Breadcrumb

Rühmanäitus „Tervitused ja mis iganes taastaks meie katkema kippuva suhte“

30.01.2023

3. veebruaril kell 18 avab Kogo galerii Brigit Aropi kureeritud rühmanäituse „Tervitused ja mis iganes taastaks meie katkema kippuva suhte“, kus osalevad kunstnikud Agnė Jokšė, Anna Trell, Cloe Jancis ja Diāna Tamane. Näitus käsitleb naistevahelist sõprust ja intiimsust, sellest võrsuvat turvatunnet, hoolivust ja romantikat, aga ka lahkumineku leina. Näitus kuulub Kogo galerii 2023. aasta programmi „Kväärime ära“.  

Näitus „Tervitused ja mis iganes taastaks meie katkema kippuva suhte“ tõukub püüdlusest leida teed sõprusega seotud tähendusmaailmas, kus põrkuvad isiklikud kogemused, kultuurilised representatsioonid, ideaalid ja reaalsus ning isiklikud ja ühiskondlikud ootused lähedastele suhetele.
Näitusele on jõudnud neli teost, millest kolm on loodud suvise lugemisklubi tõukel – need olid kohtumised kunstnikega, mille eesmärk oli mõtestada naiste sõprust, toetudes loetud tekstidele ja enda kogemustele.
Agnė Jokšė video-performance „Kallis sõber“ on pärit 2019. aastast ning on kannustatud valust, mida põhjustas lahkuminek lähedasest sõbrast. Autobiograafiat ja fiktsiooni ühendav kiri asetub taustale, kus joonistub välja ühiskondlik surve väärtustada sõprussuhete asemel paarisuhteid. Jokšė tundlikku kirja jätkab ruumis Anna Trelli installatsioon, mis loodab publiku abil kasvada sotsiaalseks skulptuuriks. Trell kutsub vaatajaid peegeldama omaenda konflikte, lahkuminekuid või sõprussuhete tasaseid hääbumisi ning kirjutama mõnele endisele või praegusele kaaslasele kirja. Cloe Jancise uued fotod on tiivustatud soovist tegeleda sõpruse tunnetusliku aspektiga, hoitud olemise tundega. Põimunud kehad räägivad usaldusest, turvatundest ja emotsionaalsest alastusest. Diāna Tamane on näituse jaoks pildistanud kaksikuid, kelle perekondlik sarnasus ja erinev isikupära viitab sõbrale kui teisele endale, kelle puhul sarnasuste ja erinevuste nüansirikas komplekt on aluseks ka “oma inimese” äratundmisel. Altarilaadne teos on pühendatud kunstniku sõbrannadele ja sisaldab tema esimesi katsetusi keraamika vormis.
Näituse pealkiri on viide keskaegse Lääne-Euroopa arvukatele juhenditele, mis olid pühendatud küsimusele, kuidas kirjutada sõbrale kirja. Valitud pealkiri ongi pärit ühest õpetusest, mis pakkus kirja alustamiseks just selle lause: „Tervitused ja mis iganes taastaks meie katkema kippuva suhte“.

Avamine toimub 3. veebruaril kell 18 Kogo galeriis, mis asub Tartus Aparaaditehases Kastani 42. Näitust saab külastada 3.2.–25.03.2023, galerii on avatud K–R kell 13–19, L kell 13–18.

Näitust saadab mitmekülgne publiku- ja haridusprogramm. Esimene sündmus toimub 4. veebruaril, selleks on kell 14 algav kuraatorituur, teiste sündmuste info täpsustub ning on leitav galerii Facebooki lehel.

Toetavad Eesti Kultuurkapital ja Tartu linn.  

Eriline tänu: Eva Mustonen, Ingrid Ruudi, Marge Monko, Siim Asmer, Alice Aaviksoo, Elyne Aaviksoo, Eva Krivonogova, Kairi Look, Ingel Vaikla, Karoliina Tomasson, Doris Tislar, Kristiin Räägel, Kulla Laas, Aadu Lambot, Kri Marie Vaik, Ulla Väljaste, Anna Fattakhova, xwevp )), Karl Joonas Alamaa, Anita Kodanik.

„Tervitused ja mis iganes taastaks meie katkema kippuva suhte“ on esimene näitus Kogo galerii selle aasta programmist nimega „Kväärime ära“. Selle pealkirja alla mahub kõik, mis on voolav, erinev, tuvastamatu, kohatu, marginaalne ja ebamugav, programmi raames leiavad käsitlust sellised teemad nagu sõprus, loodus, maagia, sugu ja läbikukkumine.  

