Breadcrumb

Raoul Kurvitz pälvis perekond Kreisi arhitektuuripreemia

31.05.2023

30. mail pärjatakse arhitekt ja kunstnik Raoul Kurvitz perekond Kreisi arhitektuuripreemiaga.

See on tunnustus tema eluvalikute eest. Pärast EKA  (siis ERKI) lõpetamist 1984 sirendas Kurvitza ees arhitekti karjäär. 

Tulid konkursivõidud, kus lummas jõuliselt maaliline esitluslaad. Projekteerides Tööstusprojektis 1985 -88 laboreid, ladusid ja pumplaid, millest midagi ei ehitatud, koostas ta koos samuti kunstiliste ambitsioonidega arhitektide Urmas Muru ja Peeter Perega tehnodeelilise ekspressionismi manifesti. Koos Muruga tõmbasid nad kunstirühmitusse Rühm T kaasa rohkem põlvkonnakaaslasi. Isegi arhitekti kohta ebatavaliselt ettevõtlikust Kurvitzast sai väga laia ampluaaga  kunstnik, muusik ja kultuuriteoreetik. Siis kui põlvkonnakaaslased suundusid laulva revolutsiooni päevil Soome õppima, kuidas oma bürood teha, kümbles Kurvitz juba välismaiste galeriide esinemiskutsetes. Teinud valiku kunsti kasuks maitses ta seda leiba nii läbitungimatult konkurentsitihedas New Yorgis kui lihtsalt kunstniku nälga unustanud Eestis.

Sõltumatuks loojaks jääda on suutnud vähesed. Nii nagu EKAs õpetas arhitektidele kunstiaineid arhitekti haridusega maalija Jaan Elken, teeb nüüd Kurvitz sama tehnikaülikoolis.

Preemia määranud fondi nõukogu esimees Mart Kalm leiab, et „uue eesti ajaga saabunud kapitalism seadis inimesed silmitsi karmi reaalsusega. Enamikust arhitektidest said teenindajad, kes said või leiva peale kohanedes ja kõike projekteerides surusid alla oma isikupära. Aga Kurvitz pidas „võist“ tähtsamaks kunsti, mis on tema põlvkonnas haruldane ja uhke eluvalik“.

Perekond Kreisi fondi preemia on varem pälvinud Margit Mutso (2021), Marika Lõoke (2019), Jiri Tintera (2018), Ingrid Ruudi (2017), Andres Põime (2016), Katrin Koov (2015), Toomas Rein (2014), Ülevi Eljand (2013) ja Rene Valner (2012).

Perekond Kreisi Fond, mille asutas varalahkunud arhitektide Hanno ja Erki Kreisi ema Heljo Kreis, annab välja arhitektuuripreemiat eesmärgiga väärtustada eesti arhitektuuris peavoolust kõrvalejäänud huviäratavaid ilminguid ja alternatiivseid praktikaid. See on esimene Eestis elava perekonna poolt loodud arhitektuuri toetav fond.

Lisainfo:
Kristel Ausing
Tel: +372 516 5019

Back to top