Breadcrumb

Lähenevad valimised ja ravikindlustus

07.02.2023

Postimehe arvamustoimetuse juht Martin Ehala nendib Postimehe artiklis “TOIMETUSE VAADE ⟩ Meditsiin vajab nii lisaraha, reformi kui ka patsiendi omaosalust”: 

„Üllatavalt suur üksmeel valitseb erakondade vahel ka selles, et kõigile elanikele tuleks tagada tervisekindlustus (vähemalt esmatasandi meditsiinis), hoolimata sellest, kas inimene töötab või mitte. Seda lubavad RE, KE, Eesti 200 (E200), SDE ja rohelised (EER). Praegu on Eestis umbes 5 protsenti inimesi, kellel tervisekindlustus puudub.“

Loe täpsemalt: https://arvamus.postimees.ee/7706930/toimetuse-vaade-meditsiin-vajab-ni…;

Vaata ka Postimehe suurt ülevaadet erakondade arvamustest artiklis „ERAKONDADE RISTTABEL ⟩ Erakondade vastused tervishoiu- ja sotsiaalpoliitikast“ kus on välja toodud valim parlamenti pürgivate parteide seisukohtadest tervishoiu rahastusmudeli, universaalse ravikindlustuse, tervena elatud aastate, suhtelise vaesuse riski ning hooldekodude vajaduse kohta: „Eesti on üks kõrgema ravi­kindlustuseta inimeste osa­kaaluga (5 protsenti) Euroopa riike, küll aga on neile tagatud era­korraline meditsiini­abi. Pere­meditsiini puudumine koormab EMO ja tuleb lõpp­kokku­võttes kallim. Kas tuleks kehtestada universaalne ravi­kindlustus, kuigi arste ja õdesid on puudu?“

Loe täpsemalt: https://arvamus.postimees.ee/7706853/erakondade-risttabel-erakondade-va…

Mart Vain, Roche Eesti digitervishoiu juht väidab artiklis „VALIMISED 2023 ⟩ Mart Vain: alati näib, et kõige lihtsam on raha juurde küsida“: „Universaalne ravikindlustus on otsekui kahe teraga mõõk. Ühelt poolt võimaldaks see perearsti vastuvõtule minna neil, kellel täna seda võimalust ei ole ning vähendaks seeläbi EMO koormust ja kulu.

Teisalt tuleb arvestada, et universaalse ravikindlustuse sisseviimine suurendaks tõenäoliselt nende hulka, kes hakkavad ametliku töötasu asemel saama ümbrikupalka, ja seeläbi väheneks riigi maksutulu. Seda olukorras, kus valdavalt sotsiaalmaksu laekumisele tuginevad tervisekassa tulud kasvavad aastaks 2035 ligi veerandi võrra aeglasemalt kui kulud.“

Lohutuseks (või ka mitte) Mart Vainule võib vaid nentida, et sellised hinnangud kuuluvad pigem 2000. aastate algusaega. Ümbrikupalgad on kahjuks Eestis kogu aeg olemas olnud ja nende ulatus on viimastel aastatel hüppeliselt kasvanud, peamiselt tööandjamaksude liigse koormuse pärast.

Loe täpsemalt: https://arvamus.postimees.ee/7706743/valimised-2023-mart-vain-alati-nai…

Foto: Postimehe kuvatõmmis.

 

Tagasi algusesse