Eesti Disainiauhinnad 2020 Vana-Võromaa Kultuurikojas

23.10.2020

Esmakordselt saab näha Eesti Disainiauhinnad 2020 parimaid töid Vana-Võromaa Kultuurikojas
 
Alates 9. oktoobrist avatakse Eesti disainiparemikku tutvustav näitus Vana-Võromaa Kultuurikojas. Kuueks nädalaks täitub Kultuurikoda värviliste kuubikutega ning tutvuda saab Eesti viimase kahe aasta parimate disainitöödega. Näitus jääb Vana-Võromaa kultuurikojas avatuks 22. novembrini, seejärel rändab näitus edasi Pärnusse, Tartusse ja Narva.
 
Tänavusele Eesti Disainiauhinnad 2020 konkursile esitati kokku 235 tööd, millest 49 saab näha Eesti Disainiauhinnad 2020 nominentide näitusel. Kõikide EDA 2020 nominentidega saab tutvuda eestidisainiauhinnad.ee veebilehel.
 
EDA 2020 näitus valmis koostöös disainibüroo BYNEW, sisearhitekt Tõnu Kalpuse ja Eesti Disainikeskusega ning on inspireeritud Rubiku kuubiku motiivist, mis on osa Eesti Disainiauhinnad 2020 identiteedist.
 
„Rõõm on esmakordselt Eesti Disainiauhindade ajaloos saata nominente ja võitjaid tutvustav näitus Eestimaa peale rändama. Tahame tuua näited heast disainist inimestele lähemale, et tekitada rohkem huvi ja diskussiooni disaini vastu ja ümber. Samuti tutvustada hinnatuid kodumaiseid disainereid ja nende poolt disainitud tooteid ja teenuseid, mis meid igapäevaselt ümbritsevad,“ sõnas Eesti Disainikeskuse juht Tiia Vihand.  
„Olen alati tundnud suurt naudingut, kui saan osaleda sellises protsessis, kus lõpptulemus ei piirdu ainult ühe lahendusega ehk siis asjad saavad uue kasutuse või hooned uue elu. Antud näituse puhul võtsime disainibüroo BYNEW ja Eesti Disainikeskusega kohe eesmärgiks, et see peab toimima ka rändnäitusena, et poleks tegemist ühekordse projektiga ja lõpuks võiks näituse eksponaadid deformeeruda ümber näiteks mööbliks. Seetõttu sai materjalivalikuks ka puit (vineer ja puitprussid), mis on samuti taastuv vara,“ kommenteeris näitust sisearhitekt ja disainer Tõnu Kalpus.
 
Kultuurikojas kohapeal saab tutvuda ka Eesti disaini aastaraamatuga, mis koondab endas kahe aasta parimaid disainereid, disainibüroosid, parimaid disainikasutajaid ning erilisemaid disainitegusid, millega tuuakse avalikkuse ette disainivaldkonna viimaste aastate edulood. Kõigil huvilistel on võimalik seda endale kohapeal ka soetada. 
 
EDA 2020 näitusel saab tutvuda järgmiste disainikategooriate parimate töödega:
- Graafiline ja digitaalse disain;
- Teenusedisain;
- BRUNO tootedisainiauhinnad;
- Disaininihariduse auhind;
- Valdkondadeülesed kategooriad (Disainimuutja, Aasta Disainitegu)
- Eriauhinnad (Noor Püss, SÄSI, Prillitoos ja BRUNO elutööauhind)
 
Eesti Disainiauhinnad 2020 konkursi eesmärk on tunnustada Eesti võimekamaid disainereid ja disainibüroosid, parimaid disainikasutajaid ning erilisemaid disainitegusid, millega tuuakse avalikkuse ette disainivaldkonna viimase kahe aasta edulood. Eesti Disainiauhinnad konkurssi korraldab Eesti Disainikeskus, koos Eesti Disainerite Liidu, ADC*Estonia, Teenusmajanduse Koja ja Eesti Kunstiakadeemiaga. Esmakordselt anti Eesti Disainiauhinnad ühiselt välja 2012. aastal, tootedisainiauhinda BRUNO on antud välja aastast 2006.
 
EDA 2020 näitust toetab ka Chemi-Pharm AS, kes varustab näitusekülastajaid käte desinfitseerimisvahendiga. Näitusekülastajatel palutakse desifintseerida käsi, hoida distantsi ning vajadusel kanda maski. Korraldajad jälgivad kõiki reegleid ja soovitusi, mis on riiklikult seoses koroonaviiruse puhanguga näituse toimumise ajal kehtestatud.
 
Täname Eesti Disainiauhinnad 2020 näituse suurtoetajaid Eesti Kultuurkapitali ja ViruKeskust.
Galerii EDA 2020 näituse avamisest Viru Keskuses 21.09.2020.
 
Lisainfo:
Martina Tramberg
Eesti Disainiauhinnad
Kommunikatsioonijuht
Tel: +372 5657 7055
E-post: martina [at] disainikeskus.ee
 
Vana-Võromaa Kultuurikoda
Katariina allee 11, Võru
K–P 10.00–18.00
Tagasi üles