Breadcrumb

Rahvusvaheline trükigraafikakunsti biennaal 4. Di Carta / Papermade

14.10.2019

Raul Meel inspireerib Itaalias
 
5.10.2019 avati Schios Itaalias (Veneetsia maakond) rahvusvaheline trükigraafikakunsti biennaal 4. DI CARTA / PAPERMADE.
 
Fogazzaro palees esitavad oma loomingut üle 80 kuraator Valeria Bertezina üle maailma valitud kunstniku. Praegusel biennaalil on esil üsna palju ruumilisi, mitmemõõtmelisi teoseid. Ja seekord on erilise tähelepanu fookuses soome kunstnikud – Ulla Rantanen biennaali aukunstnikuna pälvis kuldmedali. Biennaali peakülalise ehk Soome ekspositsiooni kuraator on Seppo Salmi. Huvipakkuv on asjaolu, et tema valitud kunstnike hulgas on ka Kuopio ja Karjala piiskopkonna metropoliit Arseni.
 
2015 olid kutsutud kunstnikeks Eesti ekspositsioon ja 2. biennaali aukülaliseks ja -kunstnikuks valitud Raul Meel auhinnati kullast medaliga.
 
2017 avati koos biennaaliga Fogazzaro palees Sale Raul Meel (85 m2) valikuga ta loomingulisest arhiivist. Ekspositsiooni uuendati nüüdse biennaaliga värskelt resoneerima. Praegu on seal seintel 11 Raul Meele graagikapilti ja vitriinides 100 autoriraamatut. Tänavune biennaal on inspireeritud Raul Meele loomingu teemadest, ideedest, filosoofiast; seletavad tekstid näituse kataloogis lubavad, et järgnevalt on kavas selles suunas jätkata. Tsiteeritakse Raul Meele raamatust „Jälgides rändavaid pilvi III”, 2014 (Kes teab, kui paljude inimeste tekst see veel võib olla?): „Osa inimesi arvab, et ilumeel on kasutu, lihtsalt teiste kasulike asjade kõrvalsaadus. Ilumeel ja vaimsed võimed on ilmselt kuidagi seotud, aga mitte selles mõttes, et ilule peab mõtlema. Liblikatele ja lehelindudele on ilu palju põhilisem vajadus kui meile, primaatidele. Meie saame valida, aga lehelind ei saa, temal on arenenud olemuslik vajadus. Kuidas on kunstid või kuidas ei ole?”
 
Aeg-ajalt peab Raul Meele teoste juures teaduslikult uurimuslikke loenguid Padova ja Vicenza ülikoolide maailmakirjanduse stilistika professor, tõlkija, kirjanduse- ja kunstikriitik Roberto Nassi.
Roberto Nassi koostas ka antoloogia „Linnulaul ja maailma luulepärlid 2000 aastat”, mida alustas Pliniustega ja lõpetas Raul Meelega.
 
Huvi Meele loomingu vastu on Itaalias avaramgi.
 
Milaanos ilmuv muusika-ajakiri La Musica avaldas professor Roberto Nassi pikema uurimusliku artikli Meele loomingust, mis käsitles eriti ta teoseid, mis resoneerivad lindude laulmisega. Väljaande La Musica peatoimetaja, Calabria ülikooli muusikateooria professor Carlo Serra tellis Roberto Nassilt oma uude muusikateooria raamatusse terve peatüki Raul Meele loomingu uuringut.         
 
Biennaal on avatud kuni 9.02.2020.
 
Lisainfo:
Raul Meel
Back to top