Üritused

„TÄHENDUSED. Piltvaibad Pallase tekstiiliosakonna metoodilisest fondist“
8.-30.04.2021   Näitus TÄHENDUSED avab ukse Pallase tekstiiliosakonna metoodilise fondi kõige kaugematesse soppidesse ja tutvustab valikut kahekümne viie aasta vältel valminud gobeläänidest.   Piltvaiba kursus on Pallase tekstiili õppekavas kolmandal õppeaastal ja igal kord alustavad uued tudengid erineva teemaga. Selleks hetkeks on üle poole õpingutest läbi ning kogemusi töötamiseks kompositsiooni, värvi ja materjaliga on kogunenud omajagu. Nii saab gobelääntehnika tundmaõppimise kõrval keskenduda tähendusele, teose sõnumile ja leida selle avamiseks just autorile sobiv väljendusviis. Kõrvuti kursusetöödega on näitusel eksponeeritud ka mitmed lõputööd. Gobeläänidele on jõudnud autoritele olulised inimesed ja sündmused, kohtumised ja dialoogid, kodukoha või kodulinna kogemus. Peategelane töödes on enamasti aga autor ise, olles kord nähtaval ja kord nähtamatul moel pildil osaline.  
ARS Showroom #026 – Erik Alalooga „Maastik ebakindla horisondiga“
ARS Showroom galeriis 6. aprill – 15. mai 2021   „Maastik ebakindla horisondiga ehk masinaruum ühele“ on Erik Alalooga müraspaa: viis mehhaanilist heliobjekti on omavahel ühendatud lõpmatusse ringi, kus endast järgmist objekti lülitatakse pidevalt sisse või välja. Paaritu hulk garanteerib lülituste katkematu ringikujulise kulgemise.   NB! Installatsiooni toimimist saab jälgida distantsilt, privaatselt ja kontaktivabalt!   Erik Alalooga on Tallinnas elav visuaalkunstnik, esitaja, lavastaja, helikunstnik, õpetaja ning kultuurikorraldaja. Ta on peamiselt tuntud analoogtehnoloogiliste lahenduste poolest oma kunstiteostes. Alates 2005. aastast on ta oma loomingulise fookuspunkti asetanud inimese ja masina vahetu füüsilise suhte uurimisele ja rakendamisele.  
XVII Rahvusvaheine Vilniuse Maalitriennaal “(Un)Determined”
Vilniuse Maalitriennaal – alates 16. märts-30. aprill on muuseumisaalid publikukülastusteks avatud.   Üldinfo: https://www.maal.ee/post/vilniuse-triennaal-un-determined Eesti ekspositsiooni kaastekst: https://www.maal.ee/post/vilniuse-triennaalil   LEEDU KUNSTNIKE LIIT: http://www.ldsajunga.lt/Dailerastis-89 Museum of Applied Arts and Design https://www.lndm.lt/en/tdm/ Smoke Factory http://www.dumufabrikas.lt/ Kuraatorid:  Evelina Januškaitė-Krupavičė, Linas Liandzbergis Kaaskuraatorid: Tiiu Rebane (EE), Ilze Žeivate (LV), Krzysztof Stanislawski (POL)
KOGO galerii näitust saab vaadata õuest. Foto: Stelle Mõttus
Seoses kehtestatud piirangutega on ka Tartus asuv kaasaegse kunsti galerii Kogo suletud, tänasest näeb aga veebruari alguses avatud Holger Looduse isikunäitust „Taasluues neid vanu nõlvakuid“ õuest. Loodud on audiogiid ja abistav infomaterjal, teosed on vaadeldavad teatribinokli abil, kohapeal on desovahend, ruum on valgustatud, galerii asub tänavakorrusel ning on nurgatagusteta tahukas.    Galerii lõi koostöös kunstniku Holger Loodusega audiogiidi (leitav www.kogogallery.ee avalehelt), mis avab teoste tausta ja näituse konteksti. Külastaja saab audiogiidi oma telefonist kuulata; ruumis aitab orienteeruda põrandaplaan; audiofailide ja teoste nimed kattuvad. Audiogiidi tekstide autor ja esitaja on kunstnik Holger Loodus.  
Tiina Sarapu „Saladuste tuba”. Foto: Hedi Jaanisoo
Olete oodatud vaatama klaasikunstnik Tiina Sarapu kunstnikuvestlust näitusel „Saladuste tuba” neljapäeval, 25.märtsil algusega kell 17.30.   Juttu tuleb nii Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi trepigaleriis jaanuaris avatud näitusest kui ka Sarapu varasematest töödest - näiteks ühisnäitusest koos samuti klaasikunstnikuna tegutseva noorema õe Maret Sarapuga - õpingu- ja õppejõuaastatest EKAs, visuaalsest lugemisoskusest, Murano klaasist, Tarbeklaasist ning sellest, kuidas sünnivad kunstniku teoste napid, täpsed ja kujundlikud nimed.   Paljude kunstnike praktikad on uurimuslikku laadi, ideed kasvavad välja huvipakkuva info läbitöötamisest, kuid ka materjali sügavuti uurimisest ja sellega järjepidevast töötamisest või siis hoopiski paralleelselt mõlema viisi ühendamisest. Vestlusest selgub, kuidas töötab Tiina Sarapu ning kuidas ta on jõudnud oma loomingus ruumi, ruumipuuduse ja ruumi tekitamise teemadeni.  
