Breadcrumb

Näitus „Breathing through the eyes“ L'Atlas galeriis

13.12.2023

Näitus „Breathing through the eyes“ on avatud L'Atlas galeriis, Pariisis 3. jaanuarini 2024.

13. detsembril kell 19.00–21.00 esitleb näituse raames oma filme „Moi aussi, je regarde“ (2023) ja „Roosenberg“ (2017) Ingel Vaikla. Sellele järgneb vestlus kunstnikuga, mida juhib näituse kuraator Merilin Talumaa.

Näitusel osalevad kunstnikud: Aili Vint, Daria Melnikova, Kristel Saan, Kristina Õllek, Monika Varšavskaja, Morta Jonynaitė, Viktorija Daniliauskaitė

Kuraator: Merilin Talumaa
Gastronoomiline performance: Monika Varšavskaja
Näituse kujundus: Daria Melnikova

L’Atlas Gallery
4 Cour de l’île Louviers, 75004 Pariis
T–L, 12:00–19:00

Tasuta sissepääs

Näitus on avatud: 7. november 2023–3. jaanuar 2024

Näitusel „Breathing through the eyes“ on väljas eri põlvkondade kunstnike tööd, kellest enamik esitlevad oma loomingut Pariisis esimest korda. Näitus lähtub Leedu-Ameerika arheoloogi ja antropoloogi Marija Gimbutase (1921–1994) ideedest, kelle uurimistöö juhtis tähelepanu Balti regiooni vanadele kultuuridele ja laiemalt indoeuroopa maailmale, mida ta on eriti hästi kirjeldanud oma raamatus „Balti rahvad“ (1963). Näitus on inspireeritud Gimbutase ideedest, mis on mõjutanud tänapäeva arusaama pärandist, põlisidentideedist ning inimese ja looduse suhetest Läänemere aladel.

Arheoloogiliste artefaktide, lingvistika, etnograafia ja folkloori erialadevahelise uurimise põhjal väitis Gimbutas, et eelajalooline Euroopa kultuur oli naisekeskne ja ülistas emajumalannat kui elu andjat. Vaimset ühtekuuluvustunnet väljendati kunstipäraselt keerulise sümbolite süsteemi ja rohkete rituaalsete esemete kaudu. Loodust ja keha, eriti naise keha, austati Euroopas kümneid tuhandeid aastaid. Naise positsioon oli eriti tugev Ida- ja Kesk-Euroopa ühiskondades, mis tänasel hetkel pole enam nii märgatav.

Näitus „Breathing through the eyes“ käsitleb poeetiliselt meie olemuse habrast materiaalsust, läbipõimunud identiteeti, muutuste kulgu ja uut keskkonnateadlikkust. Gimbutas, kes oli avanud eelajaloo aarete laeka, julgustas uskuma rahumeelsesse ellu – tooma tagasi allasurutud, kuid hädavajalikud elemendid, nagu maa, keha ehk tervis, naiselikkus ja alateadvus. Osalevad kunstnikud jagavad isiklike lugude kaudu uskumusi ja kogemusi, mis peegeldavad Gimbutase iidse sümbolismi teooria mõju.

Näitus suunab mõtlema, milline näeks välja jumalannasid austav maailm, kus tähtsustatakse loodushoidu, elu eest hoolitsemist ja sõjapidamise hülgamist. Kas see teoreetiline idee saaks meie tulevikuühiskonna materiaalsesse reaalsusesse üle kanduda? 

Näituse fotogalerii on leitav Salive Live lehelt: https://saliva.live/exhibitions/93607d22

Rohkem infot: https://latlasparis.com/en/home/

Back to top