Kutse kandideerimiseks residentuuri Prantsusmaal

29.05.2019

Eesti Kunstnike Liidu koostööprogramm Rootsi sihtasutusega Stiftelsen Grez-sur-Loing pakub ühele EKLi liikmest kunstnikule võimaluse elada ja töötada 2019. aasta septembrikuus Prantsusmaal Grez-sur-Loingis Hôtel Chevillonis tegutsevas kunstiresidentuuris.
 
Grez-sur-Loingi sihtasutuse eesmärgiks on pakkuda kunstnikele ja teistele loomeinimestele korter-tüüpi residentuure ja ateljeesid. Fond ei eralda stipendiume, vaid rendib soodushinnaga ruume partneritele, kes omakorda vahendavad neid avaliku konkursi teel loojatele. Sihtasutuste partneriteks on Rootsi Kultuuri
Sihtasutus Soomes, Creative Scotland, Stockholmi Kuninglik Kunstiakadeemia, Kuninglik Kunsti- ja Teadusühing Göteborgis, Norra visuaalse kommunikatsiooni organisatsioon Grafill, Rootsi etenduskunstide liit ja paljud teised – alates aastast 2019 ka Eesti Kunstnike Liit.
 
Kuuajalise residentuuri kestel on kunstniku käsutuses apartemendi tüüpi eluruum (dušš, WC, kööginurk; sisustatud kahele inimesele) ning eraldi asetsev stuudioruum. Lisatasuta võib residendiga koos viibida pereliige (laste kaasavõtmine eeldab eelnevat kooskõlastust sihtasutusega); külastada soovivate sõprade majutamiseks pakutakse vabade külalistubade olemasolul võimalust soodsa hinnaga majutumiseks (20-40 eur öö). Residentide käsutuses on ühisruumid ning köök.
 
EKL tasub apartemendi ja stuudio rendi kogusummas 2144 eurot; kunstniku kanda jäävad sõidu- ja elamiskulud, mille katmiseks on võimalik taotleda toetust Eesti Kultuurkapitalilt (stipendium loomemajas viibimiseks välismaal) kuni 1600 euro ulatuses.
 
Koht ja ajalugu
Grez-sur-Loing on maaliline vähem kui pooleteise tuhande elanikuga maakoht, mis asub 9 km Fontainebleau'st lõuna pool ning jääb ühtlasi 70 kilomeetri kaugusele Pariisist. Selle esimesed aktiivsed „vallutajad“ olid 19. sajandi teisel poolel ameeriklased, inglased, šotlased ja iirlased. Tol ajal asus Grez-sur-Loingi maaliliste müüridega ümbritsetud aedade vahel kulgeva peatänava ääres kaks pansionaati: Hôtel Chevillon ja Hôtel Laurent. Alates 1880. aastatest kogunesid siia looma, mõtteid vahetama ja sidemeid sõlmima ka skandinaavlased – kuulsaimad neist Rootsi maalikunstnikud Carl Larsson ja Anders Zorn, Rootsi kirjanik August Strindberg, samuti Šoti kirjanik Robert Louis Stevenson ja Soome skulptor Ville Vallgren. Vahetult enne sajandivahetust võtsid teatepulga üle Jaapani kunstnikud ja Grezis algas nn Jaapani impressionistlik ajastu. 20. sajandi alguses paiga populaarsus kunstnike ja kirjanike seas vähenes. 1987. aastal asutas rühm tuntud Rootsi ärimehi sihtasutuse, mille kaudu omandati Hôtel Chevillon ja avati uuesti renoveerituna 1994. aastal.
 
Taotlemiseks tuleb esitada:
1) vabas vormis taotlus viibimiseks Grez-sur-Loingi residentuuris (september 2019);
2) motivatsioonikiri, mis sisaldab ülevaadet loomingulistest eesmärkidest ja tegevusest seoses residentuuris viibimisega (kirjeldage, mida soovite kohapeal ette võtta; samuti kirjeldage enda loomingulist tegevust üldisemalt ning seda, kuidas residentuuris viibimine võiks seda toetada);
3) CV.
 
Taotlus koos eelnimetatud lisamaterjalidega tuleb esitada hiljemalt 12.06.2019 e-posti aadressile ekl [at] eaa.ee, lisades e-kirja teemareale „Residentuur Grez-sur-Loing“. Taotlused vaatab läbi komisjon, kuhu kuulub lisaks EKLi juhatuse esindajale vähemalt üks kujutava ja üks tarbekunsti valdkonna esindaja.
 
Taotleja peab:
1) olema Eesti Vabariigi kodanik või alaliselt resideeruma Eestis;
2) olema professionaalse kunstnikuna tegev olnud vähemalt 10 aastat;
3) suutma iseseisvalt töötada ja oskama tõhusalt suhelda inglise keeles;
4) olema Eesti Kunstnike Liidu liige.
 
Rohkem infot: http://www.grez-stiftelsen.se/
Tagasi üles