Breadcrumb

Eve Kase näitusele „Tee südamikuni“

15.09.2023

Galerii Truus kutsub!

Neljapäeval, 14. septembril kell 16–19 avame Eve Kase näituse „Tee südamikuni”-

Kuraator Jan Kaus
Näitus on avatud 15.09-14.10.23

 

NÄITUS „Tee südamikuni”

Armastusega on kummalised lood: seda on omajagu tuntud, sellest on omajagu mõeldud, räägitud ja kirjutatud, ent ometi ei paista armastus kunagi ammenduvat. Armastus ilmub küll alati konkreetselt, aga ei kaota üheski ilmumises oma lõputut jõudu, me näeme seda endi ja teiste eludes tõusmas ja taandumas, alati kordumatult, alati äratuntavalt. Armastus on nagu aeg: me teame, mis see on, aga kui tahame sellest kinni haarata, jääb kätte ainult armastatu keha – kui seegi –, umbes samamoodi tabavad meie aega otsivad pilgud vaid kellade numbrilaudu. Armastatu seest armastust ennast kätte ei saa, see jääb alati mingil määral saladusse. Armastus on nagu kaev, millesse mahuvad kõikide ookeanide veed. Armastust pole võimalik lõpuni mõista ja samas on paratamatu, et me seda ikka ja jälle proovime.

Kunstnik Eve Kase „Tee südamikuni“ on järjekordne katse armastust ava(lda)da, et armastus kunstniku loodud avaustest välja saaks valguda, võib-olla uued rajadki leida. Selleks liitis Kask jõud näituse kuraatori, kirjanik Jan Kausiga, et põimida omavahel armastuse visuaalseid ja sõnalisi kirjeldusi. Näitus koosneb kolmest mõttelisest osast. 2020. aastast pärit akvarellide sarja „Rändavad lilled“ jaoks maalis Kask sõprade ja lähikondlaste kingitud õistaimi, mistõttu võib tema kompositsioonides näha omamoodi portreesid, kuna iga kujutis tähendab kunstnikule isiklikku lähedussuhet. Värsketest töödest on esindatud esiteks mahukas, segatehnikas abstraktsete maastike/valguste konstellatsioon, millele kandis Kask käsitsi peale luuletaja Kätlin Kaldmaa mõjusa poeemi „Armastus pimeduse südames“, kust on pärit ka näituse pealkirja motiiv. Suurvormi ümbritsevad vastukaaluks postkaardid, millele on kirjutatud erinevaid armastuse sõnastuskatseid. Lausete autoriteks on lisaks Kasele ja Kausile inimesed, kelle poole nad vastava palvega pöördusid: Marika Agu, Johan Elm, Indrek Koff, Eha Komissarov, Tiiu Sandrak, Marju Pearnberg. Postkaartidele kirjutasid ja joonistasid Jan Kaus ja Anna Kaarma.

Miks aga on tekstid kantud pindadele käsitsi? Ent kuidas teisiti kujutada midagi, mis on ühtaegu võimalikest abstraktseim ja võimalikest isiklikem?

Jan Kaus

Eve Kask

Eve Kask töötab Käsmus ja Tallinnas. Ta on lõpetanud Riikliku Kunstiinstituudi (praegune Eesti Kunstiakadeemia) graafika osakonna raamatukujundajana 1984. aastal.

Kask on töötanud meedias, sh graafika, kunstnikuraamatute, foto-, video- ja installatsioonimeedias, pidanud 33 isikunäitust Eestis ja välismaal, avaldanud neli raamatut ning teinud koostööd mitmete rahvusvaheliste näituste kureerimisel. Ta oli Tallinna Graafikatriennaali president aastatel 1998–2014.

Tema töid on kirjeldatud seoses selliste märksõnadega nagu alateadvus, müütilisus, sümbolism, ekspressionism, feminism, antropoloogiline dokumentalism ja mängulisus, huumor ja fiktsioon. Tema viimane näitus 2 + 2 = … Tartu Kunstimuuseumis paiknes tõe ja fiktsiooni piiril ning oli kõige tihedamalt seotud tõejärgse fenomeniga.


Lisainfo:
Galerii Truus
Lühike Jalg 5
10123, Tallinn

Tel: +372 506 4138
Tel: +372 5551 8034
galerii@truus.ee

Oleme avatud N, R kell 14.00–18.00 ja L 12.00-16.00

Back to top