Vestlus ja ekskursioon Elo ja Friedebert Tuglase aias Nõmmel

12.08.2019

Laupäeval, 17. augustil kell 15.00 on huvilised oodatud külastama näituse „Aiapagu. Tuglaste koduaed Tanja Muravskaja fotoobjektiivis“ raames Elo ja Friedebert Tuglase aeda Nõmmel. Ringkäiku juhib kirjandusteadlane Elle-Mari Talivee.
 
Sündmusel räägitakse Tuglaste aia tekkest ning lisaks aiale külastatakse ka Friedebert Tuglase kabinetti. Aed asub Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse muuseumiosakonna juures, aadressil Väikese Illimari 12, Tallinn.
 
1933. aastal valmis Nõmmel Artur Adsoni ja Marie Underi maja, mille juurde rajati ka aed. 1944. aastal põgenes kirjanikepaar Rootsi, maja anti üle sõjasündmustes kodu kaotanud Tuglastele. Kui Adson ja Under jäid Rootsi pagulusse, siis Tuglased leidsid end peagi sisepaguluses. 1940. aastate lõpul, kodanliku natsionalismi jahi käigus langes eesti varamodernistiku kirjanduse üks võtmetegelasi põlu alla.
 
Loomingulise ja ühiskondliku eraldatuse ning majandusliku kitsikuse olukorras aitasid Tuglastel säilitada elurõõmu raamatute lugemine ja koduaia arendamine: „kibe aiatöö“ leevendas elukibedust. Stalini surmale järgnenud rehabiliteerimise käigus taastati 1955. aastal Friedebert Tuglase kirjanikuõigused. Tuglased hakkasid uuesti vastu võtma külalisi – sageli just aias, mis sai omanike jaoks erilise tähtsuse. 1959.–1961. aastal võtsid nad ette põhjaliku jäädvustamise ning valmis kolm albumit „Meie aed“ Paul Horma fotodega.
 
Kumu kunstimuuseumi projektiruumi näituse „Aiapagu. Tuglaste koduaed Tanja Muravskaja fotoobjektiivis“ lähtepunktiks on Elo ja Friedebert Tuglase koduaia fotodokumentatsioon – esteetiliselt ja kontekstuaalselt väga põnev materjal. Tuglaste – praeguseks Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse – aia fotorepresentatsiooni, aeda ennast ja laiemalt aeda kui sümbolit on aastatel 2016–2019 uurinud kaasaegse fotokunsti meetodite abil Tanja Muravskaja.
 
Näituse kuraator: Elnara Taidre
Sündmusel osalemine tasuta
 
Info kodulehel
Sündmus Facebookis
 
Lisainfo:
Brigita Reinert
Publikuprogrammide kuraator
Kumu kunstimuuseum
Tel: +372 5322 6778
E-post: brigita.reinert [at] ekm.ee  
kumu.ekm.ee
Tagasi üles