Näitus TEKOÄLYTÖN toob kokku kolm tekstiilikunstnikku, keda ühendab pika õppejõukogemuse kõrval tekstiili olulisuse väärtustamine üha virtuaalsemaks muutuvas maailmas. Pärand, argipäev ja jutustused on kootud uude vormi traditsiooniliste kangaspuude, digitaalsete tehnoloogiate või lego-klotside abil.
Aet Ollisaar (s.1966) on Eesti tuntud tekstiilikunstnik, kes on uuendanud traditsioonilist gobelääntehnikat mitmel viisil. Aet Ollisaar on Kõrgema Kunstikooli Pallas tekstiiliosakonna juhataja. Tuiti Paju (s.1974) ja Tiina Karhu (s.1965) on mõlemad Helsingi Metropolia Rakenduskõrgkooli tekstiilidisaini õppejõud. Tuiti Paju kasutab oma teoste sõnumi edasiandmiseks digitaalse kudumise võimalusi. Tiina Karhu töödes on kasutatud erinevatest ajastutest pärit argiesemeid, mis on muutunud osaks teose valmimise protsessist.
Aet Ollisaar: „Minu jaoks on oluline teada ja jagada lugusid, mis on teostega seotud. Tähtis on materjalide olemus, läiked, värvitoonide rikkalikkus. Kasutan oma teostes lisaks tekstiilile teisi materjale – oma lapsepõlvekodu katuse õhukesi puidust kimme, leitud ja kogutud esemeid. Naudin tööde valmimise aeglast kulgu, ateljees veedetud tunde, mõeldud mõtteid ja valguse muutumist selle protsessi juures. Iga teose valmimise ajal sünnib uus lugu.“
Tuiti Paju: „Kas väikestel metsloomadel on tulevikku inimeste loodud tulevikus? Millest küll räägivad nende loomade unenäod ja unistused? Jälgin ahastusega, kuidas inimese hoolimatus mõjub loodusele, loomade elukeskkonnale. Tekstiiliteostes UNI magavad loomad oma pesades, mille üheks ehitusmaterjaliks on plastikjäätmed. Looduslikud materjalid ja plastik hakkavad omavahel segunema ja loomad ei märka enam erinevusi nende kahe vahel.“
Tiina Karhu: „On põnev mõelda, kui kiiresti Soome argipäev on muutunud töömahukast leivateenimisest üha meelelahutuslikumaks vaba-ajaks. Samal ajal tajuvad inimesed ometi nõudmiste suurenemist ja töö tundub endiselt raske, kuigi see seda füüsiliselt enam pole. On neid, kes tahavad vabatahtlikult jääda tööelust eemale, või määratleda iseseisvalt oma töö eesmärgid, koha ja aja. On neid, kes ei leia tööd, kuigi tahaks. Ometi peaks tööl olema ka muu tähendus, kui elatise hankimine. Ja loovas töös ei tohiks unustada mängulisust.“
Näitus on avatud 17.05-16.06.2019
Aet Ollisaar
Professor, osakonna juhataja / Professor, Head of Department
Tekstiiliosakond / Department of Textile
Kõrgem Kunstikool Pallas / Pallas University of Applied Sciences
+372 730 9825 Tekstiiliosakond / Department of Textile
+372 506 7281 mobiil / mobile
Kunstiharidus on ühiskonna loovuse võti
Art education is the key to society`s creativity
Galleria Moletti
Forssa Muuseum
Wahreninkatu 12
30100 Forssa
Soome