Avatud stuudiod on esimene avalik sündmus residentuuriprogrammi „KORDON LAB: toit ja energia“ raames, mis annab võimaluse kunstnikega kohtumiseks. Laupäeval, 9. septembril kell 14:00 avavad stuudiote uksed kunstnikud Alejandro Chellet ja Jonas Palekas, kes tutvustavad oma mõtteid, ideid ja küsimusi seoses eelseisva residentuuri ja teemapüstitusega: toit ja energia.
Sündmus algab Kanada arhitekti David K. Rossi ettekandega, kus ta tutvustab arhitektuuri ja keskkonna teemalist projekti “Pomme de parterre”, mis on osa LINNANIIDU sündmuste seeriast (vt allpool).
Aasta jooksul erinevatel aastaaegadel toimuv tsükliline residentuur KORDON LAB annab residentidele võimaluse luua sügavuti minev kontakt kohaliku kontekstiga, mida on ajalooliselt mitmel korral ümberkujundatud. Kutsudes residente kaardistama, reflekteerima ja ümbermõtestama meetodeid ja teadmisi toidust, toidu käsitlemisest ja selle seotusest energiaga – otsime paradigma muutust inimeste ja enam-kui-inimeste elu jätkusuutlikkuse tagamisel.
ALEJANDRO CHELLET on Mehhikost pärit multimeedia kunstnik ja kuraator, kes tegutseb Mexico City-s ja New Yorgis. Praegu elab ta Norras. Tema praktika adresseerib koos eksisteerimiseks vajalike põhitõdede valesti tõlgendamist, kontakti kadumist Loodusega, ja linnastunud ühiskondade poliitilist ja keskkondlikku konteksti. Tema performance-id räägivad kapitalistliku ühiskonna toidutööstuse absurdist; ta on loonud interaktiivseid kunstiprojekte kasvatades orgaanilisi juurvilju, ehitades savist ahjusid ning valmistades ette ühiseid sööminguid. Tema magistriprojekti uurimisteemaks Norra Teatriakadeemias on Radical Hospitality (‘Radikaalne Külalislahkus’). Tema looming varieerub sotsiaalsetest praktikatest, maalimise, skulptuuri, installatsiooni, urbanistlike sekkumiste ja performance-ni kasutades seejuures permakultuuri, artivismi, improvisatsiooni, somaatilist liikumist, poliitikat, altruismi ja šamanistlikke praktikaid.
JONAS PALEKAS on Leedust pärit kokk ja toidu uurija, kes on spetsialiseerunud performatiivsete õhtusöökide tegemisele, uuenduslike toidu disaini puudutavate süsteemide katsetamisele; lisaks uurib ta ökoloogia ja kulinaaria omavahelisi seoseid ja fenomene. Praegu tegutseb ta Jan Van Eyck Academie residentuuris Maastrichtis Hollandis. Jonas on restorani Delta Mityba kaasasutaja (avati 2016), millest on praeguseks saanud oluline kohtumispaik Vilniuse kaasaegse kunsti väljal. Ta on osalenud mitmetes kunstiprojektides üle Euroopa sh Biennale di Venezia 2017 ja 2018, Volcano Extravaganza 2019 Itaalias, Kunstverein Amsterdam 2019 jm. Lähtudes enda haridusest ja teadmistest kulinaaria valdkonnas läheneb ta kriitiliselt inimkonna väljakujunenud toitumisharjumustele pidevalt muutuvas maailmas ning seda mõjutavale sotsiaalsele, kultuurilisele ja ökoloogilisele kontekstile.
Kuraatorid: Ann Mirjam Vaikla ja Rasmus Jensen
*
Laupäeval, 9. septembril algab sündmuste seeria LINNANIIDU teine osa. Kutsume arutlema ökosüsteemi terviklikkuse teemadel võttes seekoord fookusesse toidu, energia ja keskkonna omavahelised seosed. Sündmuse raames teeb ettekande Kanadast pärit arhitekt David K. Ross.
L 9. september
14.00 David K. Rossi ettekanne arhitektuuri ja keskkonna teemalisest projektist “Pomme de parterre” (inglise keeles), millele järgneb arutelu publikuga
PAUS – teretulnud on omatehtud kohalikud suupisted ühiseks maitsmiseks!
KORDON LABi residentide avatud stuudiod: Alejandro Chellet ja Jonas Palekas (inglise keeles)
vestlust juhib Ann Mirjam Vaikla
kontakt: mob +372 56484112, ann(ät)kordon.ee
DAVID K. ROSS on Kanadast pärit arhitekt, kunstnik ja õppejõud, kes elab Tallinnas ja töötab Eesti Kunstiakadeemias. Ta on omandanud arhitekti hariduse Toronto Ülikoolis (2003) ning kasutab fotograafia, filmi ja installatsiooni meediume analüüsimaks urbanistlikke infrastruktuure. Rossi teoseid on eksponeeritud Põhja-Ameerikas ja Euroopas ning need kuuluvad mitmete muuseumite kollektsioonidesse (National Gallery of Canada, Musée d'art contemporain de Montréal, Canadian Centre for Architecture).