Breadcrumb

Jüri Kase maalinäitus

12.02.2024

Eesti Kontserdi Galeriides Tallinnas on käesoleval kevadhooajal eksponeeritud Jüri Kase mahukad maalinäitused.

Jüri Kask (s. 1949) on Eesti maalikunsti elav klassik, üks järjekindlamaid geomeetrilise abstraktsionismi järgijaid, kes järjekindlalt loob ja esineb näitustega juba aastast 1969.

Jüri Kask lõpetas Tartu Kunstikooli 1969 ja ERKI maalikunstnikuna aastal 1974. Alates aastast 2001 on olnud Tartu Ülikooli joonistamise, maalimise ja kompositsiooni lektor. Eesti Kunstnike Liidu ja Eesti Maalikunstnike Liidu liige. Kask on pidevalt esinenud näitustega Eestis ja väljaspool, tema töid on kõigis Eesti tähtsamates kogudes.

Jüri Kase poolt Eesti Kontserdi Galeriides loodud maalikompositsioonid ja -konstellatsioonid on ainukordsed ja täiesti ennenägematud, üllatavad. Tavapäraseid esitusviise teadlikult eirav "Friis-Briis-Kriis" Jalutusgaleriis on julge ja radikaalne kunstnikupositsiooni esitamine, nagu see Jüri Kasele kunstnikuna on ikka iseloomulik olnud. Nagu Kasel kombeks, loob ta oma kompositsioonid vastavalt näitusepaigale. Nii on ka selle näituse kaks ekspositsiooni komponeerinud spetsiaalselt ja ainult Estonia Kontserdisaali väga eripäraseid ja nõudlikke interjööre arvestades. Aastatel 2015 –

2017 valminud rohkearvulistest maalimoodulistest on Jalutusgalerii ülikõrge ruumi seina ülaossa seatud üllatuslik nö lisafriis - jada akrüülmaalidest, mis on dialoogis lae ja laealuse friisiga. Pildiriba seina ülaservas on pikk mitukümmend meetrit ja voolab koos ruumikumerustega ümber kontserdisaali.

Kask on mõelnud ka Eesti Vabariigi aastapäevale, mis tema näituseperioodi sisse jääb – nii on üks osa tema maalifriisist lahendatud vaid sini-must-valgena.

Teise korruse Vasaku Rõdu Galeriis, kus distantsi vaateks rohkem, on Kase poolt eksponeeritud kaks ülimastaapset pannood. Kask on maalijana talle omaselt värske, nauditav ja ikka jälle üllatav.

Näituse graafiline identiteet on loodud Jüri Kase enese poolt, ka need, kunstniku oma käega loodud originaallehed võivad olla ahvatluseks kollektsionääridele.

Näitusi saab vaadata kontserdipiletiga.

Kase maaliekspositsioon Eesti Kontserdi Galeriides jääb avatuks kogu kevadhooajal mai lõpuni 2024.

Teksti koostas:Tiina Tammetalu
Fotod ekspositsioonist: Jüri Kask

Back to top