Breadcrumb

Vestlus kunstnikega näitusel Raplas

20.03.2024

Raplamaa Kaasaegse Kunsti Keskuses toimub sel pühapäeval, 24. märtsil kell 13.00  kohtumine-vestlus näitusel „Konflatsioonid“ osalevate kunstnike Kati Kerstna ja Kai Koppeliga.

Vestluse lõpus tuleb esitlusele Eesti klaasikunsti tutvustav ettekanne,  millega Kati Kerstna lõpetas oma veebruarikuise residentuuri Norras, Bergenis, klaasistuudios S12.
Ettekanne on eestikeelne.

Olete väga oodatud!

Vaata Olev Kenki tehtud videolugu NÖFF-ist ja näituse avamisest: https://kultuur.err.ee/1609276437/raplas-algas-naiste-oode-filmifestiva…

Loe näituse kohta ajalehest Raplamaa Sõnumid https://sonumid.ee/2024/03/11/111381/

Fotogalerii näituse avamisest leiad meie FB-lehelt

NÖFF-i kohta saad lugeda veel: https://sonumid.ee/2024/03/12/filmisober-noff-il-avastades-uusi-lemmiku… ja https://sonumid.ee/2024/03/12/ilusat-neljapaevalist-naistepaeva-soovib-…

Näitus kuulub NÖFF-i programmi.  Kuues Naiste Ööde Filmifestival (NÖFF) toimus 7.- 10. 03 Raplas.
Selleaastase festivali läbivaks teemaks oli
NAISTE VÕIM JA VÄGI. https://noff.ee/

*

Simone Fezeri, Kati Kerstna ja Kai Koppeli näitus „Konflatsioonid“

mis on kahe või enama eraldiseisva asja,  eriti tekstitükkide või ideede üheks tervikuks ühendamise toiming või protsess

 Maailm on äärmiselt eripalgeline - erinevad arvamused, vaatenurgad, kultuurid, rassid, religioonid jms. on järjest rohkem segunemas ja tundub, et kõigi meie mugavaks äramahutamiseks ei jätku enam ruumi.

Kitsikuses hakkame põrkuma, näeme, et meie arvamus ei ole enam ainuke ja seega ka automaatselt ainuõige.

Edasieksisteerimiseks tuleb muutuda - kas kapselduda ning kolida oma "mulli", reageerida jõu ja vägivallaga või proovida mõista ning ehk ka aktsepteerida, et võimalikud ja võib-olla ka vajalikud ongi ka teistsugused arvamused, teised kihistused.

Erinevused võivad rikastada, muuta meie maailma palju põnevamaks ja rohkem elusolevamaks. Mõista soovimine võib tekitada hämmeldust, uudishimu, äratundmist. Ehk mitte alati rõõmu, aga rahu iseendas - mõjub ju kuidagi vabastavalt, kui lubame maailmal mitte olla monokultuurne, mitte koosneda kloonidest.

Oma konflatsioonides uurime ja näitame erinevaid kihte, analüüsime nende minevikku ja tulevikku, nende omavahelist mõju ja kokkusulandumiste võimalusi.

*

Simone Fezer on saksa klaasi- ja installatsioonikunstnik. Ta on töötanud tuntud kunstnike assistendina ja õppinud erinevates rahvusvahelistes koolides, nagu Penland School of Crafts ja Centro Studio Vetro Itaalias. Ta oli 2016. aastal residentuuriks Tacoma klaasimuuseumis Washingtonis USA-s ja 2020. aastal Norras Bergenis galeriis S12. 2019. aastal pälvis ta Philadelphia Kunstiülikooli rahvusvahelise Irvin Borowsky auhinna.
Ta on õpetanud skulpturaalset klaasi Saksamaal Stuttgardi Kaunite Kunstide Akadeemias  ning eksponeerinud oma peamiselt suuremahulisi klaasi- ja segameedia installatsioone nii riiklikul kui ka rahvusvahelisel tasandil.
Simone Fezer käsitleb oma töös terviklikult kogu elusolemise ja elukeskkonna üldist haprust ja omavahelist sõltuvust ning loob interdistsiplinaarseid ning kaasahaaravaid keskkondi. Talle meeldib teha koostööd teiste kunstnikega, pannes kokku installatsiooni, performance’i ja multimeedia ning luues omamoodi lavasid või lavastusi, kuhu sisenedes vaataja saaks uurida, avastada ja kogeda.

https://simonefezer.com/

Kai Koppel on eksperimenteeriva vaimuga kunstnik ja on alates  1975. aastast töötanud klaasikunstnikuna. Tema varasemad teosed olid ruumilised klaasobjektid. 1980. aastatel rajas noor klaasikunstnik Kai Koppel oma suuna vastandumisele, alustades isiklikku mässu klaasikunsti konventsioonides kehtestatud väärtuste vastu. Ratsionaalsele, geomeetrilisele ja funktsionaalsusele vastandas ta ebaratsionaalsuse ja töömeetodi, milles palju ruumi jäeti juhusele ja kuuma klaasi enda väljendustahtele. Tarbijalikkuse asendas Koppel sümboolsete väärtustega, kasutades ohtralt loodusvormidest ja arhailistest arhitektuuriajajärkudest ammendatud eeskujusid, erilist tähelepanu äratasid tema suured vertikaalsed, kohati arhitektoonidena mõjuvad dekoratiivvormid. Ta on kunstnik, kelle jaoks on oluline protsess, klaasivalmistamise erinevad režiimid ja tehnoloogiad.

http://kaikoppel.ee/

Kati Kerstna
on sotsiaalselt tundlik kunstnik, kelle viimaste tööde fookuses on keskkonnateemad. Talle meeldib kasutada klaasi vastandlikku karakterit oma teemade visualiseerimisel. Hapruse ja tugevuse piire kompav kombinatsioon, läbipaistvad peegeldused, reflektsioonid ja valgus kuuluvad tema töövahendite hulka. Loodud vorme võiks määratleda skulpturaalsete installatsioonidena, objektidena, milles samaaegselt on eksponeeritud nii ruum, vorm, kui illusoorsus.
Kati Kerstna on samuti tegev kuraatorina ja viinud Eesti klaasikunsti näituseid mitmel korral ka Eestist väljapoole. Praegu on ta Balti klaasikunsti näituste korraldamise töörühmas eestipoolne kuraator. Samuti seob teda nii Kai Koppeli kui Simone Fezeriga pikaaegne koostöö Haapsalu Klaasipäevade korraldamisel.

http://katikerstna.ee/

Näitus on avatud 08.–31.03.2024

Täname: Raplamaa Omavalitsuste Arengufond, Eesti Kultuurkapital, NÖFF.

Lisainfo:
Raplamaa Kaasaegse Kunsti Keskus
Tallinna mnt. 3b, Rapla, Espaki ehituspoe peal 3. korrus
T–R 15.00–18.00
L–P 12.00–15.00
www.raplakunst.eu

Back to top