Breadcrumb

Näitus „Metsavaimud masinas“

14.06.2024

Kahe nädala pärast, 28. juunil kl 17.00 avatakse Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi raames rahvusvaheline tehnoloogilise kunsti näitus „Metsavaimud masinas“, mis aitab taaselustada rahvatarkusi ja muuta tajutavaks looduse hingestatus. Näitusel osaleb ligi 20 Põhja- ja Baltimaade kunstnikku, sealhulgas luuakse näitusele 14 uut teost, mis on mitmel puhul saanud inspiratsiooni Eesti looduspärimusest. „Metsavaimud masinas“ võtab kohaspetsiifiliselt üle kaks Tartu ajaloolist naaberhoonet: Eesti Kirjandusmuuseumi ja Tartu Ülikooli loodusmuuseumi maja. 

Näituseprojektiga on tihedalt läbi põimunud vastloodud antoloogia „Eesti looduspärimus“, mis toob esile meie rikkalikud folkloorikogud ja nende väärtuse ökoloogilisest vaatepunktist – Põhjamaa ja metsavööndi inimeste mõtteviisi, kus ilmneb nii kasutav kui säästev aspekt, samuti austav suhe loodusse kui hingestatud, võimsasse partnerisse.

„Metsavaimud masinas“ viib rännakule läbi kahe ajaloolise hoone, kus võib kohata installatiivseid keskkondi, heli- ja videoteoseid, AI-genereeritud ja laiendatud reaalsusega manipuleerivad kunstiteoseid, kineetilisi skulptuure ja muid hübriidvorme, kus kunstikogemus on mitmemeeleliselt tajutav. Kohaspetsiifilisi kunstiteosed võib kohata Tartu Ülikooli suurimast auditooriumist Kirjandusmuuseumi salapärase pööninguni.

Näitusel osalevad Bryndís Björnsdóttir, Þorsteinn Eyfjörð Islandilt, Oskar Koliander Taanist, Tori Wrånes, Ingrid Torvund ja Jonas Mailand Norrast, Hans Rosenström, Niskanen & Salo koostöös Inkeri Aulaga, Pia Sirén, Nastja Säde Rönkkö Soomest, Linda Boļšakova, ART+ Lätist ning Norman Orro ja Joonas Timmi, Zody Burke, Johannes Luik, Emer Värk, Roman-Sten Tõnissoo, Mari-Leen Kiipli Eestist.

Näitus „Metsavaimud masinas“ Eesti Kirjandusmuuseumis ja Tartu Ülikooli Loodusmuuseumi hoones.
Avamine 28. juunil kell 17.00, näitus jääb avatuks 25. augustini 2024, TP kl 1018.00ni.

AVAMISE AJAKAVA
17.00–21.00 Näitus on avatud
17.30 Avakõned ning laulud, tantsud ja lood loodusest
19.00 LIVE: Emer Värk (video) ja Gatesleeper (audio), Tartu Ülikooli loodusmuuseumi hoone suures auditooriumis
20.00 John Grzinichi metsavaime äratav helimuusika etteaste

Tallinna külastajad toob näituse avamisele spetsiaalne kunstibuss, lisainfo ja registreerimine: https://forms.gle/9fLjc1NoiyLVYqMe6

2019. aastal Eesti Kirjandusmuuseumi algatatud projekt „Metsavaimud masinas“ kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmiliini „Elu ja Keskkond“

Näitust toetavad Tartu 2024, Eesti Kultuurkapital, Põhjamaade Kultuurifond, Soome kunstikeskus Frame, OCA (the Office for Contemporary Art Norway), Taani Kunstifond, Põhja- ja Baltimaade kultuuri mobiilsusprogramm, ECOC 2024 Duo Networking projekt / EEA ja Norway Grants Estonia, Upgreat, Eesti Kunstiakadeemia.

Eestvedajad: Henri Hütt, Evelyn Raudsepp, Taive Särg, Ave Goršič.

Näituse koduleht: https://folklore.ee/loodus/projektist/naitus 
Antoloogia: https://folklore.ee/loodus/ 
Tartu 2024: https://tartu2024.ee/metsavaimud/
FB sündmus: https://www.facebook.com/share/nEV5ybSchcNkMAAG/
Järelpeo FB sündmus: https://www.facebook.com/share/qwx6weiPq6BukmSD/

Kontakt:
Evelyn Raudsepp
Projektijuht
+372 58042154 | evelynrudsepp@gmail.com

 

Tagasi algusesse