ARS Projektiruum 18.07.–9.08.2025 (E–R 12–18, L 12–16).
Arktika saatkonna avamine neljapäeval, 17. juulil kell 18.00
Näitus tõukub Teravmägede ümbruses ja Islandi liustikel tehtud välitöödest, flirdib teaduse ja kunsti meetoditega, riivab kliimamuutuste kommunikatsiooni problemaatikat ning küsib ülevuse funktsiooni järele tänapäeval. Saatkonna ruumides astub külalisena üles ka arhitekt Helmi Marie Langsepp polaaröös loodud projekti Sulamismudelid materjalikeskse järelmiga.
Arktika on olnud kui viimase kaardistamata ala sümbol ning aines lugematutele reisipäevikutele ja seiklusjuttudele. Seda on kujutatud lõputu valgena, justkui tühja lõuendina, vabaduse viimase kantsina, mida kangelane asub avastama. Tundmata ala kaardistamine on aga ühtlasi seotud võimu ja põlisasukate eluviisi muutustega. Arktika representatsioon on tihti suursugune, kuid ülevus ei mahu kaadrisse ning kipub alla neelama kompleksemad käsitlused. Praegusel ajal peamiselt teadlaste ja jääkarukruiiside pärusmaal avanevad aga kliima jätkuval soojenemisel uued koridorid transpordiks ning võimalused maavarade ammutamiseks. Arktika, mis on ühest küljest nii romantiseeritud, ülev ja puutumatu, on samuti erakordselt habras ja haavatav kliimamuutuste mõjude suhtes.
Taavi Suisalu sünteesib miniatuurseid utoopiaid, mis ilmnevad tehnilises, metafoorses ja poeetilises plaanis. Ta on varasemalt lindistanud vulkaane ja mahakantud satelliite, loonud datafiktsioone, komponeerinud muruniidukitele, sidunud bioloogilisi ja digitaalseid ökosüsteeme ning küsinud inimese enesekuvandi järele tehisintellekti ajajärgul.
Helmi Marie Langsepp on arhitekt, kellele meeldib töötada ruumiga ekstreemumites ning õppida piirväärtustes tundma inimese ja loodusjõudude vahekordi ning võimalusi. Ta on eksperimentaalarhitektuuri stuudio Lee Ell asutaja ja doktorant-nooremteadur Tallinna Tehnikaülikoolis, kus tema uurimissuunaks on ajutine taristu ja looduspõhised lahendused Kõrg-Arktilises kliimas.
Saadikud tänavad toetuse eest Eesti Kultuurkapitali, Põhja- ja Baltimaade kultuuri mobiilsusprogrammi, Eesti Polaarklubi ning võimaluse eest Arktikas ja liustikel töötada residentuure The Arctic Circle ning SÍM. ARS Projektiruumi näituseprogrammi toetab Eesti Kunstnike Liit.
Näituse ellu kutsumisel olid abiks Jan Kaus, Johannes Säre, Kristjan-Erik Suurväli, Saile Johanna Langsepp jt.