Holger Looduse näitus „Taasluues neid vanu nõlvakuid” on nähtav ka õuest

29.03.2021

Seoses kehtestatud piirangutega on ka Tartus asuv kaasaegse kunsti galerii Kogo suletud, tänasest näeb aga veebruari alguses avatud Holger Looduse isikunäitust „Taasluues neid vanu nõlvakuid“ õuest. Loodud on audiogiid ja abistav infomaterjal, teosed on vaadeldavad teatribinokli abil, kohapeal on desovahend, ruum on valgustatud, galerii asub tänavakorrusel ning on nurgatagusteta tahukas. 
 
Galerii lõi koostöös kunstniku Holger Loodusega audiogiidi (leitav www.kogogallery.ee avalehelt), mis avab teoste tausta ja näituse konteksti. Külastaja saab audiogiidi oma telefonist kuulata; ruumis aitab orienteeruda põrandaplaan; audiofailide ja teoste nimed kattuvad. Audiogiidi tekstide autor ja esitaja on kunstnik Holger Loodus.
 
Näituseruum on valgustatud ööpäevaringselt kolmapäevast pühapäevani. Sel nädalal saab näitust vaadata õuest reedel, laupäeval ja pühapäeval. Iganädalased kahepäevased pausid on vajalikud tehnilistel põhjustel. 
Kohapeal on kaks paari teatribinokleid, millega saab vaadelda ka teoste detaile. Külastajatel palume binokkel enne kasutamist desinfitseerida.
 
Näitust saab õuest vaadata iseseisvalt, galerii töötajaid kohapeal ei ole. Näitus jääb avatuks teadmata ajani.
 
Näitusest saab aimu ka kohapeale minemata, vaadates galerii kodulehel teoseid ja näitusevaateid ning kuulates audiogiidi. 
 
Holger Looduse isikunäitusel "Taasluues neid vanu nõlvakuid" on kasutatud itaalia luuletaja Dante Alighieri poolt 14. sajandi alguses loodud purgatooriumi mäe motiivi, mida kunstnik oma pilgu läbi kaasajastab. Holger Looduse eesmärgiks on vaadelda, kuidas müstilisest objektist kaob selle moraliseeriv sisu, nii et see muutub kergelt vastuvõetavaks atraktiivseks disainiobjektiks. Näitus koosneb õlimaalidest, fotodest, projektsioonist ja objektidest. Näitusega kaasneb trükis Holger Looduse poolt koostatud visuaalse materjaliga ning kunstniku, kuraatori ja kirjaniku Tanel Randeri tekstiga.
 
Kogo galerii on kaasaegse kunsti galerii Tartus, mis on asutatud 2018. aastal Liina Rausi poolt.
 
FOTOD
 
Karin Kahre
Tel: +372 509 9886
E-post: karin [at] kogogallery.ee
 
KOGO GALLERY
Kastani 42, 50410 Tartu
www.kogogallery.ee
www.facebook.com/gallerykogo
 
TAUSTAINFO
 
Aastaid tagasi käis Holger Loodus polaarjoone taga, kus ta vaatles süürlaste teekonda läbi arktilise Venemaa Euroopasse. Sellest mäkketõusule sarnanevast teekonnast sündis näitus „Teekond maailma lõppu“ (Tallinna Kunstihoone galeriis, 09.09.–08.10.2017). Nüüdseks on toonane kogemus omandanud kindlad kontuurid ja esile on kerkinud kõrge, astanguliste nõlvadega inimtekkeline mägi, mis sarnaneb purgatooriumile.
 
„Taasluues neid vanu nõlvakuid“ kujutab protsessi, kus ajaloost tuntud nägemuslik universumi kuvand demüstifitseerub ja muutub massidele suunatud produktiks. Näitusel on kasutatud itaalia luuletaja Dante Alighieri poolt 14. sajandi alguses loodud purgatooriumi mäe motiivi, mida kunstnik oma pilgu läbi kaasajastab. Holger Looduse eesmärgiks on vaadelda, kuidas müstilisest objektist kaob selle moraliseeriv sisu, nii et see muutub kergelt vastuvõetavaks atraktiivseks disainiobjektiks. Selle protsessi käigus avanevad aga täiesti uued perspektiivid.
 
Purgatooriumi eelduseks on põrgu, nii nagu igale ehitisele või inimtekkelisele mäele eelneb auk. Mida kõrgemaks kerkib ehitis, seda sügavamaks muutub auk. See paratamatu seaduspära annab näitusele kui mitte moraalse, siis kriitilise mõõtme. Ühtlasi meenutatakse, et vanad, teispoolse päritoluga arhetüübid kumavad praegugi läbi kaasaegset elu katva materiaalsuse kardina.
 
Holger Looduse isikunäitus “Taasluues neid vanu nõlvakuid“ on esimene Kogo galerii 2021. aasta näituste programmis nimetusega „Ökoloogia – ökonoomia“, mis toob kokku erinevad hääled, et rääkida keskkonna ja majanduse valupunktidest.
 
Holger Loodus (1970) on kunstnik, kes töötab peamiselt maali ja installatsiooni vallas. Tema loomingu üks läbivaid meetodeid on igapäevaste kogemuste müstifitseerimine. Kui tema varasemaid töid võib iseloomustada maagilise realismi kaudu, siis hilisemate teoste tarvis tunduvad sobivat ulme või alternatiivse ajaloo kategooriad.
Enne kunsti juurde jõudmist on Loodus töötanud animaatorina multifilmistuudios, koomiksite tõlkijana ning üle kümne aasta loonud aktiivselt muusikat. Holger Loodus on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia muinsuskaitse ja restaureerimise eriala (BA, 2008) ning õppinud maali vabade kunstide osakonnas (MA, 2012). 2011. aastal täiendas ta end Karlsruhe kunsti- ja disainiülikooli meediakunsti osakonnas. 2012. aastal pälvis Loodus noore kunstniku preemia. 2018. aastal autasustati teda Köler Prize’i publikupreemia ja Eesti Kultuurkapitali aastapreemiaga.
 
Tanel Rander (1980) on kunstnik, kuraator ja kirjanik, kelle loominguline tegevus jaguneb keele ja psühholoogia tasandil toimivateks eksperimentaalseteks, performatiivseteks praktikateks ning kriitiliseks Ida-Euroopa diskursuse ja dekoloniaalsusega seotud uurimuseks.
Rander on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusinstituudi (2005) ning töötanud juristi ja advokaadina. 2010. aastal lõpetas ta Eesti Kunstiakadeemia interdistsiplinaarsete kunstide magistriõppe ning alustas õpinguid doktorantuuris. Tema kirjanduslik looming on ilmunud enamasti erinevate pseudonüümide all, nt chaneldior, chaneld:or, C:, Chanel Rantie, Anon Porx jpt.
 
Siin, Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse kunstnike andmebaasis on rohkem infot Holger Looduse ja Tanel Randeri kohta ning saab tutvuda nende valitud projektidega.
 
Näituse ja trükise graafiline disainer on Aleksandra Samulenkova. 
 
Tekstid kirjutas Tanel Rander. 
Trükise tekstid toimetas ja tõlkis Refiner Translations.
Tänud: Katrin Enni, Tanel Paliale, Andres Teiss, Iris Vilu, Ivika Holm, Georg Kaasik, Kaie ja Rein Loodus.
Näitust ja trükist toetavad Eesti Kultuurkapital ja Tartu linn.
 
Tagasi üles