Breadcrumb

Anu Raua isikunäitus „Tähisvaibad“

16.11.2020

Anu Raua isikunäitus „Tähisvaibad“
18.11.–19.12.2020
Näituse avamine kolmapäeval 18.11. kell 17.00
Olete südamest oodatud!
 
Tähised kui igapäeva märkamised
 
Kunstnik Anu Raua looming on südamelähedane paljudele. „Tähisvaibad“ näituse pealkirjana on omamoodi tähenduslik või tähislik. On ju näitusel väljas tõepoolest need vaibad Anu Raua viimaste aastate loomingust, mis on tähenduslikud, puudutades olulisi teetähiseid Eesti rahva olemise, iseolemise ja riikluse teel. Näituse pealkiri ei ole juhuslik. Selle mõtteline telg viib meid nii 1920. aastal sõlmitud Tartu rahulepingu kujutamisele kui ka laulupeo 150. juubeliaastaks kootud vaibani. Need kaks suurvaipa akadeemik Anu Raua loomingust ongi keskseks punaseks lõngaks käesoleva näituse lõimedes. Üheltpoolt Tartu Rahu, mis laieneb kogu Eesti rahuks ja on meie omariikluse nurgakivi. Teisalt laulupidu, mida vaevalt, et rahvuslikkuse vundamendina oleksime suutnud ehitada ilma esimese kivita. Need kaks suurvaipa on teemakäsitluselt, koloriidilt ja vormilt väga erinevad, kuid üht poleks teiseta. Tähised võivad olla igapäeva märkamised, tähised võivad puudutada kogu elu ja ka surma, isegi tervet meie rahvast. Eks argipäeva tegemisi tasakaalustavad pühad – need, annavad rütmi ja tasakaalu – tähis võib olla nii elu kui ka surm. Tähisvaibad tähistavadki ajalikku ja ajatut elu. Tähisel ja selle edasikandmisel läbi põlvkondade on vaja järjepidevust. Kunstnik tähistab selle näitusega meie rahvale igiomast. Muidugi võib mõelda siit edasi, tähis – tähistama – tähistaevas... Näitusel on lisaks mitmed vaibad, nagu „Tähesadu“ või „Kas on linnukesel muret“, mis toetavad meie rahva ja maaelu igapäevase järjepidevuse, aga ka vaimse kasvamise ja loodustaustava maarahva eluolu mõtet. Advendi- ja jõuluteemat avab vaip „12 jüngrit“ otsekui küsides meilt: kuhu on jüngrid kadunud? Kas leiame üles raja, kus on valgus ja õnnistus?
 
Anu Raud ütles ühes hiljutises intervjuus: „Minu silmis kõige väärtuslikumad on pühendunud, elu tõsiselt võtvad, elu armastavad inimesed, kes suudavad midagi järje peal hoida. Jätkusuutlikkus on, kui on inimesi, kes suudavad pidada järge ja jätku.“
 
Tekstiilikunstnik Anu Raud on sündis 10. mail 1943 Moskvas. Lõpetas 1961. aastal Tallinna 22. keskkooli, kus olid õpetajateks Toomas Lepiksaar ja Kaljo Põllu. Astus järgmisel aastal Eesti Riiklikku Kunstiinstituuti, mille lõpetas 1967. aastal tekstiilidisaini erialal. Aastatel 1967–1974 oli tegev kunstnikuna Rahvakunstimeistrite koondises Uku. Anu Raud on praegu Viljandi Kultuuriakadeemia professor ning Eesti Kunstiakadeemia õppejõud ja emeriitprofessor. Alates 1994. aastast elab Heimtalis Kääriku talus. On rajanud Heimtali muuseumi, mille arendaja ja hooldaja ta on koos ERMiga. 2016. aastal valiti Anu Raud Eesti Teaduste Akadeemia akadeemikuks.
 
Lisainfo:
Erkki Juhandi
Näituse kuraator
 
Tallinna Jaani kiriku galerii
Vabaduse väljak 1
10146 Tallinn
T–R 10.00–16.00, K 10.00–18.00
Sissepääs näitusele kiriku kantselei uksest.
Tagasi algusesse