Veebinäitus „Parim enne”
Veebinäitus „Parim enne”
26.03.2021 kuni 26.04.2021
26.03.2021 – 26.04.2021 Avamine kell 18.00   Reedel, 26. märtsil kell 18.00 avame EKA Graafilise disaini ja Tootedisaini 2. kursuse tudengite ühisnäituse „Parim enne” aadressil www.bestbefore.ee. Videokunstile keskendunud veebinäituse läbivad teemad on ajutisusega silmitsi seismine, enesesäilitamine ja uute mõtteseisundite kaardistamine märtsis kehtestatud piirangute valguses, mille vältel näitusel esitatud looming sündis. Suuremahuline ajapõhise meedia väljapanek on parim enne 26.04.   
Tiit Pääsukese näitusevaade. Foto: Hedi Jaansoo
Tartu Kunstimuuseum on valmis saanud Tiit Pääsukese näituse „Nostalgiata“ videotuuri, kus maalikunstnik ise ligi 50 minuti jooksul tutvustab oma loomingut ja räägib põnevaid lugusid. Vaegkuuljatele mõeldes on tuuril eestikeelsed subtiitrid, muukeelsete tarbeks inglisekeelsed.   Tartu Kunstimuuseumis on Tiit Pääsukese (s 1941) mahukas ning värviküllane ülevaatenäitus „Nostalgiata“. Läbi kahe korruse saab tutvuda Eesti ühe parima koloristi loominguga 1960ndatest tänaseni. Pääsuke kannab oma kunstis edasi klassikalise maali traditsioone kaasaegses võtmes, ületades aegu ja trende.  
Foto: Joosep Pank. Made in Estonia Maraton 2020. Pilt publikust
Made in Estonia Maraton @ e‾lektron uurib etenduskunstide uusi võimalusi veebis.   Etenduskunstide lühivormide festival Made in Estonia Maraton @ e‾lektron toimub juba sel laupäeval, 20. märtsil kell 18:00 online’is elektron.art vahendusel. 14. korda toimuv festival liigub veebi mitte ainult olude sunnil vaid ka selleks, et näidata, et reaalajas loodav etenduskunst internetis on uus tähistamist väärt formaat.   
Mari Saarepera ja Tauri Mae tandemnäitus „Võrdne, mitte võrdne!“
Kui võrdsus on ideaal, kas võrdsust meie ümber siis üldse saab eksisteerida?   Mari Saarepera ja Tauri Mae tandemnäitus „Võrdne, mitte võrdne!“ tegeleb sotsiaalse võrdsuse teemaga, mis on umbes-täpselt sama vana kui inimkond. Kunstnikud soovivad näidata, kuidas võrdselt loodud teos ei pruugi olla võrdne ning kuidas seda on võimalik erinevalt presenteerides näiliselt muuta, viidates nii tänapäeva (sotsiaal)meediale. Näitus on avatud galerii Positiivi akendel Roo 21a Tallinn 15.03.-11.04.2021.   Saarepera ja Mae võtavad võrdsuse teemal sõna läbi fotoseeria, mis on jäädvustatud performance'i vormis. Kunstnike sõnul on tegemist kahepoolsel lõuendil oleva abstraktse teosega, mis on valmistatud mõlema looja poolt samal ajal ning teostatud nööri viskamisega läbi lõuendi.  
Helje Eelma näitused
Helje Eelma Pärnu Keskraamatukogus
02.03.2021 kuni 03.03.2021
Alates 2. märtsist on Pärnu Keskraamatukogus avatud Helje Eelma kaks eriilmelist näitust. Trepigaleriis on eksponeeritud akvarellillustratsioonid raamatute "Eesti ravimtaimed" 1., 2. ja 3. osale. Esitletud on ligi 40 taime portreed 150-st kolme aasta jooksul kolme raamatu tarvis valminust. Raamatukogu 1. korruse galeriis on aga eksponeeritud digigraafika näitus pealkirjaga "Kulgemisi". Nende piltide inspiratsiooniks on olnud reisid erinevatele eksootilistele maadele. Et eelkõige enda jaoks jäädvustada saadud elamused võimalikult kontsentreeritud kujul, sündisid pildid Peruust, Guatemalast, Omaanist, Namiibiast, Madagaskarist, Myanmarist jne. Kokku on näitusel meenutusi kümnest põnevast riigist. Igale pildile on lisatud ka tekst, mis aitab huvilisel pildi ja konkreetse maaga paremini kontakti saada. Pildid on valminud fotode töötlemisel arvutis. Osadel piltidel on fotod kombineeritud joonistusega.

Lehed