Breadcrumb

Õiglane tasustamine kunstivaldkonnas – kuidas edasi?

31.01.2022

Arutelu toimub Zoomis neljapäeval, 10. veebruaril, kell 18.00 – 19.30.
 
 
Arutelu algatajad: Maarin Ektermann, Airi Triisberg.
 
2018. aastal algatasime arutelude sarja „Räägime kunstipoliitikast!“ eesmärgiga sõnastada kunstielu kitsaskohad. Kuna pakilise probleemina nimetati alatasustatud tööd, sündis mõte töötada välja õiglasemate tasumäärade mudel. Tasumudeli kujundamisse panustas ligikaudu 70 kunstivaldkonna praktikut. Korraldasime kahe aasta jooksul kümmekond rühmaintervjuud, milles osalesid kunstnikud, tarbekunstnikud, näituse kujundajad, graafilised disainerid, kirjutajad ja kuraatorid, näituste installeerijad ja dokumenteerijaid ning institutsioonide juhid. Uue aasta alguses tõime omaalgatuslikus korras sündinud tasumäärade ettepaneku avalikkuse ette.
 
Tasumäärade ettepanek ilmus elektroonilise vihikuna, mille leiab aadressil http://proloogkool.eu/kodutud-tekstid
 
Vihiku materjalid ilmusid osaliselt ka 14. jaanuari Sirbis https://sirp.ee/s1-artiklid/c6-kunst/kunstivaldkonna-tasumaarad-oiglase…
 
Tasumäärade mudel lähtub kultuuritöötaja miinimumpalgast, mille brutomäär on tänavu 1400 eurot. Oluline lähtepunkt tasumäärade kujundamisel on töö tegemisele kuluv aeg. Tasumudel võtab arvesse kunstiasutuste erisuguseid rahalisi võimalusi. Näitusepinnad on jaotatud kolmeks kategooriaks, mille puhul on soovituslikud erisugused tasumäärad. Kõige madalam tasukategooria on seotud riikliku alampalgaga (tänavu 654 eurot), millest omakorda sõltub sotsiaalmaksu miinimumkohustuse määr ja vabakutseliste loovisikute ligipääs ravikindlustusele, pensionile, töötuskindlustusele ja muudele sotsiaalkaitse meetmetele.
 
Täna ei ole kunstivaldkonnas tasumudeli rakendamiseks piisavalt raha. Selleks et vabakutseliste loovisikute töötingimused paraneksid, peab valdkonna rahastamine kasvama. Seekordne arutelu keskendub küsimusele: Mida teha, et tasumäärade ettepanekust saaks tegelikkus?
 
Üritus algab lühikeste sõnavõttudega, mis visandavad erisuguste kunstivaldkonna liikmete vaatepunktist võimalikke stsenaariume. Sõna võtavad Flo Kasearu (kunstnik), Elin Kard (Eesti Kunstnike Liidu president) ja Paul Aguraiuja (Tallinna Kunstihoone juht) ja Airi Triisberg (vabakutseline kunstitöötaja). Sõnavõttudele järgneb avatud arutelu. 
 
Viljaka arutelu huvides palume enne üritusel osalemist tutvuda tasumäärade ettepanekuga. Kindlasti leiame aega ka ettepanekuga seotud küsimustele vastamiseks ning tagasiside kuulamiseks.
 
Kohtumiseni!
Airi ja Maarin
Tagasi algusesse