Breadcrumb

Vestlus näitusel „Lendlehed ja monumendid“

20.11.2023

Uue Kunsti Muuseumis näituse „Lendlehed ja monumendid“ raames toimub 26. novembril kell 14.00 mõttemäng kivi-paber-käärid ehk vestlus kunstnike ja kuraatorite osalusel!

Milline sõnum jääb peale? Kas kaasaegne kunst on välja lõigatud elust või pääseb ta maksvusele?

Räägime kunstist kui mõjuvahendist ja graafika ning skulptuuri muutuvast olemusest.

Sissepääs muuseumipiletiga.


*

 

Tormame info kiirteel, kus on igapäevaselt valida tuhandeid viitasid, suundi ja ideoloogiaid. Igaüks meist saab produtseerida oma mõtteid ja saata need hetkega maailma laiali. Siin ei tee enam vahet tõel ja valel. Vastuolulised sõnumid võitlevad omasoodu, tihti eraldudes sõnumi saatjast ja ka reaalsusest. Aastasadu on sõnumi olulisust rõhutatud trükkimise ja paljundamisega ning vormitud kivisse. Nüüd saabuvad sõnumid kliki kaudu, osa neist plingib ja häälitseb! Kas need tõusevad esile kirjust infomürast või tõuseb paremini esile kivisse raiutud ja raamitud sõnum?

Graafika kui poetiseeritud-tiražeeritud lendleht saab erinevalt nii mõnestki teisest kunstiliigist oma sõnumit levitada samaaegselt mitmes kohas.

Ideoloogiad võitlevad kunsti kaudu. Vaenuliku tühistamine ja käibelolevate tõdede soosimine – kunst on ühiskonna tööriist.

Skulptuur on läbi ajaloo olnud võimu põlistamise ehituskivi. Monument oma mastaapsuselt ja positsioonilt paistab kaugele, näidates meelsust. Kunstniku oskused teenivad laiemat eesmärki ja olenevalt olukorrast on autori positsioon kas kellegi poolt ette kirjutatud või vabam. Suuremahulisi skulptuure tehes tuleb igal juhul tingimustega arvestada. Kui vabana ta siiski vaba riigi avalikus ruumis tegelikult sünnib?
Näitus analüüsib kunstilise sõnumi tähendust ja tõhusust ning kunstniku rolli ideoloogiate kujundamisel. Monumentide ja lendlehtede piir on ähmane ja skulptuur ning graafika saavad ka materjalis kokku – lähenevad nii ideoloogiliselt, kui ka füüsiliselt.

Osalevad graafikud: Evi Tihemets, Enno Ootsing, Kalli Kalde, Mirja-Mari Smidt, Eve Eesmaa, Anu Juurak, Reti Saks, Maria-Kristiina Ulas, Sirje Eelma, Maria Izabella Lehtsaar, Marilyn Piirsalu, Angela Soop, Mark Antonius Puhkan, Liis Tedre, Lembe Ruben, Inga Heamägi, Ly Lestberg, Kristina Paabus, Toomas Kuusing, Kelli Valk, Virge Jõekalda

Osalevad skulptorid: Elo Liiv, Rait Prääts, Aime Kuulbusch, Paul Mänd, Silja Truus, Gea Sibola-Hansen, Tiiu Kirsipuu, Mari-Liis Tammi-Kelder, Kalle-Priit Pruuden, Bruno Kadak, Eneken Maripuu, Piret Meos Uibotalo, Vergo Vernik, Berit Talpsepp-Jaanisoo, Per Petersen, Ahti Seppet, Leena Kuutma, Art Allmägi.

Kuraatorid Leena Kuutma ja Lembe Ruben
Kontseptsioon Lembe Ruben
Näituse kujundajad: Leena Kuutma ja Lembe Ruben
Näituse toetajad: Eesti Kultuurkapital, Pärnu linn, Kultuuriministeerium, Eesti Vabagraafikute Ühendus, Eesti Kujurite Ühendus

Lisainfo:
Uue Kunsti Muuseum
Rüütli 40a, Pärnu
E–P 11.00–18.00
www.mona.ee

Back to top