Ringkäik kuraator Jaan Elkeniga Eesti Maalikunstnike Liidu aastanäitusel

08.04.2019

13. aprillil kell 13.00 ringkäik kuraator Jaan Elkeniga Eesti Maalikunstnike Liidu aastanäitusel:
EESTI KAASAEGNE MAALIKUNST: REALITEET JA IDEAAL.

 

Eesti Maalikunstnike Liidu 2019 a aastanäitus Uue Kunsti Muuseumis toob sel kevadel muuseumi täis suureformaadilisi lõuendeid.
Elame kõik, nii kunstnikud, kui mittekunstnikud olukorras, kus ideaalid ja tegelikkus näivad justkui ristmikul olevat? Reaalsus on meie tajude ja kujunenud arusaamade konstruktsioon, mis instinktiivselt pürgib ideaali suunas. Kuidas koordineerida oma mõtteid ja leida ideaali kaasaegses turbulentses maailmas, kus eksisteeriv reaalsus on kõik muud kui julgustav, kus moraali ja eetika kriteeriumid teisenenud? Skulptor Louise Bourgeois on öelnud, et olla kunstnik, tuleb eksisteerida vaikuse maailmas. Kas maalikunstnikel on praegu luksust viibida oma sisemaailmas või on otsustav hetk kuuldavaks teha oma sõnum selle kohta, mis toimub?
Korraldajad julgustasid osalema eriti suureformaadiliste töödega, ja nii näemegi tartlasest vanameistrit Enn Tegovat näiliselt sukeldumas otsekui ideaalmaailma – tõenäoliselt Tartu Ülikooli antiikskulptuuride kogu põhjal maalitud valgete kipskujude panoptikum-hiigelpanoraam tuletab aga Tartu noortele maalijatele meelde, et seesama Alma Mater sulges mõned aastad tagasi julmalt ja veenvate põhjendusteta maalikunsti eriala ülikooli juures, lõhkudes taastekkinud traditsiooni ja hävitades koosluse, mille kvaliteet oli kunstimaailma siseringile hästi teada.
Iga maalikunstniku töö(teose) taga on isiklikud ideaalid, ja/või nende purunemine, kompromissid või ka võidujoovastus uuele tasemele jõudmise pärast. Põhiolemuselt on aga maalikunstnikud idealistid – jätkates meediumiga, mis sajanditevanusele taagale vaatamata samastub nüüdis-kunstimaailmas igavese märtripositsiooniga. Elagu ideaalid!
Näitusel osalevad:
Marju Bormeister, Ashot Jegikjan, Enn Tegova, Kadri Bormeister, Mauri Gross, Mall Nukke, Piret Rohusaar, Kalli Kalde, Philiph Arvo Luik, Eero Ijavoinen, Lilian Mosolainen, Veiko Klemmer, Maria Sidljarevitš, Uno Roosvalt, Maret Suurmets Kuura, Martin Urb, Kuzja Zverev (Vladislav Kuznetsov), Olesja Katšanovskaja, Liisi Örd, Jane Tiidelepp, Ly Kaalma, Ove Büttner, Margus Tiitsmaa, Tiiu Pallo-Vaik, Ivika Luisk, Einar Vene, Kamille Saabre, Pille Ernesaks, Liis Koger, Anne Moggom, Andres Koort, Lev Vassiljev, Lola Tehver, Eve Kruuse, Kätlin Stahl, August Künnapu, Eha Luik , Alvar Reisner , Alina Orav, Silva Eher, Ivi Arrak, Priit Vaher, QBA (Martin Kaares) , Herlet Elvisto, Rait Rosin, Eva Jänes, Saskia Järve, Tiiu Rebane, Andro Kööp , Kristiina Jakimenko , Mari Roosvalt, Karl-Kristjan Nagel, Tiit Priidel, Jaan Elken, Vano Allsalu, Jana Kelus, Vilen Künnapu, Leho Rubis, Heli Tuksam, Andrus Joonas, Maire Koll, Mati Kütt, Kati Kirotar, Tiia Külv, Tiiu Lausmaa, Evi Gailit, Tiit Jaanson, Margus Meinart.
Näituse töörühm: Tiiu Rebane, Mari Roosvalt, Marie Virta, Jaan Elken (tekstid, kujundus)
Tänud: Eesti Kultuurkapital, Eesti Kunstnike Liit, Pärnu Linnavalitsus
 
Ringkäik muuseumipiletiga (4.-/2.-)
 
Lisainfo:
Uue Kunsti Muuseum
avatud iga päev 9-19.00
Esplanaadi 10, Pärnu
www.mona.ee
tel: 4430772
 
Tagasi üles