Breadcrumb

Näitus „Keeruline minevik. Jagatud maailm“

31.07.2024

Näitus „Keeruline minevik. Jagatud maailm“ uurib Lasnamäe paviljonis ajaloolist traumat ja empaatiat

Tallinna Kunstihoonel on hea meel teatada, et 9. augustil 2024 kell 18 avatakse Lasnamäe paviljonis näitus „Keeruline minevik. Jagatud maailm“. Margaret Tali ja Ieva Astahovska kureeritud väljapanek süveneb solidaarsuse, empaatia ja ajaloolise trauma püsiva pärandi teemadesse. Osalevad kunstnikud Lia Dostlieva ja Andrii Dostliev (UA/PL), Family Connection (NL/Curaçao), Vika Eksta (LV), Zuzanna Hertzberg (PL), Jaana Kokko (FI), Paulina Pukyte (LT), Yaniya Mikhalina (NO/ru), Eleonore de Montesquiou (FR/EE) ja Tanel Rander (EE).

Näitusel on esindatud kunstnike tööd kolmest Balti riigist, samuti Ukrainast, Poolast, Soomest, Norrast, Saksamaalt ja Hollandist, mis käsitlevad Baltikumi ja Ida-Euroopa sageli mahavaikitud ja ebamugavat minevikku. Hiljutised sõjad on muutnud meie arusaamist ajaloost ja näidanud, kuidas tänapäeva vägivalla normaliseerimine tuleb sageli mineviku lahendamata traumadest. „Keeruline minevik. Jagatud tulevik“ toob kokku keerukad, ebamugavad ja sageli tähelepanuta jäetud ajaloosündmused, vägivaldsed konfliktid ja valusad kaotused ning nende pikaajalise pärandi.

Kuraatorid Margaret Tali ja Ieva Astahovska selgitavad: „Meie eesmärk kuraatoritena on olnud ümber mõtestada, kuidas kunst saab tugevdada globaalset ühendatust, muuta vähemuste vaatepunktid kergemini mõistetavaks ja edendada empaatiat.“ Kunstnikud kujutavad sageli unustatud või eiratud kogemusi, mis jäävad peavoolu ajaloost kõrvale. Näitusel osalevad kunstnikud jutustavad neist kogemustest läbi isiklike ja perekonnalugude ning arhiiviuurimuste, käsitledes samal ajal ka kollektiivset kultuurimälu. Teosed keskenduvad solidaarsusele ja mõistmisele, luues uusi geograafilisi ja ajalisi seoseid sündmuste ja protsesside vahel ning uurides minevikust inspireeritud tervenemisviise.

Näitust on varem eksponeeritud Läti rahvuslikus kunstimuuseumis Riias 2020. aastal ja Leedu rahvusgaleriis Vilniuses 2022. aastal. Näituse kaaskorraldaja on Läti kaasaegse kunsti keskus ning see on osa projektist „Communicating Difficult Pasts“ (2019-2024), mis käsitleb ebamugavaid ja sageli tähelepanuta jäetud aspekte Balti riikide ja naabermaade ajaloos. Projekti raames on kuraatorid uurinud mineviku ja oleviku põimumisi ning seda, kuidas visuaalne kunst ja loomingulised uurimismeetodid võivad tuua esile ajaloosündmuste pikaajalisi mõjusid ja ümber kujundada tänapäeva arusaama minevikust.

Näitust toetavad Briti Nõukogu, Tallinna Kultuuri- ja Spordiamet, Nordic Culture Point, Leedu Kultuurinõukogu, Läti Kultuurkapital, Eesti Kultuurkapital, Norra Kaasaegse Kunsti Büroo, Soome kaasaegse kunsti fond Frame, Taani Kunstinõukogu, Adam Mickiewiczi Instituut, Poola Vabariigi Suursaatkond Tallinnas ja Läti Vabariigi Suursaatkond Eestis.

Lisainfo:
Madli Ehasalu
Tel: +372  5621 8422
E-post: madli@kunstihoone.ee

Tallinna Kunstihoone
Jaan Koorti 24, Tallinn
K–P 12.00–19.00

www.kunstihoone.ee
www.facebook.com/TallinnaKunstihoone
www.instagram.com/tallinnarthall

Tagasi algusesse