Breadcrumb

Kunstnikutuur Rauno Thomas Mossi näitusel „Kohad pole kellegi omad“

06.09.2024

Oled oodatud kunstnikutuurile Rauno Thomas Mossi isikunäitusel „Kohad pole kellegi omad“  teisipäeval, 10. septembril kl 17.00 Õiguskantsleri Kantseleis, Kohtu 8.
Kunstnik räägib oma loomingust ja teeb ringkäigu näitusel. Sissepääs on hoone parema tiiva uksest tänava ääres (mitte hoovist, kus toimub katuseremondi tellingute teisaldus).

Palun anna osalemisest mulle teada, vastates piret.arukaevu@oiguskantsler.ee. Kui võtad kaasa teisigi kunstisõpru, siis palun teata ka nende nimed.

Peatse kohtumiseni!
Piret Arukaevu

Rauno Thomas Moss (1977) on Tartus resideeruv eesti maalikunstnik ja graafiline disainer, semiootik ja Pallase õppejõud. Moss alustas 1993. aastal õpinguid Tartu Kunstikoolis skulptuuri erialal,  läks üle kunstilise kujundamise ja maali erialale ning lõpetas kooli 1998. aastal. Seejärel õppis ta maalikunsti Tartu Ülikooli Filosoofiateaduskonna kunstide osakonnas prof. Jaan Elkeni juhendamisel ning omandas semiootika ja kulturoloogia eriala, kus tema õpetajateks olid professorid Peeter Torop ning Mihhail Lotman. Hiljem on Moss olnud Tartu Ülikooli kultuuriteaduste ja kunstide instituudi joonistamise, plastilise anatoomia ja üldkompositsiooni ainete lektor. Rauno Thomas Moss on Eesti Kunstnike Liidu liige aastast 2008. Oma varasemas loomingus on ka kasutanud  must-valget koloriiti ning autoerootilisi teemasid.

Oma viimase aja loomingus kasutab kunstnik abstraktset kompositsiooni, mängides intuitiivselt värvidega.  Näituse „Kohad pole kellegi omad“  teosed on saanud inspiratsiooni aastate jooksul värviõpetuse õppejõuna tekkinud sisemistest protsessidest ning emotsioonidest rännakutel. Kunstnikku on huvitanud värvi ekspressiivsed omadused, simultaansed kontrastid, harmooniad ja värvi lüürika. Maalid on üles ehitatud erinevatele kompositsioonidele, milles roll on vaid värvipindadel ja nende jaotusel lõuendil.

Kunstnik ütleb, et ei ole avastanud midagi uut, vaid uurib oma eelkäijate loomingut. Ta on saanud inspiratsiooni orfismist, suprematismist, futurismist, geomeetrilisest abstraktsionismist,  konstruktivismist ja Bauhausist. Mõned neist on minevikus olnud pigem vastanduvad, kuid Mossi teostes saavad nad leebelt ja harmooniliselt kokku. Kompositsioonid on üles ehitatud elementaarsetele geomeetrilistele kujunditele ja pindadele, tekitades terviklikkuse tunnetuse. Semiootikuna on autoril oma teostes mängus ka värvisümboolika ja -keel, kujundite tähendused ja samas ka süntaksi kaotamine ning sellega mängimine. Ainus reegel on vaba intuitsioon ja mäng tähendustega. Esindatud on ka mõned must-valged maalid, olles justkui anti-maal, kui süntaksi kaotanud tekst, mis rõhutab autori maalikunstnik-semiootik seisukohta.

Info: Piret Arukaevu piret.arukaevu@oiguskantsler.ee

Back to top