In memoriam Rein Ereb

06.04.2021

19. XII 1960–28. III 2021
 
Lahkunud on Eesti Kunstnike Liidu liige, graafik Rein Ereb.
 
„Tere, Rebu!“. Eakaaslastele ja tuttavatele oleks see täiesti sobilik viimane hüüd varalahkunud sõbrale. Selle järgi tundsid kõik Rein Erebit, hingelt kunstnikku, lahtiste kätega loovisiksust, kelle loodu ei jätnud külmaks kedagi, kes kunsti väljendusrikkusest midagigi pidasid. Pole teada, kas Hugo Treffneri Gümnaasiumi kunstiõpetaja oli sellele Tartu poisile just selle viiruse sisseistutaja, aga edasi kulges nagu paljudel tema eakaaslastel, kes nõukogude lõpuaastate sõjaväkke mineku mittesoovimise taustal otsisid ükskõik mida, et mitte vihatud väkke teenima minna. Kui Ereb kunstnikuna Riikliku Kunstiinstituudi katsetest läbi ei läinud, siis sobis toonane Tallinna Pedagoogilise Instituudi käsitöö- ja kunstiõpetaja haridus küll ja küll. Sarnase haridusteega kunstnikke 1980. aastate lõpuaegadest on ju mitmeid ning nende sidusus ja sulandumine Kunstiintituudi lõpetanutega on oma ekspressiivselt identiteedilt juba praegu, mil tagasivaatavaid kunstiülevaateidki tehtud, selgelt näha.
 
Rein Ereb hämmastas kunstihuvilisi selge argimõistusega, mida oli ilmselt setitanud elamine kusagil ei tea kus Sadalas, Laiuse kihelkonnas, Jõgevamaal. Sinna ehitas Rein Ereb kohaliku poe taha, vana puumaja kõrvale oma maja – kunstniku maja, mis oli erilise projektiga nii seest kui väljast. Päriselt valmis ei jõudnudki maja saada, sest alatasa oli vaja teha kunsti. See polnud ainult looming näitusteks või müügiks, see oli elulaad. Meenuvad need sadade kunstnike ateljee-elamised, mis kunagi ei saanudki päriselt valmis, kuid praeguseks on muuseumid. Nii mõnigi oleks ise oma perele maja ehitades käega löönud piltidele, aga Rein Ereb lõikas kohe väga teravalt sisse 1990. aastate uuenevasse eesti kunsti, vähemalt Lõuna-Eesti mõõtkavas. Rein Ereb jõudis ära näha isikunäituse Tartu Kunstimuuseumi galeriis ning õnneks ka ostud selle muuseumi kogudesse. Need tõmmu piirjoonega lihtsad värvilised kujundid igapäevaasjadest ja -motiividest erinevates klassikalistes, aga kaasaegsemates tehnikates kuni maalideni välja andsid just siis seda jõudu, mida oli vaja näitamaks, et pildi pind võib olla suurem, kuid suudab täita ennast lihtsa ja jõulise sisuga. Kahtlemata kuulub Rein Ereb nende kunstnike kilda, keda tuleks tagasivaatavalt näha oma isikunäituse ja seda peegeldava trükise väärilisena, seda võlgneme tema loomingule. Kindlasti kuulub ta oma põlvkonna graafikute, keda pole just vähe, teenekasse ritta.
 
Rein Ereb, paljasjalgne andekas vagabund, jääb meelde boheemlasliku isiksusena, kelle ülevaated telefoni teel Sadala poetaguse parlamendi koosolekutest olid aegajalt paremad kui riigiraadio poliitikaülevaated. Näeme sind Rebu veel edaspidigi kunstisaalides.
 
Teksti on koostanud Enriko Talvistu.
 
Eesti Kunstnike Liit
Tartu Kunstnike Liit
Eesti Kultuuriministeerium
Tagasi üles