Breadcrumb

In memoriam Urve Varik

16.12.2021

4. XI 1940–9. XII 2021
 
Lahkunud on Eesti Kunstnike Liidu liige, nahakunstnik Urve Varik.
 
Urve Varik, neiupõlvenimega Salumaa, sündis 1940. aastal Tallinnas, lõpetas 1959. aastal Keila Keskkooli ja 1966. aastal Eesti NSV Riikliku Kunstiinstituudi nahakunsti erialal.
 
Urve Variku andekusest annab tunnistust tõik, et kunstniku diplomitöö jõudis Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi kogusse. Kõnealusest kollektsioonist tõuseb esile stiilne modernistlik vakk, kus on kasutatud nahavooli ja põletust ning millel on tõlgendatud kiviaegseid kaljujoonistusi. Juba peale lõpetamist paistis Urve Varik oma töökuse ja põnevate töödega silma. Nahakunstnikuna osales ta aktiivselt näitustel, näiteks linnarahva poolt väga oodatud iga-aastastel tarbekunstiväljapanekutel, samuti esindas ta Eestit Ungaris, Saksamaal ja Norras. Urve Varik astus Eesti Kunstnike Liidu liikmeks 1969. aastal.
 
Urve Variku peamiseks tehnikaks kujunes kõrgelt hinnatud, ent töömahukas nahavool, kus nähtus suurepärastelt kõrgete väljendusrikaste reljeefide modelleerimisoskus. 1970.–1980. aastatel tutvustas Urve Varik nii mõneski töös naha voolitud pinnal metalli segatehnikana – märkimist väärib näiteks galvanoplastiliste vaskpanustega „Vanem Edda“ (1972, ETDM), mille kaanel on krooni ja mõõga vahel mees ja naine, kes oma oleku ja alastusega mõjuvad ausa, vaheda ja tänapäevasena. Päevik „Sarvekandja“ (1971, ETDM) on lausa irriteeriv: kaane keskväljal troonib vangistava silmavaatega sarvik, nurkades aga kartuššides keerubid. Urve Variku eeskujul muutus Eestis menukaks aparaadiga põletamine ning seda võtet hakati Variku eeskujul kasutama laiemalt ka väikeseeriate puhul. 1980. aastate märgilistest töödest tõuseb esile „Niebelungide laul“ (1988, ETDM), kus on armastatud nahavooli kõrval tutvustatud kuldamist. Lisaks mahuvad Urve Variku teoste sekka mastaapsemad kompositsioonid, mis kompisid naha kasutamise piire.
Tallinna Kunstitoodete Kombinaadis tegeles Urve Varik albumite, märkmike, külalisteraamatute, karpide, rahakottide ja teiste nahktoodete kavandamisega. Meisterlikkuse tõttu oli Urve Varikul arvukalt eratellimusi, sest tollal peeti nahkesemetest lugu kui armastatud kinkeobjektidest ning kunstnike unikaaltöid osati tüüplahenduste kõrval hinnata.
 
Tähtsal kohal oli Urve Varikule loomingu kõrval perekond, tema abikaasaks ja kauaaegseks mõttekaaslaseks oli tunnustatud skulptor Matti Varik. Pere kolmest lapsest kaks leidsid samuti enese jaoks kunsti – Kerttu Varikust sai tekstiilikunstnik ja Kattri Taklajast keraamik. Urve Variku austajatele jääb ta lähedaseks kui lahtise käega julge meister, kes oskas oma loomes nii katsetada, leiutada kui ka pidada dialoogi ajalooliste tehnikate ja ilukirjandusega.
 
Urve Variku ärasaatmine leiab aset homme, 16. detsembril kell 13.30 Tallinna Krematooriumi suures saalis Pärnamäel.
 
Eesti Kunstnike Liit
Eesti Nahakunstnike Liit
Eesti Tarbekunsti ja Disainimuuseum
Eesti Kultuuriministeerium
Tagasi algusesse