Breadcrumb

Joosep Kivimäe ja Mathias Väärsi ühisnäitus „Üle on jäänud õunapuu otsa lendamisest kõverdunud turvavõrgu postid“

30.08.2024

Neljapäeval, 5. septembril kell 18.00 avatakse Hobusepea galeriis Joosep Kivimäe ja Mathias Väärsi ühisnäitus „Üle on jäänud õunapuu otsa lendamisest kõverdunud turvavõrgu postid“. Näituse kuraator on Laura Linsi. Näitus jääb avatuks 30. septembrini 2024.

Millal saab nähtusest kultuur? Eesti Ekspressi andmetel müüdi Eestis 2021. aastal sama palju batuute kui Lätis ja Leedus kokku. Kas batuudi- ja muruuputus võiks olla enamat kui juhuslik suundumus? Ühest küljest on see nähtus võõristav, endassesulgunud – on ehk tegu pelga poosiga, on keegi üldse kedagi batuudil hüppamas näinud? Teisalt aga suunab batuudirohkus oma absurdsuses mõtte vähem ja rohkem utoopilistele tulevikustsenaariumitele: hüppamisele kui jagatud kogemusele, mahajäetud batuutidele kui anorgaanilistele skelettidele, aja arheoloogilisele materjalile.

Ühine pingutamine põrgatab kõrgele. Inuitikultuurides tähistatakse vaalapüügi hooaja lõppu sündmusega, mille nimi on Nalukataq. Traditsiooniliselt morsa- või hülgenahast valmistatud kangast hoiab äärtest hulk inimesi, et hüppaja saaks nahal üles-alla põrgata. Indiviidide ühine pingutus loob võimsate omadustega ajutise hüppealuse ning hüppaja kõrget lendu ja õhus võetavaid poose nauditakse kollektiivselt. Nii ühendatakse kogukonda. 

Mathias Väärsi ja Joosep Kivimäe loovad kujutluse ühest kohalikust tulevikust, kus ühine harjumus, jagatud kogemus ja neid ümbritsev nostalgia on aluseks subkultuurile, mille kese on samuti kangal põrkamine. Nii nagu arheoloogilised leiud, kannavad ka keldrite sügavustest välja punnitavad Eesti parimate batuutide metallkarkassid endas lugusid möödunud aegadest – kuidas turvavõrgu postid õunapuu otsa lennates kõverdusid, kuidas Kelly-Brigitta vedrude vahele kinni jäädes jalaluu murdis. Tarbimishulluse ja murupügamise kõrghetki mäletavad noored kogunevad kokku parkimisplatsidele, et taaselustada oma jagatud kogemust. Mäletad kuidas meie pilgud kohtusid esimest korda heki kohal? Kui isa batuudi alt muru niites meie õlled leidis?

Joosep Kivimäe (1994) on Tallinnas elav fotokunstnik. Nooremas eas teenis ta erinevatel objektidel samblatõrjuja ja muruniitjana taskuraha.

Mathias Väärsi (1988) on kunstnik, disainer ja ultrarattur, kes sündis 23. detsembril 1988. aastal kell 23.55 Tartu sünnitusmajas. Lapsepõlve veetis ta Sagadi mõisas ja Võsu rannas ning käis Vergi lasteaias. 

Laura Linsi (1989) on Londonis ja Eestis praktiseeriv arhitekt, õppejõud ja ajakirja peatoimetaja. Kui ta ülikooli astus, kolis tema ema Pirita Koselt Tallinna kesklinna tagasi, sest nagu Laurale üllatuseks selgus, siis äärelinna oligi ta pigem lapse pärast kolinud.

Graafiline disainer: Ran-Re Reimann

Näitust toetavad: Eesti Kulutuurkapital, Hundipea.
Näitusi Hobusepea galeriis toetavad Eesti Kultuurkapital, Eesti Kultuuriministeerium ja Liviko AS.

Lisainfo:
Hobusepea galerii
Tel: +372 56 451 591
      +372 52 85 324
      +372 6 276 777
E-post: galerii@eaa.ee
Hobusepea 2, Tallinn 10133
hobusepeadraakon.ee
K‒E 11.00‒18.00

Tagasi algusesse