Krista Leesi võitis Contextile 2020 peapreemia

10.09.2020

Eesti tekstiilikunstnik Krista Leesi pälvis 5. septembril maailma ühe olulisema kaasaegse tekstiilikunsti biennaali Contextile peapreemia töö eest “Wallpaper & Wall Hanging”, mis on möödunud aastal Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi näitustesarja „Tuba“ jaoks valminud tapeedi idee edasiarendus.
 
Tänavu viiendat korda Portugalis Guimarãesi linnas ning selle lähiümbruses toimuva biennaali peateemaks on „Mälu paigad – diskursuste vahelisus tekstiiliterritooriumil“. 
 
Territoorium ja selle tekstiilimälu tekitavad uusi mõtteid ja uut kunstilist loomet soovides päästa seda minevikust, filtreerides seda kaasaega ja tulevikku. Biennaali teema tegeleb ideedega, et peegeldavate praktikate kaudu paigast või territooriumi ümber tähistamise kaudu saab avada teid uutele tähenduste süsteemidele.
 
Krista Leesi kasutas oma töös fotot, mis on tehtud Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi sissepääsu kõrval asuvast seinast. Muuseum asub vanas kolmekorruselises viljaaidas, mis ehitati aastatel 1683-1695. Leesi töös “Wallpaper & Wall Hanging” on see foto trükitud tapeedile (wallpaper - inglise k), olles nii inglise keeles sõna sõnalt võttes tõepoolest wall on paper ja osa samast pildist on esitatud  žakaarkoes seinatekstiilina, sõna sõnalt öeldes: wall is hanging.
 
2012. aastal esmakordselt toimunud biennaal on tänaseks hinnatud esinemiskoht kunstnikele ning tänavune rahvusvaheline näitus sündis tihedas konkurentsis, kuhu valiti 870 töö esitanud autori seast 50 kunstnikku 29 riigist üle maailma. 
 
Krista Leesi osaleb biennaalil kolmandat korda. 2018. aastal pälvis ta preemia (ASM Acquisition Award) teosega “Herringbone”.
 
Contextile 2020 (https://contextile2020.pt/) kestab 25. oktoobrini ja lähiajal peaks saama võimalikuks ka näituse virtuaalne külastamine.
 
Krista Leesi on tekstiilidisainer ja -kunstnik, kellel lisaks omanäolisele tekstiilikunsti praktikale on ka pikaajaline õpetamise kogemus Eesti Kunstiakadeemias. Oma kontseptuaalse loominguga eristub ta tekstiilikunsti maastikul selgelt, olles ühtlasi keele mitmetähenduslikkuse uurija (raamatu “tekkSTIILIkunsti SÕNAraamat“ autor). Ta lõpetas 1993. aastal Eesti Kunstiakadeemia, on osalenud arvukatel grupi- ja ühisnäitustel aastast 1992 nii Eestis kui ka mitmetes välisriikides, tema esimene isikunäitus toimus 1999. aastal. Leesi on samaaegselt tegelenud nii teravmeelse unikaalloomingu kui ka praktiliste väikeseeriatega. Ta on võitnud mitmeid konkursse, sealhulgas ka 2019. aasta Eesti Posti jõulumargi konkursi. Mitmed tema teosed kuuluvad Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi kogusse. Lisaks võib Leesi töid näha Hiina Rahvusliku Siidi Muuseumi (Hangzhou, Hiina), Contextile Contemporary Textile Art Bienniali (Guimarãesi, Portugal) ning World Textile Arti (Miami, Florida, USA) kogudes.
 
Krista Leesi osalemist Contextile 2020 näitusel toetab Eesti Kultuurkapital.
 
Fotod saab alla laadida siit.
 
Lisainfo:
Krista Leesi
Tel: +372 522 1152
E-post: krista.leesi [at] artun.ee
http://www.kristaleesi.ee
Tagasi üles