Breadcrumb

Studio 22 „Lõpmatusekirjad unenäomatemaatikas“

10.10.2023

Kastellaanimaja galeriis avatakse kuue Studio 22 kunstniku rühmanäitus „Lõpmatusekirjad unenäomatemaatikas“.

12. oktoobril kell 17 avatakse Vilde muuseumi Kastellaanimaja galeriis kuue Studio 22 kunstniku rühmanäitus „Lõpmatusekirjad unenäomatemaatikas“.

Näitusel osalevad kunstnikud Aune Taamal, Evar Riitsaar, Martin Vällik, Raini Laide, Riina Grethiel Leppoja ja Taavi Torim kuuluvad Tõnis Vindi loodud rühmitusse Studio 22.

Näitusel kohtuvad etnomatemaatika ja unenäomatemaatika. Eksponeeritud töödes esinev individuaalne pildikeel tekitab omalaadseid ja mitmetasandilisi jutustusi ja sümbolitevoogu, visuaalseid tekste, mille üheks eesmärgiks on peegeldada nii individuaalse kui kollektiivse enesemõistmise püüdlusi.

„Loomisprotsessi sisenedes kogeb inimene oma loovuse põhjatut kaevu. Tungides üha sügavamale, kaev avardub ning selle piirid lahustuvad. Sügavusest lahvatab ääretu ruum, lõpmatu teadvusväli või avakosmos. Seal pulseerib loomeenergia, mis ei kuulu kellelegi, kuid on alati kõigi jaoks olemas. Ikka ja jälle võtab see avarus kuju ning võib vormuda väga erinevateks kujunditeks, mustriteks, kirjadeks, tähendusväljadeks,“ kirjeldavad kunstnikud. „Neist sünnibki elav märgikeel, mille abil saab suhestuda nii mineviku kui tulevikuga, oma lähiümbruse ja ka kaugete paikadega, jutustada uusi ja vanu lugusid.“

Korrapärastes, harmoonilistes, keerukates ja üha edasi arenevates mustrites peegeldub matemaatika ja kultuuride vaheline seos, mida uurib etnomatemaatikaks nimetatud teadusharu. Etnomatemaatika proovib mõista ja lahti mõtestada kultuuride eneseavaldumise ja matemaatika vahelisi seoseid, keskendudes peamiselt kultuuridele, kus kirjakeel on kas puudunud või kaotsi läinud. Keerukad mustrid paljudes kultuurides teevad nähtavaks selle, et matemaatiline mõtlemine võis eelneda traditsioonilisele kirjakeelele. Nimelt on eksisteerinud universaalne ja aastatuhandeid vana märgikeel, mis põhineb loovuse ja matemaatilise mõtlemise ühendusel. Pole võimatu, et tegemist on teistsugusel loogikal põhineva keelega, mille abil jäädvustati tarkust, jutustati lugusid ja edastati sõnumeid.

Unenäomatemaatika on väljamõeldud termin, et kirjeldada nähtust, kus matemaatiline mõtlemine ühineb loova ja inspireeritud aspektiga inimteadvuses. Unenäomatemaatikas ärkavad märgid ellu ning laienevad märgiväljadeks, mida võib vaadelda kui omalaadseid kihilisi tekste, mis osutavad muutustele ja teevad nähtavaks erinevaid kogemustasandeid. Tegemist on teadvust avardava protsessiga ning kaasaegne neuroteadus on avastanud, et selliste mustritega töötamine, nende väljamõtlemine või edasiarendamine põhjustab uute sünapside tekkimist inimajus, mille tagajärjel on võimalik probleemidele uusi ja üllatavaid lahendusi leida. Kui individuaalne märgikeel seguneb universaalsete sümbolitega, tekivad lisaks mõtteprotsessis kavandatule ootamatud seosed ning vallanduvad omalaadsed narratiiviid, väljendudes sümbolite voos ja visuaalsetes tekstides, mis teevad nähtavaks ka säärase märgikeele matemaatilise algupära ja sellega kaasneva korrastava ja harmoniseeriva mõju inimpsüühikale.

Aastakümneid oli Studio 22 üheaegselt nii kunstnike loominguline ühendus kui ka õppestuudio, mille peamiseks õppemetoodikaks oli traditsioonilisest erineva vaatenurga avamine kultuuripärandile. Rühmitust iseloomustab taotlus luua esteetilist kunsti ning eetikale rajatud suhet vaatajaga. Professionaalseteks kunstnikeks on kujunetud Tõnis Vindi käe all.

Raini Laide on graafik, kelle loomingulist stiili võiks nimetada psühhogeomeetriaks.

Riina Grethiel Leppoja käsitleb oma loomingus puutepunkte puhta teadvuse ja muistse tarkuse vahel.

Evar Riitsaar on ehe seto sõlemeister, ehtekunstnik ja rahvamuusik, kes on hariduselt kunstiõpetaja. Näitusel on võimalik nautida uhkeid suurendatud fotosid Evari valmistatud imepärastest seto sõlgedest.

Aune Taamal on lõpetanud EKA tekstiilikunstnikuna. Ideede väljendamiseks valib kunstnik sageli tekstiilseid materjale ja tehnikaid, hapraid ja läbipaistvaid tekstuure ja mitmekihilist kujutamislaadi.

Taavi Torim on õppinud EKA-s graafilist disaini ja töötanud valdava osa oma elust disainerina, tema teosed on alati nägemuslikud ja esteetilised.

Martin Vällik on graafik ja fotokunstnik, kes on õppinud ülikoolis nii füüsikat kui japonoloogiat. Teleskoopkaameraga jäädvustab ta lummavat kuud ja teisi taevanähtusi.

Näitus on avatud Kastellaanimaja galeriis 12.10–04.11.2023.

Lisainfo:
Eduard Vilde muuseum
Kastellaanimaja galerii
Roheline aas 3, Kadriorg, Tallinn
www.kirjanduskeskus.ee
T, N‒L 11.00 ‒17.00, K 11.00‒18.00

Tagasi algusesse