Breadcrumb

Ilmunud on Epifanio 18. number – Maalikunsti Eri

18.11.2020

Ilmunud on Epifanio 18. number – Maalikunsti Eri.
 
Epifanio on juba 15-aastane, kuid kordagi ei ole varem ilmunud Maalikunsti Eri. Parandame selle vea, kuna meie kultuuriruumi meedias saame harva näha palju head maali koos.
 
Spordiuudistes on tavaks sportlastelt enne või pärast võistlust küsida, mis tunne on. Epifanios vastavad maalijad jt loojad neid hästi tundvate kunstnike ja kirjanike küsimustele, mida nad tundsid maale, seinamaale ja muid teoseid luues ning mis on (maali)kunsti olemus. Uuest numbrist leiad usutlused eri põlvkondadest ja kultuuridest maalikunstnikega, kes kõik ajavad oma rida usaldades sisetunnet. Vilen Künnapu võtab kokku oma nüüdseks 42-aastase sõpruse meie maaliklassiku, täiesti ainulaadse pintslikirjaga Lembit Sarapuuga (90). Tegin intervjuu prantsuse nomaadkunstniku Michel Castaignet’ga (49), kel on ateljeed Berliinis, Champagne’is ja Syracuses Sitsiilias. Küsitlesin ka meie 1970ndate maaliuuendajat Ludmilla Siimu (81, s Almatõs Kasahstanis), kes pühkis kodumaa tolmu jalgelt 1977. a, mil läks elama Helsingisse jättes oma sugestiivsed popilikud linnapildid pea 30 aastaks hoiule endise õpilase, maalikunstnik Andres Toltsi konkusse. Epi Londoni korrespondent Harry Pye usutles alles viimasel kahel kümnendil maalimaailmas laineid löönud Rose Wyliet (86). Matilda Alliksaar esitas küsimusi meie noorele maalijannale Anna Kõuhknale (26), kes keskendub oma maalides naise sisemaailmale ja hingeelule. Paljusid lugusid saadavad fotograaf Fred-Erik Kerneri olemuslikud portreed loojatest.
 
Kirjanik Peeter Sauter vaatleb Türi Kultuurikeskuses toimunud grupinäitust „20.20. Apokalüptiline Noa laev“ läbi isikliku prisma. Avaldame Epifanio Monarreze & co seinamaali Chicagos, mille tellis Chicago Avaliku Kunsti Grupp, et tähistada ja ühendada iga naabruskonna vaimu, mitmekülgsust ja ajalugu, samal ajal edendades nende ühtsust. Kirjanik Andrei Ivanov visandab portree outsider-kunstnikust Oleg Mitassovist, kelle lõuendiks oli Harkivi linn. Jürgen-Kristoffer Korstnik intervjueerib oma kunagist õpetajat, dokumentaalfilmitegijat Kersti Uibot (64), kes lausus kuldsed sõnad: „Maalikunstnik maalib, ta ei  vaja intervjuud. Kui lähen kunstinäitusele, tunnen, et olen sõprade keskel: tajun, et nad on mulle lähedased. Vaba voolamise väli on nii tugev, linnas saab ka näitusel looduse tunde kätte.”
 
August Künnapu
Maalikunstnik ja Epifanio toimetaja
augustkunnapu.epifanio.eu
facebook.com/augustkunnapu
instagram.com/augustkunnapu
Back to top