Tallinna Fotokuu raames toimub 5. septembrist kuni 31. oktoobrini rahvusvaheline linnaruumi näitus kuuel pinnal Kaubamaja ristmiku ümbruses. Üleküllastatud linnakeskkonnas otsib näitus viise, kuidas pakkuda möödujatele kunsti kaudu pausihetki ning avada uusi vaatenurki harjumuspärasele linnakeskkonnale.
Linnaruumi näitusel osalevad kunstnikud on Elo Vahtrik (EE), Eva Stenram (SE/GB), Giovanna Petrocchi (IT), Mare Tralla (EE), Mia Dudek (PL) ja Sigrid Viir (EE). Näituse kuraatorid on Kati Ots (EE) ja Trine Stephensen (NO).
„Kõik sai alguse asukohast – see pani paika ruumilise mastaabi ja ka teemad, millega tegeleda. Kaubamaja ristmik on visuaalselt ja ajalooliselt väga laetud paik, kus põimuvad eri ajastute kihid ja Tallinna identiteedi olulised sümbolid," sõnas kuraator Kati Ots.
„Ühel pool on Kaubamaja, teisel pool Viru keskus – kaks eri ajastu kaubandusarhitektuuri tähist. Endise Eesti Kunstiakadeemia krundile on kerkimas uus kõrghoone, Viru keskuse terrassil seisab Hämarik ning ümberringi liigub lakkamatu inimvool, maa all ja peal. See on monumentaalne keskkond – mitte pelgalt mastaabi, vaid ka tähenduse ja visuaalse intensiivsuse poolest," lisas Ots.
Kuus kohaspetsiifilist teost paigutatakse Kaubamaja ristmiku ümbrusesse, kus need sekkuvad linnaruumi mitmel tasandil, hõivates pindu nii inimeste tavapärastes liikumiskohtades kui paikades, kuhu pilk tavaliselt ei satu. Sarnaselt on mitmekesine ka kunstnike valik.
„Valisime osalejate hulga teadlikult väiksema, et saaksime töötada põhjalikult ja kohaspetsiifiliselt. Kõik näitusetööd on loodud spetsiaalselt Kaubamaja ristmiku jaoks ning eri põlvkondadest ja rahvusest kunstnikud toovad näitusele enda isiklikud vaatenurgad ja suhestumise ruumiga," sõnas näituse kuraator Trine Stephensen.
Eesti kunstnikest uurib Elo Vahtrik oma töödes võimu ja ühiskonna toimimise struktuure, kasutades nende käsitlemiseks kitši ja irooniat. Mare Tralla toob oma töödesse kväär-feministliku vaate, keskendudes ühiskondlikele ja identiteediküsimustele ning Sigrid Viir avab oma teostes inimelu igapäevaseid norme ja eeldusi, analüüsides neid läbi huumori ja absurdi.
Rahvusvaheliste autorite seast vaatleb Rootsi-Briti kunstnik Eva Stenram keha kujutamist ja varjamist, manipuleerides digitaalselt ajaloolisi erootilisi fotosid. Itaalia kunstnik Giovanna Petrocchi loob maastikke, kus põimuvad futuristlikud ja ürgsed maailmad, ajalugu ja fiktsioon ning Poolast pärit kunstnik Mia Dudek keskendub keha ja arhitektuuri suhtele, ammutades ainest Ida-Euroopale omasest paneelelamuarhitektuurist.
„Näitus käsitleb fotograafiat meediumiüleselt – kõik teosed lähtuvad fotograafiast, kuid väljendusvorm ulatub installatsioonidest ja digitaalsetest kollaažidest kuni skulpturaalsete objektideni. Uurime, kuidas foto saab toimida mitte ainult visuaalse kujutisena, vaid ka skulpturaalse elemendina, mis loob ruumi ja sekkub selle kogemisse," lisas Stephensen.
Rahvusvaheline kaasaegse kunsti biennaal Tallinna Fotokuu toimub tänavu kaheksandat korda, kestes 5. septembrist 31. oktoobrini. Programmi info täieneb lähikuudel. Tallinna Fotokuu korraldamist toetavad Eesti Kultuurkapital ja Tallinna linn. Biennaali peakorraldaja on Eesti Fotokunstnike Ühendus (FOKU).
Lisainfo:
Marion Leetmaa
press@fotokuu.ee
+372 588 55 231