Rahvusvaheline köitenäitus "Raamat"

12.02.2020

TLÜ Akadeemilise Raamatukogu galeriis on alates 10. veebruarist näha erinevaid tehnikaid (nahavool ja -värvimine, pime- ja fooliotrükk, jne) tutvustav rahvusvaheline kõrgetasemeline köitekunstinäitus „Raamat“, mille kuraatoriks on leedu nahakunstnik Aušra Petroškienė.
 
Esmakordselt oli ERKIs (nüüdne Eesti Kunstiakadeemia) õppinud leedulanna Aušra Petroškienė poolt korraldatud ja kureeritud näitus eksponeeritud disainimessil CraftVilnius 25.-27.11. 2016 Vilniuse Raekojas. Edasi läks näitus Stockholmi Linnaraamatukokku, Helsingi Linnaraamatukokku ja oli väljas ka Pärnu Keskraamatukogus.
 
Kunstnikud kasutasid köitmisel kõik sama näituse tarbeks trükitud vihikuid - leedukeelse ilukirjanduse rajaja ning luuleklassiku Kristijonas Donelaitise (1714 – 1780) aastatel 1765-1775 heksameetris kirjutatud raamatut „Aastaajad” („Metai”).  See on esimene ilmalik leedu keeles kirjutatud teos, mis kirjeldab tollasel Ida-Preisimaal elanud leedu talupoegade külaelu neljal erineval aastaajal. Ligi 3000 värsist koosnevas eepilises sarjas on neli idüllist osa: „Kevade rõõmud“, „Suve tööd“, „Sügise hüved“ ja „Talve mured“. 
 
Näitusel osaleb 25 professionaalset kunstnikku:
Eesti: Tiina Piisang, Rene Haljasmäe
Soome: Claudie Wegmann, Elina Lundahl, Tarja Rajakangas
Rootsi: Kristine Novika Svenson
Kanada: Maria Soteriades
Iisrael: Arcadi Greenman
Läti: Lolita Katkovska, Ilizane Grinberga, Valda Ozola, Inta Putnina-Cirule, Aiva Bumbure, Aace Paže, Inga Galvane, Liene Eltermane
Leedu:  Zita Kreivytė, Audronė Selskaitė, Relita Mielė, Aušra Petroškienė, Regina Andriulaitytė, Rimantas Dūda, Birutė Stančikaitė, Ugnė žilytė, Jonas Čapas, Birurė Zokaitytė.
 
Väljapanekut täiendavad leedu kunstnike graafilised lehed ning Donelaitise „Aastaaegade“ osade tõlked eesti keelde: Ain Kaalepi tõlgitud 3. osast „Sügise hüved“ (Looming 1/1980) ja Mihkel Looduse tõlgitud katkend 4 osast „Talvised mured“ (Looming, 1/1964), samuti artiklid leedu kirjandusteadlastelt (Teofilis Tilvytise „XVIII sajandi suur realist“ ja Leonas Gineitis „Leedu kirjanduse klassiku tee maailma“).
 
Näitus jääb avatuks 1. aprillini.
 
Näituse kuraator Aušra Petroškienė.
Eesti poolne korraldaja ja näituse kujundaja Rene Haljasmäe,
saatetekst Harry Liivrand.
 
Lisainfo:
TLÜ Akadeemiline Raamatukogu
Rävala ptst 10, 10145 Tallinn
E–R 10–19, L 10–15
Tagasi üles