Neljapäeval, 10. juunil kell 18–20 Zoomis
Seminar on inglise keeles. Zoomi lingi saadame e-mailile paari päeva jooksul pärast registreerimist.
Kuidas on seotud Aleksandra Kollontai, Kreenholmi vabrik Narvas, kaasaegne feministlik kunst ja töölisnaiste ajalugu Eestis?
Aleksandra Kollontai on kirjeldanud 1896. aasta külaskäiku Kreenholmi Manufaktuuri olulise „pöördepunktina“ tema elus. Kreenholm oli toona üks Vene impeeriumi suurim ja moodsaim tekstiilivabrik. Manufaktuur andis tööd umbes 7000 inimesele, kellest enamik olid naised. Aleksandra Kollontai oli Kreenholmis tunnistajaks häirivatele töötingimustele. Vahetused kestsid kuni 16 tundi ning töö toimus halva õhuga ja lärmakates ruumides. Lastehoiuga tutvudes leidis Kollontai eest surnud lapse. Narvas mõistis Kollontai, et tööliste rasket elu ei leevenda moodsamad töövahendid, vaid vaja on radikaalset muutust, mis paneks piiri tööliste ekspluateerimisele kapitalistlikus majandussüsteemis.
20. sajandi alguses ja nõukogude perioodil oli Kreenholmi külastamise pöördeline mõju Aleksandra Kollontai poliitilisele biograafiale Eestis laialdaselt teada. Taasiseseisvumise järel on see teadmine vajunud unustusse. Ometi on Kreenholmist saanud oluline motiiv feministlikus kunstis. Kreenholm on muutunud kohaks, mille kaudu kõnetatakse kunstis töölisklassi naiste ajalugusid ja probleeme. Kunstnikud Maria Kapajeva, Marge Monko ja Eléonore de Montesquiou on uurinud Kreenholmi vabriku mitmekihilist ajalugu ja problematiseerinud vabriku sulgemise sotsiaalset mõju.
Kunstikriitik ja kuraator Piret Karro loob oma ettekandes narratiivse silla Kollontai Kreenholmi külaskäigu ja kaasaegse feministliku kunsti vahel. Kunstnikud Maria Kapajeva, Marge Monko ja Eléonore de Montesquiou vastavad ettekandele omapoolsete kommentaaridega.
Veebiseminar on osa veebipõhisest üritustesarjast “Learning from Alexandra Kollontai”, mida korraldavad Airi Triisberg, Giovanna Esposito Yussif ja Egjia Inzule. Sarja eesmärk on tugevdada intersektsionaalse feministliku kunsti praktiseerijate võrgustikku Põhja-Balti regioonis. Kontakt: interfemnet@gmail.com.
Veebiseminarid toimuvad koostöös kohalike feministlike algatuste ja kunstiorganisatsioonidega: Feministeerium (Tallinn), Museum of Impossible Forms (Helsingi), Vilniuse kunstiakadeemia residentuuriprogramm (Nida), sotsiaalkeskus Emma (Kaunas), sotsiokultuurikeskus Luna6 (Vilnius), Rosa kultuurimaja (Peterburi) ja Balti regiooni festival Y?!
Võrgustiku tegevusi toetab Põhjamaade Kultuuripunkt.
Ürituse „Aleksandra Kollontai, Kreenholmi vabrik ja feministlik kunst“ koostööpartner on Feministeerium ja seda toetab Sotsiaalministeerium.