Breadcrumb

Ravikindlustusest Riigikogu istungil

29.09.2022

Riigikogu 28.09.2022 istungil käsitleti põgusalt ka universaalse ravikindlustuse ja sotsiaalsete garantiide puudumist:

2. 12:13 Valitsemine 

12:13 Esimees Jüri Ratas 

Liigume edasi järgmise küsimuse juurde. Selle esitab riigikogu liige Jaanus Karilaid, vastab peaminister Kaja Kallas ja teemaks on valitsemine. Jaanus Karilaid, palun!

12:14 Jaanus Karilaid 

Austatud juhataja! Hea peaminister! Riigivalitsemise juures on kahtlemata oluline tasakaal, tasakaal nii rahvusvahelises poliitikas kui ka sisepoliitikas. Nende kahe välja vahel peab valitsema tasakaal, et riiki hästi valitseda. Pikalt ja hästi võib rääkida meist rahvusvahelises poliitikas, kus Eesti on humanistlik ja euroopalikke väärtusi väga hästi propageerinud ja oma poliitikatega ära kaitsnud. Me anname nii sõjapõgenikele kui ka majanduspõgenikele ravikindlustuse, anname elukoha, otsime neile töökoha. Aga teine pool on sisepoliitiline pool ja mulle tundub, et see on väga tugevalt tasakaalust väljas ja teie sihukest riigimehe pilku sinnapoole väga ei küündi. Aidake aru saada, kuidas on võimalik, et 2022 on jätkuvalt meil ligi 100 000 Eesti kodanikku, kellel ei ole ravikindlustust. Kus siin loogika on?

12:15 Esimees Jüri Ratas 

Kaja Kallas, palun!

12:15 Peaminister Kaja Kallas 

Jaa, aitäh! Mitu olulist punkti. Esiteks, 2021. aasta lõpu seisuga on meil 4,1% elanikest, kellel ei ole ravikindlustuskaitset. Need andmed viimase viie aastaga näitavad langustrendi, tegelikult neid inimesi on rohkem. See ravikindlustuse puudumine on seotud erinevate põhjustega, sealhulgas vaeghõive, petturlikud töövormid, ka deklareerimata tööolukorrad, kus tegelikult inimese töösuhe on lühiajaline või katkendlik või palgatulu on ebastabiilne või ebapiisav ja inimese töötamine on vormistatud viisil, mis ei anna ravikindlustuskaitset, näiteks ümbrikupalk, töötasu vormistamine ettevõtlustuluna. Inimesed ei ole tegelikult piisavalt teadlikud. Ja siin peab kindlasti ütlema, et riik peab seda teavitustööd rohkem tegema, kuidas neid sotsiaalsüsteemi uksi kasutada, kuidas ravikindlustussüsteemi siseneda. Ja tõepoolest, kui need on inimesed, kes on kuidagi jäänud elu hammasrataste vahele, siis nad ei pruugigi seda teada, kuidas seda ravikindlustust võib saada.
Aga mille ma tahaks ära õiendada? Teie küsimuses oli viide ukrainlastele, et kõik on, aga oma inimesed ei ole aidatud, aga see lihtsalt ei vasta tõele. Meil on ajutise kaitse taotlustest ... Tegelikult perehüvitisi me maksame ainult 1,37% kogu perehüvitistest on Ukraina inimesed. Puudetoetus – 0,21% kõikidest puudetoetustest läheb ainult Ukraina inimestele. Rahvapension – 0,07% kogu rahvapensioni summast. Või vanemahüvitis – 0,3% kogu vanemahüvitise maksumusest. Nii et see, justkui kõik raha läheks ukrainlastele, ei vasta lihtsalt tõele. Me aitame oma inimesi tunduvalt rohkem, kui me aitame Ukraina sõjapõgenikke, kes siin on.

Aga jah, ravikindlustuskaitse kõigile inimestele laiendamine eeldab sellist terviklikku lähenemist. Nagu ma ütlen, väga paljudel nendel inimestel on õigus saada ravikindlustuskaitset, aga nad lihtsalt ei tea, kuidas. Võib-olla peab siin aitama just sotsiaal töötajaid, kuidas nad jõuaksid nende inimesteni paremini. Aitäh!

12:17 Esimees Jüri Ratas 

Ja nüüd täiendav küsimus. Jaanus Karilaid, palun!

12:17 Jaanus Karilaid 

Aitäh! Hea peaminister! Ei saa praegu teiega selle formaadi tõttu debatti minna, aga te muidugi eksisite mitmes kohas. Esiteks, kõik inimesed, kellel pole ravikindlustust, ei ole sattunud elu hammasrataste vahele, seal on mitmeid põhjuseid. Kirjanike ja muusikute kohta niimoodi öelda on natuke selge liialdus. Ja vaadates, kui palju on Peep Peterson taotlenud lisaraha tervishoidu ja kui suur puudujääk sealt vastu vaatab, siis ma väidan jätkuvalt, et sisepoliitiline mõõde just tervishoiu kohapealt on teil jäänud poliitilise katteta ja sealt vaatab vastu selge hoolimatus.

Aga minu küsimus, teine küsimus puudutab hoopiski lisaõppekogunemist, kus osalesid ka meie reservväelased. Ja tuli välja, et probleem on varustusega. Tänastes tingimuste, olukorras, kus meil on nii hea ülelaekumine, kuidas on võimalik niimoodi, et me ei suuda tagada piisavat varustust ja kas te saate anda kaitseministrile sellise ülesande, et seda lähiajal enam kunagi ei juhtuks?

12:19 Esimees Jüri Ratas 

Kaja Kallas, palun!

 

12:19 Peaminister Kaja Kallas 
 

Aitäh! Kõigepealt, ma ei öelnud, et kõik inimesed on sattunud elu hammasrataste vahele. Te võib-olla rääkisite Moonika Helmega samal ajal, kui ma teile vastasin, ja te ole võimelised ka samal ajal kahte inimest kuulama. Tähelepanu läks mujale. Veel kord. Tõesti, ma ütlen, et Eestis on ravikindlustuskaitseta 4,1% elanikest. See trend on alanev ja neid inimesi on järjest vähem. Ja ma ütlesin, et nende inimeste hulgas on palju neid, kes on sattunud elu hammasrataste vahele, aga mitte kõik. Nii et kui meil on Sotsiaalministeerium tegelikult alustanud detailanalüüsi tegemist nendest põhjustest, kuidas nende inimesteni jõuda, et nad neid ravikindlustuse uksi kasutaksid.
Nüüd, teie küsimus, mis puudutab lisaõppekogunemist. Käisin ka ise kohal, suhtlesin lisaõppekogunemise juhtidega, nii Kaitseliidu juhtidega, kohaliku maleva pealikuga ja vastupidi, nende sõnum oli see, et varustus on erakordselt hea. Ma käisin seal ka reservõppekogunemisel suhtlemas reservistidega, kes olid kõik väga rahul selle varustuse, väljaõppe korraldusega. Nii et ma ei tea, kui teil on konkreetsemaid andmeid, mis muret teeb, siis kindlasti esitage need.

Vaata ja kuula ka: https://stenogrammid.riigikogu.ee/202209281200#PKP-457038 

 

Back to top