In memoriam Hugo Hiibus

26.11.2019

6. I 1929–20. XI 2019
 
Teatame kurbusega, et 20. novembril lahkus meie seast karikaturist ja šaržimeister Hugo Hiibus.
 
Hugo Hiibuse looming on žanriliselt väga mitmekülgne: karikatuur, eksliibris, kalligraafia, illustratsioon, plakat ning üht-teist veelgi, kuid kõige suurem kiindumus oli tal siiski šarži vastu, milles on ka tema säravaimad saavutused. Nagu ta ise rääkis, valmistas talle naudingut inimkarakterite lahtimuukimine ja nende sisse vaatamine.
 
Selles aitas talle kaasa tema seltskondlikkus ja vaba ning sundimatu suhtlusvõime, mis võimaldas modellide lähedalt vaatamist ja kuulamist. See lisas Hugo olemusse hästi sobituva tahu – puistata oma pidevalt löögivalmis vaimukusega kõikjale enda ümber humoorikaid kilde, kusjuures oma naljade ja pilatorgete edastamisel ei teinud ta seda pealetükkiva edevusega, vaid diskreetselt, otsekui juhuslikult. See on oma ametit valdava meistri tunnus.
 
Sellega haakub Hugo teine olemuslik joon – ta oli oma maneeridelt ja väärtuseelistustelt viimase tollini eestiaegne härrasmees. Samas oskas Hugo erinevate seltskondade vaimsust arvestades seda härrasmehelikkust vajalikul määral doseerida nii märkamatuks, et sai mõjuda igal pool omamehelikuna. Oli siis see oleng küla rahvamajas, noobel bankett, boheemlaslik pilgar, klubiõhtu või telesaade. Kõikjal, kuhu teda kutsuti ja oodati jäi ta iseendaks, kuid ei langenud üldisest õhustikust välja. Hugo oli rahvamees selle mõiste parimas tähenduses, ta oli rahvakunstnik.
 
Loodetavasti ei kuiva tema naljasoon ka paradiisi rohuaias mõnuledes.
 
Heinz Valk
 
Hugo Hiibus sündis 6. jaanuaril 1929. aastal Pärnu-Jaagupis talunike peres. Ta lõpetas Pärnu 1. Keskkooli 1949. Samal aastal alustas ta kunstiõpinguid Tallinna Riiklikus Tarbekunsti Instituudis (praegune Eesti Kunstiakadeemia), mille lõpetas graafika erialal 1955.
 
Hiibus töötas aastatel 1955–1957 ajalehe Rahva Hääl toimetuses, seejärel 1957–1959 ajakirja Pikker kunstilise toimetajana ning 1972–1984 ajalehe Kodumaa toimetuses.
 
Aastatel 1991–1992 tegi Hiibus kaastööd Soome ajalehtedele Turun Sanomat ja Uusi Suomi ning oli Rameto meelelahutussaate ja samanimelise ajalehe Meelejahutaja kujundaja ja karikaturist. Aastatel 2011–2017 oli ta karikaturist huumoriajakirjas Pilkaja.
 
Hiibus oli aktiivne eksliibrise- ja plakatikunstnik ning raamatuillustraator. Kokku on ta joonistanud üle 20 000 karikatuuri ja šarži ning üle 1200 eksliibrise. Esimene karikatuur ilmus juba kunstiõpingute ajal 1950. aastal Pärnu ajalehe karikatuurikonkursil, kus ta sai esikoha.
 
Hugo Hiibuse karikatuure on avaldatud praktiliselt kõikides Eestis ilmunud väljaannetes. Hiibus oli nii Eesti Kunstnike Liidu (1960) kui ka Ajakirjanike Liidu liige (1958). Samuti kuulus ta Eesti Huumoriliidu juhatusse.
 
Hugo Hiibuse ärasaatmine toimub perekonna ringis ning ta sängitatakse Tallinna Metsakalmistule.
 
Eesti Kunstnike Liit
Eesti Kujundusgraafikute Liit
Eesti Kultuuriministeerium
Eesti Ajakirjanike Liit
Eesti Huumoriliit                                  
Tagasi üles