Breadcrumb

Selgunud on 2021. aasta Kultuurkapitali aastapreemiad ning Kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali preemiate laureaadid

18.02.2022

Liidu auliige Leo Rohlin pälvis Kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali elutööpreemia – unikaalne nähtus eesti keraamikas, keda saab nimetada ka suure algustähega Keraamikapedagoogiks. Ta on teinud originaalloomingut, tööstuskeraamikat, õpetanud noori, arendanud erinevaid tehnikaid ning on oma teadmised põhjalikult kirja pannud. 
Tema loodud teosed on detailitundlikud geomeetrilised tervikud, mis kannavad endas nii mängulisust, rahu kui ka valgustatud vaikust.

Liidu liige Vilen Künnapu pälvis Arhitektuuri sihtkapitali elutööpreemia – julgele ning isepäisele arhitektile ja mõtlejale, kes on aastakümnete jooksul pakkunud ainest nii ajakohastele kui ka arhitektuuriajaloolistele diskussioonidele.

Liidu liige Kristi Kongi pälvis Kujutava- ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemia – paljud meist arvavad, et maailm koosneb mateeriast. Tema teab, et maailm koosneb värvidest, sest maale vaadates tekib paratamatult kahtlus, et ta ei näe maailma mitte vormide, vaid värvispektritena, mis peegelduvad, murduvad ja segunevad ning kunstnikku sõna otseses mõttes kõnetavad. Romantilises kujutluses on kunstnik keegi, kes näeb ja teeb meile kogetavaks midagi, mida me ilma tema abita näha ja kogeda ei saaks – ta on arhetüüpne romantiline kunstnik.

Liidu liige Laivi Suurväli pälvis Kujutava- ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemia – silmapaistva aasta jooksul on ta teinud isikunäituse „Kogumine ja säilitamine“ Hobusepea galeriis, kahasse Kasia Gorniakiga näituse „Goods and Services“ 1. märtsi galeriis ning sai valituks grupinäitusele „Intimacy“ Helsingi disainimuuseumis. Tema firmamärk on kompromissitu protsessipõhine looming, kus põimuvad kaasaegse kunsti kontseptsioonid, moe identiteedimängud-materiaalsus-kehalisus ja performatiivsed väljaastumised.

Liidu liige ja HOP galerii galerist Maria Valdma pälvis Kujutava- ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemia – näitusel „Mälupalee“ Tallinna Linnagaleriis vääris erilist tähelepanu terviklik tasakaal ruumi ja objektide vahel, mis ühendas endasseköitva ruumiinstallatsiooni ja tundlikud portselanist kehaobjektid-ehted. Ta on Hop galerii galeristina seisnud pikalt materjalikunstide käekäigu eest ja andnud suure panuse erinevate Eesti Kunstnike Liidu ettevõtmiste õnnestumisesse. Mitmed tema teosed kuuluvad Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi püsiekspositsiooni ja rühmitusega F.F.F.F. Eesti Kunstimuuseumi kogusse.

Liidu liige Eike Eplik pälvis Kujutava- ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemia – tema loodud teosed on elusolendid ning näitused ökosüsteemid. Me oleme harjunud pidama kunstiteost unikaalseks ja väärtuslikuks saavutuseks, loodust aga antuks ja jäävaks. Tema kui skulptori tähelepanu umbrohule – mida paljud meist isegi ei näe ja need kes näevad, lillepeenrast välja nopivad – tuletab meile meelde, et maailmas ei ole midagi ülearust.

Liidu liige ja Hobusepea ning Draakoni galerii galeristi assistent Anna Mari Liivrand pälvis Kujutava- ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemia – tervikliku idee ja detailideni läbitöötatud teostuse eest ARSi projektiruumis toimunud isikunäitusel „Karikakra torge“. Näitusel loodi keskkond, kus kaalukad teemad nagu ärevus ja aja möödumine ning raskepärased materjalid nagu raud ja pronks koos joonistuste ja muude detailidega moodustasid haprana näiva, ent tugevalt püsiva ja kaasahaarava ornamentaalse terviku.

Liidu liige Agur Kruusing pälvis Kujutava- ja rakenduskunsti sihtkapitali tunnustuspreemia – Haapsalu Linnagalerii pikaajalisele galeristile, kelle kureerimisel on galerii programm silmas pidanud erinevaid publikuid, tutvustades Eesti kaasaegse kunsti tippe ja noorte kunstnike loomingut ning andnud võimaluse oma loomingu esitlemiseks ka kohalikul tasandil olulistele kunstnikele. Galerii programmis on heas tasakaalus rändavad näitused, spetsiaalselt sinna loodud näitused ning ka just seal ellu kutsutud festivalid. Kultuurikeskuse ja linnavalitsuse toel on sellest kujunenud üks kindel koht Eesti kaasaegse kunsti maastikul, kuhu tasub minna nii näituseid tegema kui vaatama.
 

Back to top