Eva Jänes Isikunäitus „Ilmalätted“

14.10.2020

Eva Jänes, kui kauaaegne Tallinna Jaani kiriku galerist, on pealkirjastanud oma näituse kui „Ilmalätted“. Ilmalätete all mõtleb kunstnik eelkõige Eestis asuvaid allikaid, mis on meie rahvale olnud pühad läbi aegade.
 
Kunstnik ütles näituse saateks: „See teema huvitab mind, kuna Eestimaal on tuhandeid lätteid ehk allikaid ja juba 1930. aastail lasi Gustav Vilbaste eesti rahval üles kirjutada nende kodukoha lähedal olevad allikad. Liites ja lahutades selgus siis ebamäärane arv 3500–5000. Ja allikatel on oma nimed. Paljud pildid on maalitud mõeldes vaimsetele allikatele ja inimeste hingelistele otsingutele, näiteks on ühe maali nimi „Ükskord taevas laulab“, „Vere Läte“ ja „Ilmaallik“. Kolm uut pilti, mis me siin üksteise kohale panime, on nimega „Nii nagu taevas“ – need olen ma püüdnud edasi anda oma uues laadis, mis on küll ikka geomeetriline, aga neis on rohkem maalilisust.“
 
2017. aastal kirjutas Eva Jänesest kunstiteadlane Mai Levin: „Tema tööhoog, mis näib aina kasvavat ja loominguline areng, mille ta on geomeetrilises laadis töötades viimaste aastate kestel läbi teinud, korrigeerib pidevalt ettekujutust talle sobivast formaadist või iseloomulikust koloriidist. Tema vormi- ja värvifantaasia üllatab jätkuvalt.“
 
Samas tõdeb galerist Erkki Juhandi, et Eva Jänes on olnud teerajaja Eesti kristliku kunstiruumi esitlemisel nii kodumaal kui ka väljaspool seda. Pärast Eesti taasiseseisvumist on tema eestvedamisel kureeritud olulisi kristliku kunsti näitusi ja selle ilmekaks näiteks on Tallinna Jaani kiriku galerii juhtimine. Veerandsaja aasta jooksul on seal korraldatud palju kõrgel tasemel kaasaegse kunsti näitusi.
 
Kunstnikuna on ta eelkõige tuntud kui väga hea monumentalist, kellel on annet ja julgust vallata teoste loomisel mahukat ruumi, olgu siis interjööri seina-, lae- või aknapinda. Tema loodud freskod, monumentaalmaalid ja vitraažaknad rõõmustavad paljusid era- ja avaliku ruumi kasutajaid. Selle näideteks on kunstniku kodukoguduse, Tallinna Jaani kiriku, aga ka Muhu Katariina, Tartu Pauluse, Suure-Jaani kiriku ja teiste hoonete akende vitraažid. Märgilised on ka tema loodud EELK konsistooriumi kabeli freskod.
 
Kuidas me ka Eva Jänese loometeed ja tegevust ei tõlgendaks, on ta siiski pühendunud kristliku kunsti teenistusse, olles samaaegselt nii looja kui ka loodu eksegeet. Sakraalse ja sekundaarse maailma käsitlus ja selle teoloogiline paradigma saadab tema kui autori ja kristlase otsinguid Jumala usalduse rüppe.
 
Näituse avamisel esitletakse ka Eva Jänese raamatut „Geomeetria kaudu harmooniale“, mis keskendub eelkõige kunstniku maaliloomingule. Raamatu on koostanud Eva Jänes ja Mai Levin ning kujundanud Maarja Vannas. Kunstniku loomingust on selgunud, et alati ei ole vaja jutustavat pilti, kuna geomeetrilises laadis on võimalik väljendada kõike, mida hing ihkab.
 
Eva Jänes sündis 1942. aastal, lõpetas EKA monumentaalmaali 1970. aastal. Tema looming on olnud esitatud paljudel isiku- ja ühisnäitustel.
Näitus on avatud 14.10.-12.11.2020
Lisainfo:
Erkki Juhandi
Galerist
E-post: erkki.juhandi [at] eelk.ee
 
Tallinna Jaani kiriku galerii
Vabaduse väljak 1
10146 Tallinn
T–R 10.00–16.00, K 10.00–18.00
Sissepääs näitusele kiriku kantselei uksest.
Tagasi üles