Breadcrumb

Näitus „Normist välja“

15.01.2024

Maalikunstnikud Angela Soop, Edgar Tedresaar, Alar Tuul
Kadrioru Galeriis
18.01.-11.03.2024
Avamine 18.jaanuaril algusega kell 17.30

Näituse avamisel toimub autorite Angela Soopi, Edgar Tedresaare ja Alar Tuulega kunstnikuvestlus, mida juhib kunstiteadlane Triinu Soikmets.

*

„Kunstnik sünnib klišeede, valmiskujundite ja -märkide maailma, mis ei tungi enam läbi teadvuse väljendamaks tegelikkust. Seetõttu ta leiutab uued sümbolid, võib-olla terve uue sümbolilise süsteemi.“

Alfred Barr

Mõeldes kunstiteose tähendusele tänases kultuuriruumis siis arutleme pealtvaatajatena eelkõige vaadeldava objekti sisu ja vormi üle, pidades silmas teose dekoratiivset, analüütilist ning emotsionaalset mõju üksikisikule. Teose tähendused sünnitab vaataja, tehes seda kunsti vormi ja sisu tunnetades ning aimates, keskendudes kunstnike poolt loodud sümbolite või märkide süsteemide dekodeerimisele ja isiklike assotsiatsioonide teadvustamisele.

Kadrioru galerii küsib: mida mõtleb ja plaanib tänane uuendusmeelne maalikunstnik, esitades publikule uusi „pilte“? Mis ajendab mõnda maalijat ikka ja jälle kummutama kahemõõtmelisuse praktikaid, liikuma teostega kuhjamise, vormimise ja installatiivsuse suunas või sunnib autorit põgenema impressiivsest narratiivsusest ning klassikaliste joonistusvõtete traditsioonidest?

Soopi, Tedresaare ja Tuule looming ei põhjusta kahtlust, et tegemist võiks olla provokatiivse eksperimentaalsuse või lihtsakoelise vastuseisuga klassikalisele õlimaalile: teostuse perfektsus ning
sisuloome annavad vaatlejale aimu maalivormi täppiskohaldamisest kaasaja nägemisviisidele ja erinevatest ideoloogilistest kontseptsioonidest mõjutatud maailmapiltidele. Teoste kohaspetsiifilisus, sotsiaalne närv ja ambientne ruumifilosoofia (Soop), virtuaalselt või mõtteliselt nähtavate (ruumi)perspektiiviide
materialiseerimine maksimaalselt võimaliku tunnetuse saavutamise eesmärgil (Tedresaar) ning kaasaja „teise looduse“. positivistliku maailmapildi telgitaguste kujustamine (Tuul) on need territooriumid, mis ilma kunsti sekkumiseta nähtavaks või adekvaatselt hoomatavaks ei pruugi saada.

Tuues uusi hoovusi Eesti maalikunsti vormikäikudesse on kunstnikud kuraatori arvates siiski jäänud sisuliselt truuks Eesti maalikunsti paremikku senini iseloomustanud tunnustele nagu intellektuaalne poeetilisus ja kaasaegset mõttelugu visuaalselt defineeriv positsioon s.t autorite looming jätkab maali sisu ja vormi võrdset tähtsustamist. Teoste vormilahendused, mis on alkeemilises abielus autorite kriitilise mõtte ja käeliste oskustega, annavad „piltidele“ n-ö mõttemasinate tunnusjooned selliselt, et äkki siiski: maal ei ole
enam üldse maal vaid hoopis aktiivne sekkumine inimeste igapäevaellu, näilise või tuima rahu rikkumise aparaat; südametunnistuse generaator.

Kadrioru galeriil on heameel esitleda kolme erineva loomepositsiooniga maalija näitust, mis asetab vaataja uudsete ruumipoeetiliste väidete situatsiooni ning annab publikule võimaluse mõelda ja järeldada..

Tiiu Rebane

Näituse autorid tänavad toetamast:
Eesti
Kultuurkapital ja Allan Pariisi, Kaarel Eelma, Siim Soop, Tiiu Rebane, Karl Kristjan Nagel.   

Lisianfo:
Kadrioru galerii
Tel: +372 577 02 640
Vesivärava 50
10147, Tallinn
E-L 9.00–19.00
www.maal.ee/kadrioru-galerii

Back to top