galerii
Kastani 42, 50410 Tartu
www.kogogallery.ee
www.facebook.com/gallerykogo
K–R kell 13–19, L kell 13–18

Tagasi algusesse