Breadcrumb

Aastanäituse preemia

EKL AASTANÄITUSE PUBLIKUPREEMIA 2023

Eesti Kunstnike Liidu 23. aastanäituse publikuhääletuse preemia laureaat on klaasikunstnik Kati Kerstna. Kevadnäituse publikulemmiku valimisel anti seekord 1516 häält. Publikuhääletuse võitjale panid kunstitoetajad Riivo Anton, Aivar Berzin, Jaan Manitski, Tiit Pruuli ja Rain Tamm välja 6000-eurose preemia. Samuti on publikupreemia võitjal võimalus loomingut eksponeerida isiknäitusel ArtDepoo galeriis.

Kati Kerstna on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemias klaasikunsti eriala magistriõppe. Ta on töötanud graafilise disainerina ning kureerinud ja korraldanud näituseid. Kerstna loob kineetilisi installatsioone, kus klaas on kombineeritud nii teiste materjalide kui ka elektroonika, mootorite ja valgusega.

EKL AASTANÄITUSE PUBLIKUPREEMIA 2022

Eesti Kunstnike Liidu 22. aastanäituse publikuhääletuse preemia laureaat on Mauri Gross teosega „Pööripäev“. Kevadnäituse publikuhääletuse lemmikule panid 5000 euro suuruse stipendiumi välja kunstitoetajad Riivo Anton, Aivar Berzin, Jaan Manitski, Tiit Pruuli ja Rain Tamm. Esindatud 72 autori hulgast tegid valiku 1892 näitusekülastajat, kellest 220 valisid lemmikuks maalikunstnik Mauri Grossi teose „Pööripäev“.

Mauri Gross rääkis maalist „Pööripäev“: „Pöörase hooga lille loodusmaal nagu taimne saluut! Sõnum on lühike: naudi loodust ja looduse sõnumeid! Selleks ei pea olema ilmaennustaja, et olla tähelepanelik looduses. Kõik ei ole kunstnikud, kes naudivad ja hindavad kunsti. „Pööripäev“ võiks püüda inimese pilgu hetkeks nagu ikoon, mis on väravaks looduse ja inimese vahel.“

EKL AASTANÄITUSE PUBLIKUPREEMIA 2021

Eesti Kunstnike Liidu 21. aastanäituse publikuhääletuse preemia laureaat on Anne Türn teosega „Valgusvihm“ ja „Kollane meri“. Kevadnäituse publikuhääletuse lemmikule panid 5000 euro suuruse stipendiumi välja kunstitoetajad Riivo Anton, Aivar Berzin, Jaan Manitski, Tiit Pruuli ja Rain Tamm. Publik valis oma lemmiku kevadnäitusel osalenud 71 autori hulgast. Hääletada sai näitusesaalides kuni 23. maini ja oma valiku tegi 1420 külastajat.

Kunstnik Anne Türn oma loomingust: „Looduse vägi, ilu ja haprus on mind alati inspireerinud. Õpetanud aupaklik olema. Midagi on looduses ja keraamikas väga sarnast – sa tohid mägedes teha, mis on lubatud, ei ole mõistlik „vallutama” minna. Sama lugu on ka saviga. Nad mõlemad ütlevad sulle, mida teha, pead ainult oskama kuulata. Oma viimase aja töödes olengi andnud portselanile ja klaasile võimaluse omapäi toimetada. Minu suurim väljakutse on kannatlikult oodata ja ahju ust mitte liiga vara näppida. Kordumatute ja habraste vormide loomisega saavad klaas ja portselan imepäraselt hakkama, just nagu looduski.“

EKL AASTANÄITUSE PUBLIKUPREEMIA 2020

Eesti Kunstnike Liidu 20. aastanäituse publikuhääletuse preemia laureaat on Erki Kasemets teosega „Karl Marx ja koaala“. Kevadnäituse 5000 euro suuruse publikupreemia panid välja Riivo Anton, Aivar Berzin, Jaan Manitski, Tiit Pruuli ja Rain Tamm. Publik valis oma lemmiku kevadnäitusel osalenud 142 autori hulgast. Hääletada sai kohapeal 5. juulini, hääle andis 1067 külastajat. 

Kevadnäitusel ekponeeritud vertikaaltriipudest teost „Karl Marx ja koaala“ on võimalik vaadelda kahelt poolt: ühelt poolt on kujutis nähtav punases värvigammas ja teiselt poolt rohelises. Teose loomiseks on kasutatud pakenditest lõigatud mooduleid. Autor ise nimetab teost brikollaažiks, mis on täpne, aga ülitagasihoidlik nimetus sedavõrd järjekindlale ja mahukale kunstnikutegevusele nagu Kasemetsal.

EKL AASTANÄITUSE PUBLIKUPREEMIA 2019

Eesti Kunstnike Liidu 19. aastanäituse publikuhääletuse preemia laureaat on Sirje Petersen maaliga „Sensuaalne“. 5000 euro suuruse publikupreemia panid välja Riivo Anton, Aivar Berzin, Jaan Manitski, Tiit Pruuli ja Rain Tamm. Lemmiku poolt sai hääle anda näitusesaalis.

EKL AASTANÄITUSE PUBLIKUPREEMIA 2018

Eesti Vabariigi 100. aastapäeva puhul sai kevadnäituse publik aastal 2018 esmakordselt valida hääletuse teel lemmikteose. 5000 euro suuruse publikupreemia ühele autorile panid välja Eesti kunstikollektsionäärid ja -toetajad Riivo Anton, Aivar Berzin, Jaan Manitski, Tiit Pruuli ja Rain Tamm. Lemmiku poolt sai hääle anda näitusesaalis ja veebikeskkonnas NOAR.EU.

2018 auhinna sai ülekaalukalt Toomas Kuusingu graafiline leht „Vaesed inimesed külmetavad puu otsas“.

 
Tagasi algusesse