Novembris 2022 toimus Lissabonis Brotéria kunstikeskuses ehtebiennaali KÜLM HIGI pidulik kokkuvõtte tegemine, raamatuesitlus, loengud, ümarlauad tulevikutegevuste kaardistamiseks ja palju muud. EKAst osales seal kolm inimest, prof Kadri Mälku saatsid Kaur Virkebau (MA ekstern) ja varem meil restaureerimise eriala magistriõppe lõpetanud Diana Haapsal. Lisaks filmiproff Sulev Keedus oma meeskonnaga, kes alustas juba pool aastat tagasi Mälgust elutööfilmiga. Vastuvõtt oli suurejooneline. Õla pani jõudsalt alla ka Eesti suursaatkond Lissabonis. Ürituste peakorraldaja oli Portugali Kaasaegse Ehtekunsti Assotsiatsiooni president Cristina Filipe, PhD.
Me nahale võib külm higi mitmetel põhjustel tekkida. Kas märklame midagi ootamatult kaunist või hoomame äkilist halvavat hirmu, mis kohe juhtuma hakkab või äsja juhtunud. Midagi, mida pole võimalik enam vältida. Tunned hirmu ja sellega kaasnevat lootusetust ja üksindust, ehk isegi surma. Abitust miskit ette võtta. Süda puperdab, närvid tõmblevad. Külm higi on märk ootamatust paralüseerivast stressist, teadmatusest, segaduses olekust. Oma olemuselt võib see olla nii füüsiline kui hingeline nähtus, sageli ka mõlemat. Su keha on valmis kõigeks: põgenemiseks, hävimiseks.
Mõistet võib kaudselt seostada ka Sir Winston Churchilli kuulsa sõnumiga „I have nothing to offer but blood, tears and sweat“ (mul pole enamat lubada kui verd, pisaraid ja higi). Nõnda lohutas ta briti rahvast II ilmasõja eelõhtul peetud kõnes aastal 1940. Oodata on vaid kannatusi ja võitlusi ja ehk hullematki. ___ Sellise lühidalt kokku võetud kontseptiga võitis Kadri Mälk Lissabonis 2022. aastal toimunud 1. rahvusvahelise ehtebiennaali ideekonkursi. Näitusi-loenguid töötubasid toimus sadakond, sh ka EKA tudengite-õppejõudude omi.
Foto: Eduardo Sousa Ribeiro