Aili ja Toomas Vindi näitus „Tuleme siia tagasi“.

20.10.2020

Alates kolmapäevast, 21. oktoobrist on Toompea lossi kunstisaalis avatud Aili ja Toomas Vindi näitus „Tuleme siia tagasi“. Näitus jääb avatuks 20. novembrini 2020.
 
Graafik ja maalikunstnik Aili Vint on sündinud 1941. aastal Rakveres. Hariduse omandas Aili Vint Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis (praegune Eesti Kunstiakadeemia) aastatel 1962–1967 graafika erialal. Aastatel 1967–1968 töötas Aili Vint kirjastuses Eesti Raamat kunstilise toimetajana, 1968–1970 kunstikombinaadis Ars reklaamikunstnikuna ja aastatel 1991–1997 Eesti Kunstiakadeemia õppejõuna. Ta on aastast 1970 Kunstnike Liidu liige ja on kuulunud rühmitusse ANK'64. Näitusetegevuses osaleb alates 1960. aastatest ja tema teoseid on paljude väärikate muuseumide kogudes ning erakogudes Jaapanis, Eestis, Taanis, Ameerika Ühendriikides, Kanadas, Soomes, Rootsis, Venemaal, Prantsusmaal ja mujal.
 
Kunstiteadlase Heie Marie Treieri sõnul on Aili Vindi loomingu tuntuimaks osaks meremaalid, mille kõrgaeg oli 1970. aastate teisel poolel ja 1980. aastatel. Aili Vinti on Treieri sõnul paelunud mere fenomenis selle jõud ja haaramatus – meri on kunstnikule tõeline väljakutse, mille tulemusel sünnib omamoodi ideaal merest, konsentreeritud sõnum võimsa loodusstiihia energiast.
Aili Vint: „See oli kauges lapsepõlves, kui minu voodi kohal rippus meremaal suure- suure lainega. Mäletan, kuidas lõunauinaku ajal, selle asemel, et magada, nagu ema lootis, uitasin mina laineharjal ja lasksin alla orgu liugu. Selles tormises meres oli mul oma koht, kus uinusin lainemurru kaisus. Valge vahu siidist linade vahel. Pilt minu voodi kohal, oli koopia Aivazovski „Üheksandast lainest“ (1850). Täna ripuvad minu kolm meremaali Ukrainas, Otchakovi Marinistide Muuseumis, ühes saalis kõrvuti Aivazovski maalidega. Nüüd magavad koos meie pildid.“
 
Kunstnik ja kirjanik Toomas Vint on sündinud 1944. aastal Tallinnas. Toomas Vint õppis aastatel 1962–1966 Tartu Ülikoolis bioloogiat, aastatel 1967–1971 töötas Eesti televisioonis režissööri assistendina. Ta on aastast 1973 Kunstnike Liidu liige ja aastast 1977 Kirjanike Liidu liige.
Heie Marie Treieri sõnul näib iga Toomas Vindi maal otsivat vastust küsimusele: „Kas tõeline on tõeline?“ Ometi ei saa kindlalt väita, et Vint otsib vastuseid, pigem ta esitab küsimusi, millel puuduvad vastused. Konflikt tegelikkuse ja näilisuse vahel näib olevat Toomas Vindi maalide sisuks, kuigi seda kindalt väita ei saa. Näiline on maalitud liiga tegelikkuse sarnaseks ja ühel hetkel me ei tea enam, mis on mis. Võimalik, et see ongi kunstnikule oluline taotlus: viia vaataja tõelisuse ja näilise vaevutajutava piiri peale. Et las ta balansseerib seal niikaua, kui kaotab tasakaalu.
 
Näitusetegevuses asus Toomas Vint osalema alates 1960. aastate lõpust, kunstirühmituse ANKˈ64 järellainetuses, aga läbimurre toimus tööga „Sinu liblikas lendab sinu aasale” 1971. aastal. Vint on olnud alati iseteadlik ja vältinud allumist trendidele. Ta on ehitanud oma maailma, kus kehtivad tema enda poolt loodud seaduspärasused. Vindi loomingut tõlgendades on kasutatud termineid: intellektuaalne naivism, transavangard, metafüüsiline maal, magritilik sürrealism. Ta ise nimetab oma teoseid kontseptuaalseteks maastikeks.
Vint viib vaataja kaunisse, aga kummalisse maailma. Maalist maali mängib autor publikuga veidrat mängu, kus käiakse trumbina välja vaataja reaalsusejanu, mis lubab igatsuslikku vastu võtta tegelikkusena.
1990. aastatel sekkus Vint aktiivselt kunstiellu, esitades näitusele „Biotoopia” (1995) kaasaegset kunsti parodeeriva installatsiooni „Vaikelu”, misjärel jätkas eesti kunstipoliitika kirglikku arvustamist ajakirjanduses. Pärast näituse „Déjà vu” (2000) kureerimist tõmbus kunstikõnelustest kõrvale. Vindi maale on eksponeeritud paljudes välisriikides. Töid on omandanud mitmed kunstimuuseumid ja prominentsed erakogud.
 
Enn Põldroos: „Tavaliselt on nõnda, et kui kunstnik astub kogu elu ühte kitsalt piiritletud mõtte- ja vormirada, siis kaotab ta tegevus tasapisi värskuse ja stagneerub. Vint on suutnud seda loodusseadust ignoreerida.“
 
Näituseid Toompea lossi kunstisaalis vahendab Eesti Kunstnike Liit.
 
 
Lisainfo:
Toompea loss
Lossi plats 1a
15165 Tallinn
E–R 10.00–16.00
Tagasi üles