Piia Ruberi isikunäitus „Sein“

10.09.2020

Piia Ruberi minimalistlik „Sein“ on sisevaade argipäeva
 
Tallinna Jaani kiriku galeriis on 5. septembrit 10. oktoobrini väljas Piia Ruberi fotodest koostatud isikunäitus „Sein“.
 
„Sein“ on kummaline näitus, mis paneb inimesed mõtlema iseenda ja oma lähedaste peale, valgus viib nad eemale ära ja tõmbab endasse. Mõni sõnastab end, mõni lahustub selles seinas, mida kunstnik Piia Ruber on oma fotodel kujutanud. Võib-olla just seda võikski nimetada diakooniaks.
 
Kirjanik Jan Kaus vaatas, mõtles, püüdis õhust kinni Martin Heideggeri võnkeid ja sõnastas filosoofilise plaani: „Ainus, mis ei muutu, on muutuvus; ainus, mis püsib, on püsimatus. Tõsi, suuremat osa muutuvusest me ei taju – me ei pane enamasti tähele, et elame mitut pidi tiirleval ja pöörleval taevakehal.
 
Piia Ruber on ka varem oma töödega kirikus esinenud. „Meil oli umbes kaks aastat tagasi Viimsi Jaakobi kirikus Piiaga huvitav koostöö, kus tema näitusel olid müstilised fragmendid paikadest, kus ta on reisinud, aga ka väga lihtsatest asjadest, mida me tavaliselt tähele ei pane,“ rääkis näituse kuraator ja Jaani kiriku galerist Erkki Juhandi. Jaani kiriku galerii näitus ei ole küll järg Viimsile, kuid on kuraatori sõnul samuti väga sügav ja sisukas. „Selle ruumi kohta on mõned kunstnikud öelnud, et siin tasub olla ja vaadata, kuidas valgus liigub. Kui mõelda, kuidas Piia on oma fotodele püüdnud valgust läbi erinevate aastaaegade ja ööpäeva, siis minu jaoks on see äratuntav, see on midagi hästi kodust ja samas hästi võõrast. Näitusel on visuaalselt tõeline minimalism. See järjestus, mille Piia on välja valinud, ei ole juhuslik, vaid need ongi kronoloogiliselt pildistatud, väikeste detaili- ja rakursimuutustega. Mu meelest sobib see näitus väga hästi siia ruumi, kus ka valgus muutub nagu neil fotodelgi,“ lisas Juhandi.
 
Kunstnik ise ei taha näitusele tõlgendusi kätte anda. „See oleks kohutavalt igav. Aga sein ... saksa sõna „seine“, seda võib seostada ka mõistega „das Dasein“... Või võtta lihtsalt verbi „sain“ ...,“ mõtiskles Ruber.
 
Lisainfo:
Erkki Juhandi
Galerist
E-post: erkki.juhandi [at] eelk.ee
 
Tallinna Jaani kiriku galerii
Vabaduse väljak 1
10146 Tallinn
T–R 10.00–16.00, K 10.00–18.00
Sissepääs näitusele kiriku kantselei uksest.
Tagasi üles