Malle Leisi auhinna saab Katrin Piile

02.07.2020

„Kunstnik peab maalima iga päev. Inspiratsiooni oodatakse ainult halbades filmides.“
 
„Head kunsti on läbi kõigi aegade tehtud väga vähe.“
                                                                                         Malle Leis
 
Malle Leisi (1940-2017) pärijad on otsustanud välja anda Malle Leisi kunstiauhinna. Selle saab naiskunstnik, kes elab ja töötab Eestis ning on end pühendanud kunstile, kulutades selleks pikki töötunde, panustades kunstiteostesse tehniliselt ja kontseptuaalselt. Reglemendi hulka ei kuulu, et kunstnik peaks olema tingimata maalija ja/või graafik, nagu seda oli Malle Leis.
 
Ometi otsustasid pärijad, olles eelnevalt konsulteerinud mitmete kunstnike ja kunstiteadlastega, anda esimese Malle Leisi auhinna Katrin Piilele. 
 
Malle Leisi tütar Sandra Jõgeva on kirjutanud Katrin Piile näituse „Abstraktne hüperreaalsus“ kohta ajalehes Sirp 31.05.2019 järgmist: „Katrin Piile lähenemine kunstniku elukutsele on kompromissitu, omal kombel brutaalnegi. Punktuaalselt, isegi pedantselt brutaalne, nii vastuoluliselt, kui see ei kõla. /---/ Aga sellel kõigel poleks niivõrd suurt tähtsust, kui nende töötundide, vana kooli kunstniku eluviisi eksponeerimise tulemuseks ei oleks midagi muljetavaldavat. Katrin Piile on astunud sellega kõrvale teelt, mille järgi on teda seni tuntud: enam pole tema töödes hüperrealistlikku figuratiivsust ja popkultuuriga suhestumist. Samasuguse pühendumisega kujutab Katrin Piile nüüd oma lõunditel midagi nii juhuslikku ja maalikunstnikule igapäevast, nagu on palett. Klompidesse kuivanud ja omavahel maalilisi pindu moodustav reljeefne õlivärv on maalitud suurendatud kujul lõuendile, seda äärmuseni läbitöötatud, „nähtamatu“ pintslitöö ja illusiooni loomisega. Natuke eneseirooniat ja enesetõestamist, kaks ühes.“
 
Katrin Piile on sündinud 1987.a. Ta on lõpetanud Eesti Kunstiakdeemia maalikunstnikuna 2010.a. ja on näitustel esinenud juba aastaid enne seda. Katrin Piile maale ja joonistusi iseloomustab maaliline ja emotsionaalne  hüperrealism, täpsus detailides, suur töömaht, teatav dramaatilisus, mida võib seostada koomiksikultuuri mõjudega.
 
Malle Leisi auhinna materiaalne osa moodustub kunstniku teosest ning autorihüvitistest. Seekord on auhinna rahaline väärtus 682 eurot. 
 
Malle Leisi auhind võib muutuda regulaarseks, kuid seda ei anta välja tihedamini kui korra viie aasta jooksul.
 
See antakse üle kunstniku 80. sünniaastapäeval, 9. juulil kl 18 Malle Leisi näitusel „Igavene suvi“ Tallinna Portreegaleriis aadressil Suur-Karja 2.
 
Suurimad tänud:
Rene Kirspuu/Tallinna Portreegalerii
Eesti Autorite Ühing
Tagasi üles