Breadcrumb

Ülevaade

Eesti Kunstnike Liidu majad

Liidule kuuluvad Tallinnas hooned Vabaduse väljak 6 ja 8, Hobusepea 2 ja Pärnu maantee 154 ning Uuetalu talu Nõmmkülas Muhumaal. EKLi valduste hulka kuuluvad ka Draakoni galerii ruumid Tallinnas, Pikk tänav 18.
Vabaduse väljak 6 ja 8 hoonetes paikneb kokku 39 ateljeed, mida üüritakse EKLi liikmetest kunstnikele isikliku sooviavalduse alusel ja ateljeekomisjoni otsusega.
 
Vabaduse väljak 6 on lisaks kunstnike tööruumidele ja kunstnike liidu kontorile koduks ka Vabaduse galeriile, pikaajaliseks rentnikuks on kunstitarbeid vahendav Galerii-G. Aastast 2015 on majaliseks ka kunstikeskkond NOAR ja alates 2000. aastast asub hoones ka liidu poolt toetatava Eesti suurima kunstiajakirja Kunst.ee toimetus.
Hoones toimetavad igapäevaselt ka kaks arhitektuuribürood – TT Arhitektuuribüroo OÜ ja Loominguline Kollektiiv OÜ, samuti kohvikut Tuum haldav Elu on kunst OÜ.
Hoone hoovipoolsetes keldriruumides avati novembris 2014 Eesti Kunstiakadeemia galerii, mis on akadeemia uue maja valmimise järel saanud endale järglaseks EKA vabade kunstide ja kunstiteaduse kuraatorisuuna üliõpilaste ühise näitusepaiga nimega Vent Space.
 
Vabaduse väljak 8 ehk Tallinna Kunstihoone avaliku tuntuse nurgakiviks on kahtlemata selles paiknevad näituseasutused – Sihtasutuse Kunstihoone opereeritav Kunstihoone galerii ja Kunstihoone näitusesaalid. Kunstihoone majas tegutseb Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus ja liidu külalisateljee. (Kuni renoveerimistööde lõpuni asuvad asenduspindadel.)
 
EKLi külalisateljee (ajutine külalisateljee asub Lasnamäel J. Koorti 16–53) pakutavaid võimalusi kasutas aastatel 2016–2018 kokku 36 väliskunstnikku, samuti on ateljeed kasutanud näituste ja projektide ettevalmistamiseks arvukalt kohalikke tegijaid. Kõige kaugemad külalised on tulnud Kanadast ja Austraaliast.
 
Hobusepea 2 on leidnud endale asupaiga 29 stuudioruumi ja töökoda (Gram, Õhuloss, Sinihabe, Kam jt), milles tegutseb kokku enam kui seitsekümmend kunstnikku, kellest nii mõnedki on juba üle 50 aasta meisterdanud väärismetallist ehteid just selles majas. Aktiivne kunstnike kollektiiv korraldab igal aastal ka meeleolukaid ja rahvarohkeid avatud uste päevi, kus ehtekunsti ja ka graafikahuvilised külastajad saavad osaleda ringkäikudel, kontserditel ning soetada ehteid ja disainiesemeid.
Hoones tegutsevad liidule kuuluvad nüüdiskunsti esitlev Hobusepea galerii ja tarbekunstile ning disainile keskendunud HOP galerii, samuti asub hoones suurim ehtekunstile pühendunud esindusgalerii A-galerii.
Majas töötab ka Õigusbüroo Ignatius, mis pakub kokkuleppel liiduga liidu liikmetele tasuta esmast õigusabi. Samuti Pille Lausmäe Sisearhitektuuribüroo OÜ ja Arhitektuuribüroo Studio Paralleel OÜ.
 
Pärnu maantee 154 tegutsevas ARSi kunstilinnakus on EKLil seisuga 1.03.2019 sõlmitud 97 üürilepingut; üle 90% siinsetest rentnikest on kunstnikud, disainerid ja loomeettevõtted.
Kokku on EKLi hoonetes kevadel 2019 kehtivaid üürilepinguid 190. Esmajoones ARSis ja Hobusepeas kasutavad ühte ruumi sageli mitu kunstnikku või loovettevõtjat – seega ulatub liidu loomemajanduslike klientide, kodusemalt „majaliste“ arv kaugelt üle kahesaja.

EKLi galeriides (Hobusepea, Draakoni, HOP, Vabaduse) toimus aastatel 2016–2018 204 näitust ja isik- ning grupinäitustel osales 390 kunstnikku ja kuraatorit. Galeriisid külastas kolme aasta jooksul 170 840 vaatajat.

Muhu Kunstitalu toimib alates 2014. aasta sügisest rahvusvahelise kunstiresidentuuri ja kõigile kunstnikele avatud valdkondade vahelise loome- ja puhkekeskusena. Kunstitalu asub Nõmmkülas, Muhu vallas, Saare maakonnas. Muinsuskaitsealune talukompleks pakub vahetuid väljakutseid ja on suurepäraseks platvormiks nii kaasaegsetele kunstnikele kui ka ajaloolastele, lastele ja täiskasvanutele, novaatoritele ja restauraatoritele.

Tagasi algusesse