Näitus "Seosed / Connections" Tartus galeriis Noorus

08.05.2019

Tartus galeriis Noorus avatakse neljapeval, 9. mail 2019 kell 17:00 ulatuslik ja mitmekülgne Põhjamaade tekstiilikunstnike loomingut tutvustav näitus CONNECTIONS / SEOSED. Avamise päeval on huvilistel võimalus kohtuda enamiku osalevate autoritega. Samuti viibivad Tartus Põhjamaade tekstiilikunstnike organisatsiooni Nordic Textile Art esindajad.
 
CONNECTIONS / SEOSED tutvustab Põhjamaade tekstiilikunstnike loomingut, näitusel esineb kolm autorit igast osalevast riigist: Island, Norra, Rootsi, Soome, Taani ja Eesti. Väljapanek toob kokku erinevad käsitlused ja vaatenurgad ning annab ülevaate kunstnike tänastest valikutest.
Kas tekstiilikunstnikke kõnetab tekstiil kui materjal, või hoopis tehnikate varjatud alltekstid? Märksõnadeks on kihilisus, peegeldused, läiked ja vormid ning avanevad tekstiilmaterjalide erinevad olekud. Galeriis vahelduvad õhulised ja läbipaistvad kangad, vabalt voogavad lõimed, tihedad koepinnad selgelt loetavate pistete ja konkreetsete kujunditega. 
 
Materjalide kooslustes leidub puitu, kivimeid ja plastikut, kuid valdavalt on tekstiilil teostes ühendav roll. Autorid tõlgendavad traditsioonide ja loodusega seotud teemasid, abstraktsel vormi- ja koloriidimõjul põhinevate teoste kõrval paeluvad tähelepanu detailideni täpsed portreed.  Ulatuslik väljapanek annab hindamatu võimaluse kohtuda erinevate autorite ja teostega. Kas Põhjamaade tekstiilikunstnike loomingus võib leida ka ühiseid nimetajaid?
 
Artist Talk 9.05 kell 15.00-16.30
 
Osalevad kunstnikud: Gudrun Björgvínsdóttir, Anet Brusgaard, Kristina Daukintytė Aas, Eva Jakovits, Pia Jensen, Helga Pálína Brynjólfsdóttir, Liina Blom, My Kirsten Dammand, Elina Helenius, Ragnhild Monsen, Eva Mustonen, Janne Nes, Nina Nisonen, Anna Segelman, Heleri Alexandra Sits, Josefin Tingvall, Helle Trolle, Päivi Vaarula.
 
Näituse kuraator: Aet Ollisaar
Näituse kujundus: Madis Liplap
Näituse korraldajad: Eesti Tekstiilikunstnike Liit ja Nordic Textile Art
 
Näitust Toetab Eesti Kultuurkapital ja Kõrgem Kunstikool Pallas
Näitus on osa Eesti Tekstiilikunstnike Liidu rahvusvahelisest programmist Tartus ja Pärnus ning jääb avatuks 25. maini.
 
Pressifoto: Näituse vaade. Foto: Aet Ollisaar.
 
Lisainfo:
Prof Aet Ollisaar
Tekstiiliosakonna juhataja
Kõrgem Kunstikool Pallas
+372 506 7281
aet.ollisaar [at] pallasart.ee
 
Kõrgema Kunstikooli Pallas galerii Noorus
Riia 11, Tartu 51010
Avatud T-L kell 11-18
+372 734 9954
galerii [at] pallasart.ee
facebook.com/GaleriiNoorus
Tagasi üles