Breadcrumb

Sigrid Viiri ja Līga Spunde kunstiprojekti avamine ja Lummutaja Lonny esimene väljasõit

14.06.2024

20. juunil kell 16 avatakse Taevaskojas kunstnike Sigrid Viiri ja Līga Spunde loodud kunstiprojekt, mille keskmes on jõelaev Lonny ning Taevaskojaga seotud ohtrad müüdid. Projekt pakub sel suvel huvilistele uue ekskursioonikogemuse, kaasates laevaga reisijad interaktiivsesse legendide loomise veebimängu. Samuti on kunstnikud lisanud põnevat avastamist pakkuvaid detaile Taevaskoja matkarajale.

Līga Spunde ja Sigrid Viiri projekti keskmes on jõelaev Lonny, mis saab sellel suvel uudse sisu, ilme ja nime – Lummutaja Lonny. Kunstnikud kasutavad Taevaskojaga seotud eri ajastutest pärit legende ja lugusid ning pakuvad külastajale võimaluse luua nende põhjal uued, risti-rästi miksitud detailidega kaasaegsed rahvapärimused. Ka jõelaev ise muutub sellel suvel üheks tegelaskujuks, külaliste võõrustajaks ja lugude käivitajaks. 

Viir ja Spunde viibisid Taevaskojas residentuuris möödunud aasta suvel, tehes selle aja jooksul kaasa lugematud reisid Lonnyl ning tutvudes Taevaskojaga seotud legendide ja salaradadega. Residentuuri tulemusena valmis veebimäng, mille aluseks on nii Eestis kui Lätis tuntud “Kes-Kus-Mida tegi?”, kus iga osaleja vastab ühele küsimusele ning voldib seejärel oma vastuse peitu. Tulemuseks on tekst, millele kunstnikud on lisanud nii tekstilisi kui visuaalseid vimkasid –  foto ja digitaalse joonistuse kujul on loodud ligi 30 uut müütilist karakterit. Samuti leiab mitmeid märke kunstnike tegutsemisest Taevaskoja matkarajal. 

Kunstiprojekti avamine ning Lummutaja Lonny esimene väljasõit toimub 20. juunil algusega kell 16 Saesaare sadamast. Sündmusele viib Tallinnast ja Tartust ning toob tagasi spetsiaalne kunstibuss, mis väljub pealinnast kell 9:00 ning toob tagasi samal õhtul kell 22:00. Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskuse korraldatud kunstibuss külastab reisi käigus ka Maajaama. Sündmuse kava ja täiendav informatsioon on leitav Fienta piletimüügikeskkonnas.

Avatav projekt on üks neljast Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluvast projekti „Kuko kuubis – kunstnikud kogudes, kogukondades ja kollektiivides“ näitusest. „Kuko kuubis“ kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi. Projektis osalevad Järvselja Õppe- ja Katsemetskond (kunstnik Uku Sepsivart), TÜ Tartu Observatoorium Tõraveres (kunstnik Karel Koplimets), jõelaev Lonny Ahja jõe paisul Taevaskojas (kunstnikud Sigrid Viir ja Līga Spunde) ning Räpina Paberivabrik (kunstnik Ingrid Allik koos kolleegidega Eestist ja Soomest). 

Projekt „Kuko kuubis“ on välja kasvanud algatusest “Kunstnikud kogudes (Kuko)“, mis on lõiminud kaasaegset kunsti ja pärandit alates aastast 2018. EV100 kunstiprogrammi osana alguse saanud projekt on loonud juba 15 dialoogi kunstnike ja väikemuuseumite vahel üle Eesti. Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 jaoks laiendati aga formaati ning kunstnikud suunati residentuuridesse ja kohaspetsiifiliselt sekkuma ühiskonnaelu sõlmpunktidesse väljaspool seni projekti keskmes olnud muuseumide ringi. Projekti eestvedajad on Maarin Ektermann ja Mary-Ann Talvistu; toetab Eesti Kultuurkapital. 

 Jooksvat infot projekti kohta leiab „Kunstnikud kogudes“ Facebooki lehelt

Tagasi algusesse