Kogo galerii on 2018. aastal asutatud kaasaegse kunsti galerii Tartus, mis keskendub eeskätt noorema põlvkonna kunstnike tutvustamisele Eestis ja rahvusvaheliselt. Galerii esindatavad kunstnikud on Eike Eplik, Alexei Gordin, Mari-Leen Kiipli, Kristi Kongi, Laura Põld, Līga Spunde ja Elīna Vītola.

FOTOD


KUNSTNIKE JA KURAATORI LÜHITUTVUSTUSED
Agnė Jokšė (LT) töötab Vilniuses ja Kopenhaagenis. Kasutades autoetnograafiale omaseid vahendeid, räägib Jokšė lugusid, milles põimuvad isiklikud kogemused ja nendest tõukuvad mõtisklused armastuse, intiimsuse ja sõpruse teemadel ning loomingulised reflektsioonid eraelulisi sündmusi ümbritseva maailma kohta. Ta tegutseb peamiselt teksti, video ja performance’i meediumis. Jokšė on lõpetanud Vilniuse Kunstiakadeemia bakalaureusekraadiga monumentaalmaali erialal ja magistrikraadi sai ta Kuninglikus Taani Kunstiakadeemias. Tema viimased näitused toimusid Cell Project Space’i projektiruumis Londonis (2022) ja Editoriali projektiruumis Vilniuses (2022). Lisaks osales ta Artist’s Film International projektis Whitechapeli galeriis Londonis (2021).

Anna Trell on Tallinnas tegutsev feministlik kunstnik, keda huvitab oma teoste loomisel kollektiivsus, performatiivsus, kehalisus, käsitöötehnikad ja töötamine materjalidega, mis lubavad endale korraga ligi mitu paari käsi. Trelli eesmärk on reageerida naise rolli puudutavatele teemadele ühiskonnas, kritiseerida patriarhaalseid tööstruktuure ja geeniusekultust. Tema viimane grupinäitus toimus Telliskivi Loomelinnaku rohelises saalis (2022).

Cloe Jancis on Tallinnas tegutsev kunstnik, kes töötab peamiselt foto, video ja installatsiooni alal. Jancist huvitavad naise rollid, sotsiaalne kuvand, identiteedi konstrueerimise meetodid ning naiselikkuse presenteerimisega seotud kombed. Jancis on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia fotograafia eriala bakalaureusekraadiga ning õpib praegu vabade kunstide teaduskonnas kaasaegse kunsti magistriprogrammis. Tema viimased näitused on toimunud Tartu Kunstimajas (2022), Tallinna Linnagaleriis (2022) ning Temnikova ja Kasela galeriis (2021).

Diāna Tamane on Tartus ja Riias tegutsev kunstnik, kes töötab peamiselt foto ja video meediumis. Tema isiklikel teemadel rääkivad teosed põhinevad sageli kunstniku enda perekonnalool, mille jutustamiseks kasutab ta tihti oma lähedaste osalust või nende loodud materjali. Tamane on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli bakalaureuseõppe, LUCA Kunstikooli magistriõppe Brüsselis ning HISKi postakadeemilise residentuuriprogrammi Gentis. Tema viimased näitused toimusid Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis (2022), Tartu Kunstimuuseumis (2022) ja Kahán Art Space’is Viinis (2022).

Brigit Arop on Tallinnas tegutsev semiootikataustaga vabakutseline kunstitöötaja, kes peamiselt kureerib ja kirjutab. Teda huvitavad kunstilised praktikad, mis kasutavad poeesiat, materjalitundlikke lähenemisi ja huumorit, et nihestada kivistunud väärtushinnanguid. Arop on lõpetanud Tartu Ülikooli semiootika ja kultuuriteooria eriala, hetkel õpib ta Eesti Kunstiakadeemia magistriõppes kureerimist. Tema viimased kuraatoriprojektid toimusid Vent Space’is Tallinnas (2022) ja Galerii Mihhailis Tallinnas (2021).

Foto: Diāna Tamane „Minu sametised talved“, 2023

Lisainfo:
Karin Kahre
Tel: +372 509 9886
E-post: karin@kogogallery.ee
 
KOGO Galerii
Kastani 42, 50410 Tartu
www.kogogallery.ee
www.facebook.com/gallerykogo

Tagasi algusesse